Dordrecht, Netherlands

‘Het is bijna een drama’: schade van lek gasolie in Biesbosch nog onduidelijk

Het lek van gasolie op het Wantij wordt nog steeds opgeruimd, meldt Rijkswaterstaat. Aan het einde van de week verwacht Rijkswaterstaat al de olie opgeruimd te hebben. De schade aan natuurgebied de Biesbosch lijkt nog mee te vallen, meldt boswachter Harm Blom. Toch vindt Staatsbosbeheer het voorval heel vervelend. "Het is bijna een drama.”
Marie Frenay | 11 mei 2023 15:26 | Aangepast op 11 mei 2023 15:26
Een riviercruiseschip lekte afgelopen zondagmiddag rond 16.00 uur gasolie aan de monding van het Wantij. Op dat moment stond er een vloedstroom waardoor alle smurrie de Biesbosch in werd gevoerd.

Sindsdien is Rijkswaterstaat druk bezig met het opruimen van de olie. “We hebben oliebooms geplaatst die de gasolievlek moeten opzuigen”, zegt een persvoorlichter van Rijkswaterstaat. Verwacht wordt dat het lek pas aan het einde van de week helemaal opgeruimd is. Hoeveel schade het lek heeft veroorzaakt, is nog onduidelijk.

‘Het is bijna een drama’
Boswachter Harm Blom maakt zich zorgen over de gevolgen van de olievlek. “De schade lijkt mee te vallen, toch vindt Staatsbosbeheer het voorval erg vervelend. Het is bijna een drama”, meldt de boswachter.

Gasolie is volgens hem hoe dan ook schadelijk. “Er was sprake van directe verontreiniging. We weten allemaal dat als jij en ik een glaasje gasolie zouden drinken dat we ziek zouden worden”, vertelt Blom.

‘Hele Wantij besmeurd’
Door de omstandigheden op het water wist de gasolievlek ver de Biesbosch in te trekken. “De hele Wantij was besmeurd en de gasolie werd zelfs helemaal achterin de Sliedrechtse Biesbosch aangetroffen”, meldt boswachter Harm Blom. De gasolie is volgens de boswachter zelfs op plekken terechtgekomen waar niemand bij kan.

Schade valt mee
De boswachter en zijn collega’s zijn iedere dag het gebied ingegaan om de boel te monitoren en als nodig melding te maken van schade. Tot nu toe lijkt die schade nog mee te vallen. “Door de stromende regen en het stromende water denken wij dat de olie is opgelost”, legt de boswachter uit.

De hoeveelheid gasolie heeft er ook aan bijgedragen dat de schade meevalt: “Het was een beperkte hoeveelheid van een paar honderd liter.” De olie was namelijk op zondag en maandag goed te zien op foto’s, maar op dinsdag werd er geen olie meer aangetroffen op het wateroppervlakte, meldt Blom.

Lange Termijn
Tot nu toe zijn er geen zieke dieren of mensen aangetroffen. Of de schade beperkt blijft, is nog niet duidelijk. “Het kan zijn dat we pas op de lange termijn de gevolgen van de lekkage gaan zien. Voor nu is het niet duidelijk wat voor impact het heeft gehad op de bodem, de dieren en de planten”, zegt boswachter Blom.

Lees meer over:

biesbosch|gasolie|

Meest gelezen

Meisje gewond na aanrijding lijnbus

Redactie Streek 56 | 11 jul 2025 09:01

Big Rivers van start: zo zag de drukke eerste festivalavond eruit

Corrado Francke | Stijn van der Poel | 12 jul 2025 08:00

Lees ook

Nieuw plan gemeente voor toerisme: wat mis jij aan recreatie in de Dordtse natuur?

Dordrecht werkt aan een nieuw plan voor recreatie en toerisme in de buitengebieden. Inwoners kunnen...

Mega-meerval gevonden in de Biesbosch: 'Blijft een bijzondere waarneming'

Een gigantische vondst in de Nieuwe Merwede. Daar werd een meerval van ruim twee meter lang uit het ...

De camera's draaien: zeldzame visarend arriveert binnenkort in de Biesbosch

Het duurt waarschijnlijk niet lang meer voor we de eerste visarend van dit voorjaar in de Biesbosch ...

Wolf naar de Biesbosch? 'Kwestie van tijd'

De Biesbosch is een plek in onze regio waar de wolf zich prima thuis kan voelen. Dat stellen onderzo...

Uitbreiding Nieuwe Dordtse Biesbosch: natuuroevers, graslanden en duizenden kilo's grond

Het Dordtse natuurgebied de Nieuwe Biesbosch wordt uitgebreid. De komende maanden wordt een laatste ...

Honingbijen verjagen wilde bij in de Biesbosch: 'Leg regels op'

Er is een bijenprobleem in de Biesbosch in Dordrecht. Driekwart van de honingbijen snoept daar de ne...