gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

IJskoude winters op TV Dordrecht

930bde88914ec2d9f03a679767a05d5c

‘Vroeger, toen was het pas koud in de winter!’ Een veel gehoorde uitspraak als iemand weer eens klaagt over lage temperaturen. Nu is het wel zo dat de winters vroeger strenger waren en er vaker sneeuw lag. Dat is ook goed te zien op beelden uit het Regionaal Archief Dordrecht, die TV Dordrecht zaterdag uitzendt.

Marjolein Vos |  | Aangepast op
Unieke amateurbeelden

“Het gaat om films die allemaal geschonken zijn door mensen die vinden dat de beelden bewaard moeten blijven voor de eeuwigheid,” laat Ron de Bruijn van het Archief weten. “Enthousiaste amateurfilmers, zoals burgemeester de Roo van Westmaas van Dubbeldam die al in de jaren 30 op 16 mm filmde. Of Luc van Stigt die met zijn 8 mm filmcamera er op uit trok om alle perikelen van de strenge winter van 1963 vast te leggen. Vastgevroren meerkoeten in het ijs bij de Dokbrug, de dichtgevroren Merwede bij het Papendrechts Veer die vanwege de strenge vorst niet meer naar de overkant kon varen. Maar ook winterpret (in kleur) op de ijsbaan bij de Windhondpolder, gefilmd door J.L. du Parant in 1953. Of de zeer strenge winter van 1929 toen auto's over het ijs naar Zwijndrecht reden.”


Ook zijn er beelden van de ijsbaan aan de Bankastraat die in de jaren 30 en 40 enorm populair was en waar zelfs demonstraties kunstrijden plaatsvonden. En kleurenbeelden uit de jaren 70 van Kinderdijk met de molens en schaatsplezier.



Nieuw materiaal

Het Regionaal Archief Dordrecht is erg blij met al het materiaal dat door de jaren heen geschonken is. “Mensen hebben er echt de moeite voor genomen om er in weer en wind op uit te trekken om hun Dordrecht vast te leggen. In die tijd was het bovendien vaak een kostbare hobby; de apparatuur was zeker niet goedkoop”, weet Ron de Bruijn. Het archief ontvangt nog steeds graag nieuw materiaal. “We blijven op zoek naar amateurfilms van Dordrecht die we graag willen veilig stellen voor de toekomst. Het is nu eigenlijk helemaal niet zo bijzonder om te filmen en beelden terug te zien, maar vroeger was het maar voor enkele bevoorrechte mensen.” Als u nog (amateur)films heeft, neem dan contact op met het Regionaal Archief Dordrecht (

Lees ook

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Kitty Kruger

In het radioprogramma Studio De Witt op Drechtstad FM gaat presentator Ben Corino zaterdagochtend in gesprek met voormalig gemeenteraadslid Kitty Kruger.

105e4d8d-fa56-3a35-9387-3827249949d5.jpg

Uitzonderlijk warme en droge zomer, maar waar zijn de onweersbuien?

Temperaturen hoger dan 30 graden, een kurkdroge bodem en dagenlang een brandende zon: het klinkt als het perfecte recept voor een zomer vol spectaculaire onweersbuien. Toch bleef het deze zomer opvallend vaak stil aan de hemel. Waar bleven die verkoelende plensbuien en donderslagen? En waarom levert extreme warmte lang niet altijd onweer op?

molentransport

Niet voor angsthazen: een kilometer in z'n achteruit met meterslange molenwieken

Bijna een kilometer achteruit rijden over een smal dijkje is al geen pretje, laat staan als je het moet doen met een oplegger met molenwieken van maar liefst 24 meter lang. Voor transportbedrijf Van der Vlist, gespecialiseerd in speciale en zware logistiek, is het een koud kunstje. Zo ook bij het aanleveren van de nieuwe molenwieken in Bleskensgraaf.

politie 01

Jongen (17) zwaar mishandeld bij uitgaansgelegenheid

Een 17-jarige jongen uit Zwijndrecht is afgelopen weekend zwaar mishandeld in Rotterdam. Hij raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek over documentaire Ilang Jawane

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt op Drechtstad FM in gesprek met Wouter van der Spoel en Ronny de Groot over hun documentaire Ilang Jawane, een reis tussen verleden en toekomst. De documentaire volgt maker Wouter van der Spoel en zijn zoon Sriyanto op hun reis naar Java.

Wilhelminaboom

Eigenaresse van eetcafé: ‘Ik hoop dat we na de zomervakantie een frisse start kunnen maken’

Monique van Esseveld hoopt na de zomervakantie op een frisse start bij haar eetcafé De Wilhelminaboom. Eerder werden beide bedrijfsauto’s van haar bedrijf in brand gestoken. Hoewel de nieuwe bedrijfsauto’s inmiddels weer op het terrein staan, blijven er onzekerheden.