gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

IJskoude winters op TV Dordrecht

930bde88914ec2d9f03a679767a05d5c

‘Vroeger, toen was het pas koud in de winter!’ Een veel gehoorde uitspraak als iemand weer eens klaagt over lage temperaturen. Nu is het wel zo dat de winters vroeger strenger waren en er vaker sneeuw lag. Dat is ook goed te zien op beelden uit het Regionaal Archief Dordrecht, die TV Dordrecht zaterdag uitzendt.

Marjolein Vos |  | Aangepast op
Unieke amateurbeelden

“Het gaat om films die allemaal geschonken zijn door mensen die vinden dat de beelden bewaard moeten blijven voor de eeuwigheid,” laat Ron de Bruijn van het Archief weten. “Enthousiaste amateurfilmers, zoals burgemeester de Roo van Westmaas van Dubbeldam die al in de jaren 30 op 16 mm filmde. Of Luc van Stigt die met zijn 8 mm filmcamera er op uit trok om alle perikelen van de strenge winter van 1963 vast te leggen. Vastgevroren meerkoeten in het ijs bij de Dokbrug, de dichtgevroren Merwede bij het Papendrechts Veer die vanwege de strenge vorst niet meer naar de overkant kon varen. Maar ook winterpret (in kleur) op de ijsbaan bij de Windhondpolder, gefilmd door J.L. du Parant in 1953. Of de zeer strenge winter van 1929 toen auto's over het ijs naar Zwijndrecht reden.”


Ook zijn er beelden van de ijsbaan aan de Bankastraat die in de jaren 30 en 40 enorm populair was en waar zelfs demonstraties kunstrijden plaatsvonden. En kleurenbeelden uit de jaren 70 van Kinderdijk met de molens en schaatsplezier.



Nieuw materiaal

Het Regionaal Archief Dordrecht is erg blij met al het materiaal dat door de jaren heen geschonken is. “Mensen hebben er echt de moeite voor genomen om er in weer en wind op uit te trekken om hun Dordrecht vast te leggen. In die tijd was het bovendien vaak een kostbare hobby; de apparatuur was zeker niet goedkoop”, weet Ron de Bruijn. Het archief ontvangt nog steeds graag nieuw materiaal. “We blijven op zoek naar amateurfilms van Dordrecht die we graag willen veilig stellen voor de toekomst. Het is nu eigenlijk helemaal niet zo bijzonder om te filmen en beelden terug te zien, maar vroeger was het maar voor enkele bevoorrechte mensen.” Als u nog (amateur)films heeft, neem dan contact op met het Regionaal Archief Dordrecht (

Lees ook

molentransport

Niet voor angsthazen: een kilometer in z'n achteruit met meterslange molenwieken

Bijna een kilometer achteruit rijden over een smal dijkje is al geen pretje, laat staan als je het moet doen met een oplegger met molenwieken van maar liefst 24 meter lang. Voor transportbedrijf Van der Vlist, gespecialiseerd in speciale en zware logistiek, is het een koud kunstje. Zo ook bij het aanleveren van de nieuwe molenwieken in Bleskensgraaf.

archieffotopolitie

Moeder springt met baby van balkon om te ontsnappen aan mishandeling: man opgepakt

De politie heeft zondagavond in Ridderkerk iemand aangehouden voor het mishandelen van een vrouw in een flatwoning. Die sprong met haar baby in paniek vanaf het balkon naar beneden. Een speciaal team van de politie wist de 35-jarige man in de buurt van de woning te arresteren, meldt Rijnmond.

fotootje kat

Urenlange zoektocht naar huiskat eindigt op dak: 'Ze was helemaal nat en koud'

Huiskat Yvy gaat normaal gesproken de deur niet uit, maar toch belandde het dier woensdag in een benarde positie. Via het open zolderraam van het huis van baasje Elvira van Bloois ging ze voor het eerst naar buiten en kwam vast te zitten tussen een zonnepaneel op het dak. “We hebben uren naar haar gezocht, tot mijn zoon een oortje boven het zonnepaneel zag uitsteken.”

rappende verdachte rechtbank

Hasjdealer in buik en bil geschoten: 'rappende' verdachte wordt vrijgesproken

De rechter heeft een 31-jarige Dordtenaar vrijgesproken van betrokkenheid bij een schietpartij, waarbij een hasjdealer in de buik en de bil werd geraakt. Dat gebeurde in oktober 2019.

maarten

Inwoners verwelkomen Maarten van der Weijden in Nieuwpoort tijdens zwemtocht

Maarten van der Weijden (45) heeft op zijn laatste grote zwemtocht ook onze streek kort aangedaan. De voormalig olympisch kampioen kwam donderdagmiddag rond 16:30 uur aan in Nieuwpoort, waar hij door een grote groep mensen werd opgewacht.

fietspadpolitie

Tientallen bekeuringen uitgedeeld bij pont voor niet gebruiken fietspad

De politie heeft in een paar dagen tijd tachtig bekeuringen uitgedeeld bij verkeerscontroles op de Kerkeplaat in Dordrecht. Fietsers, snorfietsers en bromfietsers werden voornamelijk op de bon geslingerd voor het niet gebruiken van het verplichte fietspad.