gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Hoe willen we in de regio energie opwekken? 'Leg de daken vol met zonnepanelen'

2df30e54cf7be69c8f3b3bdf44d74f54

Er moeten in onze regio veel meer zonnepanelen komen op daken van huizen en bedrijven. Dat vinden de meeste provinciale politieke partijen die RTV Dordrecht sprak richting de Provinciale Statenverkiezingen. Al zijn er ook verschillen: de een kiest liever voor een kerncentrale, terwijl de ander gaat voor windmolens.

Corrado Francke |  | Aangepast op
In de week voor de verkiezingen bespreken wij met kandidaten voor de Provinciale Staten vier onderwerpen: openbaar vervoer, energie/klimaat, wonen en PFAS. Vandaag is het opwekken van energie en het klimaat aan de beurt.

"Alle fabriekscomplexen en hallen moeten compleet worden voorzien van zonnecellen", vertelt Fokke van Zeijl namens de Algemene Waterschapspartij (AWP). "Ook bij huizen van particulieren moet het meer worden gestimuleerd om ze klimaatneutraal te krijgen."

Schaarse grond
50PLUS kiest voor zonnepanelen op daken, windturbines op zee en kernenergie. De ouderenpartij is tegenstander van zonneweides en windmolens op land. "Wij hebben schaarse grond, dus dat moet je niet willen", aldus lijsttrekker Ellen Verkoelen. De Partij voor de Dieren wil wel windturbines naast snelwegen, maar niet bij natuurgebieden. "We horen vaak dat er vogelzwermen tegen een turbine komen. Dat willen we voorkomen", zegt lijstduwer Pieter Groenewege.

Vergeleken 50PLUS is D66 voorstander van windenergie, al stuiten windturbines vaak op weerstand vanuit de omgeving. "We moeten met de bewoners in gesprek, maar we moeten wel inzetten op duurzame energie", ziet Lisanne van Damme. "Daar horen wel windmolens bij: ook op de zee, maar ook op land."
328bcf32c29da87e1064037d364b616c
Peter van der Velden (BVNL) is het daar duidelijk niet mee eens. "Je moet je eerst afvragen of het in het belang van de inwoners is dat we deze turbines neerzetten." Hij hekelt de "dwang en drang" vanuit verschillende partijen in de provincie, terwijl er volgens de Rotterdammer niet wordt geluisterd naar bewoners.

'Linkse hobby'
Forum voor Democratie vraagt zich af "wat er nu gezien wordt als een probleem". In het verkiezingsprogramma noemt de partij de energietransitie "een linkse hobby". Ruby Pichel nuanceert enigszins: "Dat je zonne- en windenergie mede kunt inzetten met alle andere mogelijkheden die er zijn, kunnen we absoluut naar kijken." De partij is, net als BVNL, voorstander om de gaskraan in Groningen weer open te draaien en is voorzichtig met duurzamere alternatieven.

"Het gaat wat ons betreft twee kanten op, want het gaat over een stukje energiebesparing", geeft SP-lijsttrekker Lies van Aelst aan. "Wij moeten ook als overheid mensen hun huis te isoleren en zorgen dat ze schone ketels hebben." Verder is de SP voor windmolens op zee en het vullen van daken met zonnepanelen.
De partij vindt het ook hoog tijd voor een provinciaal energiebedrijf. "Wij gaan er vanuit dat de prijzen dan omlaag gaan. Daarnaast kunnen de winsten die wel gemaakt worden terugvloeien naar de mensen", aldus Van Aelst. "lllBijvoorbeeld om hun huis te isoleren of zonnepanelen aan te leggen."

Burgerinitiatieven
D66 wil, als voorstander van innovatie op duurzame gebieden, ook vaker de verhalen van inwoners horen via burgerinitiatieven. "Het is heel belangrijk dat we dit samen doen met de burgers, in plaats van dat de provincie alles vaststelt."

De Partij voor de Dieren snijdt in de Drechtsteden een heel ander speerpunt aan op het gebied van energie en klimaat: de polder. Of in de woorden van Groenewege: "een kale vlakte waar voor veel wilde dieren niets te halen valt". De partij wil de dieren een plekje geven door meer heggen, houtwallen en bosjes in het boerenland te plaatsen.

Lees ook

fotpo stemvork 23

Bijzonder kunstwerk 'Stemvork' weer terug in het Wantijpark

Een bijzonder kunstwerk keert terug in het Wantijpark. Het gaat om het kunstwerk ‘Stemvork’ dat in ere is hersteld. Zaterdagochtend 13 juni wordt het gerestaureerde kunstwerk onthuld, zestig jaar na de oorspronkelijke onthulling.

luchtalarm 02

rampen

Veiligheidsregio's: geen goed alternatief voor luchtalarm na 2027 is onacceptabel

De Veiligheidsregio’s Zuid-Holland Zuid en Rotterdam-Rijnmond vinden het ‘onacceptabel’ als er geen goed alternatief is wanneer het luchtalarm op 1 januari 2028 verdwijnt. Dat meldt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten namens in totaal vier veiligheidsregio’s in een brief aan de Tweede Kamer.

merwedelingelijn kleiner

Geen fietsen in de trein en minder stops op dit station tijdens afsluiting Papendrechtsebrug

Tijdens de afsluiting van de Papendrechtsebrug mogen in de treinen op de Merwedelingelijn geen fietsen meer mee. Ook wordt op station Hardinxveld-Giessendam in die periode voorlopig niet vier keer, maar twee keer per uur gestopt. Dat heeft de provincie besloten, in overleg met vervoerder Qbuzz en Rijkswaterstaat.

fatbike1

17-jarige fatbiker opgepakt voor dubbele mishandeling

Een 17-jarige jongen uit Dordrecht is dinsdag opgepakt voor een mishandeling aan het Van Eesterenplein, bij winkelcentrum De Bieshof in die stad. Een 79-jarige man en een 48-jarige man raakten daarbij gewond.

blij gezichten

Avondvierdaagse dag na afgelasting wel van start, dat levert vrolijke gezichten op

De Dordtse avondvierdaagse is een dag later dan gepland van start gegaan. Vanwege opgegeven noodweer moest het festijn dinsdag nog worden afgeblazen, maar met een heerlijk zonnetje, dansende kinderen en gezellige muziek is de aftrap op woensdag een groot feest.

72d34b52-4ce9-482b-af57-cf4b9f4ed274

Liever eigen zwembad en asielzoekers bij de buren, vindt deze nieuwe coalitie

De nieuwe coalitie in Hardinxveld-Giessendam wil liever een eigen gemeentelijk zwembad en noemt een asielzoekerscentrum (azc) binnen de eigen grenzen ‘onrealistisch’. Dat blijkt uit het bestuursakkoord van de nieuwe coalitiepartijen T@B en SGP.