Dordrecht, Netherlands

Hoe De Staart een belangrijke rol kan spelen als het water komt

Het is dit jaar 600 jaar geleden dat Dordrecht getroffen werd door de Sint Elisabethsvloed. Sinds die watersnoodramp – misschien wel de grootste in de Nederlandse geschiedenis – is de stad nog steeds kwetsbaar voor overstromingen. De hooggelegen wijk De Staart kan voor Dordrecht een belangrijke rol spelen in geval van nood.
Robin Nanninga | 9 juli 2021 09:03 | Aangepast op 9 juli 2021 09:03
Dat uitgangspunt staat aan de basis van de tentoonstelling ‘THE HIGH GROUND’, ook wel ‘Klaar voor De Staart’. In het IABR–Atelier Dordrecht, met Adriaan Geuze (West 8) als lead designer, onderzoeken IABR (International Architecture Biennale Rotterdam) en gemeente Dordrecht sinds eind 2019 hoe waterveiligheid als hefboom in kan worden gezet voor duurzame gebiedsontwikkeling.

Binnen het project zijn vijf deelonderzoeken uitgevoerd, door VenhoevenCS, PosadMaxwan, EGM architecten, DVMB en West 8. Die tonen aan dat Dordrecht meerdere vliegen in één klap kan slaan: de waterveiligheid verhogen, woningen bouwen en werkgelegenheid stimuleren, de verbindingen in de stad en met de regio optimaliseren en de levenskwaliteit en recreatiemogelijkheden voor alle inwoners verhogen.

Kans voor starters

EGM architecten ontwierp een multifunctioneel en energieneutraal gebouw, dat snel en goedkoop gerealiseerd kan worden. Als het aan architect Roemer Pierik ligt, kan het ook daadwerkelijk snel gebouwd worden en zo starters een kans bieden op de woningmarkt. “Ik denk dat we hier met z’n allen kansen zien.”

Staart-bewoner Ad Berrevoets, die de expositie bezocht, vindt het prima als er in zijn wijk extra huizen gebouwd worden, tot op zekere hoogte. “Niet te veel woningen hier, we willen ook nog een beetje groen hebben.”

De expositie is nog tot en met 14 augustus te zien. De tentoonstelling is gratis te bezoeken, op woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur.

Foto: het gebouw dat EGM architecten ontwierp voor De Staart.&t=76s

Meest gelezen

Grote opkomst verwacht voor Rode Lijn-demonstratie: ‘Het leeft echt in Dordrecht’

Erik van Krimpen | Redactie Streek 56 | 27 jun 2025 17:04

Zo gaan Dordtse basisscholen om met de hittegolf

Jonathan Sekeris | Barbara Visscher | 30 jun 2025 13:40

Begraafplaats Essenhof heeft zelf ingrepen gedaan bij keldergraven; gemeente laat het onderzoeken

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | Pascal Lenstra | 24 jun 2025 10:10

Lees ook

Onderzoek wijst uit: kansen sluiting Chemours op juridische grond 'zéér gering'

De kans dat chemiebedrijf Chemours verplicht kan worden de deuren te sluiten is héél erg klein. "Er ...

Kuijt van start als trainer FC Dordrecht: 'Overtuigd door rust, stabiliteit en vertrouwen'

Dirk Kuijt is op een snikhete maandag begonnen als trainer van FC Dordrecht. Op zijn eerste werkdag ...

Celstraffen voor 'nepaannemers' die tientallen mensen voor half miljoen euro oplichtten

De rechter heeft een 50-jarige Dordtenaar veroordeeld voor het opzetten van nepklusbedrijven, waarme...

Landelijk hitteplan van kracht, drie gemeenten werken met eigen plan

'Drink voldoende, houd je huis koel en denk ook om elkaar'. Zo luidt het RIVM-advies om de hittegolf...

Heilige relikwieën in processie door hete binnenstad

De jaarlijkse Heilig Houtprocessie werd deze zondag gelopen in de Dordtse binnenstad. De twee splint...

Protestmars Rode Lijn trekt duizenden: ‘Dordrecht spreek je uit!’

“Dordrecht spreek je uit!”, klinkt het door de straten van het centrum. De ‘Rode Lijn Dordrecht’ de...