Dordrecht, Netherlands

Historische steden vieren volgend jaar 'geboorte van Nederland' in Dordrecht

Het is volgend jaar 450 jaar geleden dat de ‘geboorte van Nederland’ tot stand kwam. Dat gebeurde in Dordrecht in Het Hof, waar de eerste vrije vergadering van de Staten van Holland werd gehouden. De 23 gemeenten, waaronder dus Dordrecht, die een belangrijke rol speelden in deze periode, vieren deze gebeurtenis in 2022.
Vivian Rutte | 20 april 2021 11:01 | Aangepast op 20 april 2021 11:01
In Dordrecht wordt in juli 2022 de vrije vergadering van de Staten van Holland opnieuw gehouden, net als 450 jaar geleden. De vergadering herbevestigde de positie van prins Willem van Oranje als stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht. Ook werd tijdens de vergadering de wens uitgesproken tot het bewerkstelligen van vrijheid van godsdienst. Die vergadering wordt gezien als een eerste daad van officieel politiek verzet tegen de Spaanse soevereiniteit en daarmee als keerpunt in de Nederlandse opstand.

Dordrecht nodigt in het kader hiervan opnieuw andere steden uit voor een vergadering waarin thema’s als vrijheid en verdraagzaamheid een centrale plek innemen. Het samenwerkingsverband tussen de 23 steden is bedoeld om de gebeurtenissen van 1572 in te zetten voor een gesprek over nu, met de thema’s van toen: vrijheid, verdraagzaamheid, verscheidenheid en verbondenheid.

De club van 23 steden wordt aangevoerd door burgemeester Jos Wienen van Haarlem, in 1572 een van de belangrijkste steden van Holland. Haarlem werd in dat jaar belegerd door Spaanse troepen.

De gemeenten die, naast Dordrecht, aan de de herdenking van 1572 meedoen, zijn: Aalten, Alkmaar, Brielle, Delft, Doesburg, Edam-Volendam, Elburg, Enkhuizen, Gooise Meren, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Harderwijk, Hoorn, Leiden, Medemblik, Montferland, Oldenzaal, Oudewater, Steenwijkerland, Vlissingen en Zutphen.

Meest gelezen

Batterijpark langs de N3 krijgt vorm: 144 batterijen staan klaar

Trevyn van Houwelingen | Redactie Streek 56 | 13 jun 2025 07:30

Lees ook

'Ouwe Jonges' maken bonje

Het illustere trio ‘Ouwe Jonges’ blikt zondag weer terug op het nieuws van de afgelopen weken. Ad va...

Zondag op TV: ´Rode Lijn Dordrecht´ komt in actie voor Gaza

Verontruste Dordtenaren, maatschappelijke organisaties en vertegenwoordigers van verschillende polit...

Zo ziet de voorbereiding op het nieuwe seizoen van FC Dordrecht eruit

De oefencampagne van FC Dordrecht richting het nieuwe seizoen is bekend. De Krommedijkclub treft dri...

Meeste gemeenten hebben geen hitteplan, terwijl het alleen maar warmer wordt

Een derde van de gemeenten in deze streek heeft geen lokaal hitteplan, terwijl extreme hitte een gev...

A15 nacht dicht door werkzaamheden

De A15 van Papendrecht richting Gorinchem gaat volgende week een avond en nacht dicht. Vanwege onder...

Inbrekers op heterdaad betrapt: vuurwapen en drugs gevonden

De politie heeft donderdagochtend een 47-jarige vrouw uit Hendrik-Ido-Ambacht en een 51-jarige Rotte...