gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Huis Van Gijn komt weer tot leven door geluid: 'Het leven was veel luider vroeger'

fcac1a88c79b22ffa807cfe7ec8aed41

Loop je het Huis van Gijn binnen, dan hoor je vanaf vandaag de pannen rinkelen, een hond blaffen, de klokken tikken en de fluitketel fluiten. Het is een nieuw project van geluidskunstenares Elise 't Hart dat de komende drie maanden te horen is. ''Geluid geeft veel eigenschappen en levendigheid aan dit huis.''

Annelot Bezemer |  | Aangepast op
In het Huis van Gijn aan de Nieuwe Haven staat de tijd al ruim een eeuw stil, maar stil is het er zeker niet. De afgelopen jaren is geluidskunstenares Elise 't Hart samen met conservator Wyke Sybesma bezig geweest om geluid het huis binnen te brengen. Ze hebben ruim honderd verschillende geluiden opgenomen die vanaf vandaag te horen zijn in het museum. ''Het begon als een klein project, maar we horen nu nog steeds geluiden die we vergeten zijn'', aldus 't Hart.

Elke ruimte heeft een geluidskastje met geluiden die bij de kamer passen. ''Het leven was veel luider vroeger, dus elke kamer heeft ook meerdere geluiden.'' Het doel van het project is om het te laten lijken alsof het huis nog steeds bewoond wordt, maar dat wordt niet alleen door de huisgeluiden gedaan. "We hebben het huis tot in detail ingericht om het zo levendig mogelijk te maken", vertelt conservator Wyke Sybesma. Zo is bijvoorbeeld ook de tafel gedekt, alsof de familie van Gijn elk moment aan kan schuiven.

Bekijk de video hieronder om alvast een deel van alle geluiden te horen:

Lees ook

zorgwoning ter illustratie AI gegenereerd

Vrouw lag meerdere dagen dood in zorgwoning: 'Geen woorden voor hoe dit is gelopen'

Een 69-jarige vrouw lag vorig jaar meerdere dagen dood in haar Sliedrechtse zorgwoning, terwijl personeel haar al dagen niet had gezien. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is hierover geïnformeerd en haar zoon, Jermaine Bommel doet nu zijn verhaal. "Ik ben er kapot van."

einsteinstraatbusink

Dordts pand half jaar op slot na grote drugsvondst

De burgemeester heeft een bedrijfspand in Dordrecht gesloten voor zes maanden. In het pand is volgens de gemeente “een zeer grote” handelshoeveelheid harddrugs en een productielocatie voor drugs gevonden.

Start ZWR 2025 foto Kees Wolthoorn kopie

Uitgestelde Zoomer Wantijrun vindt zondag plaats

De Zoomer Wantijrun  staat zondag op het programma. Het hardloopevenement stond gepland voor woensdagavond 24 juni, maar de organisatie voelde zich door de hitte genoodzaakt er een streep door te zetten.

opma romy kersten

Ad spreekt Romy Kersten: hoe vergaat het deze jonge ‘godfluencer’?

In een nieuwe aflevering van Op Pad Met Ad gaat presentator Ad van den Herik in gesprek met Romy Kersten. Niet-gelovig opgevoed, toch heeft de Dordtse op latere leeftijd gekozen voor de weg van de Heer. En inmiddels verspreidt ze het woord van God aan honderdduizenden volgers op internet.

lotte van drunen

Van Drunen derde in eindstand WK motorcross: ‘Het was niet mijn seizoen’

Lotte van Drunen moet nog even wachten op haar derde wereldtitel motorcross. De 19-jarige Sliedrechtse werd dit weekend tweede in de Grand Prix van Australië en eindigde als derde in het algemeen klassement.

pexels-hitechsas-5772732

‘Seksueel roofdier’ probeerde in één nacht twee vrouwen te verkrachten

Het is een horrorscenario voor iedere vrouw, zegt de officier van justitie. Een man achtervolgt een vrouw op straat en probeert haar met geweld te verkrachten. Zelfs twee keer achter elkaar met verschillende slachtoffers. De verdachte, die verbleef op een asielboot in Hendrik-Ido-Ambacht, ontkent. “Ik zou dat een vrouw nooit aandoen.”