gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

IJskoude winters op TV Dordrecht

930bde88914ec2d9f03a679767a05d5c

‘Vroeger, toen was het pas koud in de winter!’ Een veel gehoorde uitspraak als iemand weer eens klaagt over lage temperaturen. Nu is het wel zo dat de winters vroeger strenger waren en er vaker sneeuw lag. Dat is ook goed te zien op beelden uit het Regionaal Archief Dordrecht, die TV Dordrecht zaterdag uitzendt.

Marjolein Vos |  | Aangepast op
Unieke amateurbeelden

“Het gaat om films die allemaal geschonken zijn door mensen die vinden dat de beelden bewaard moeten blijven voor de eeuwigheid,” laat Ron de Bruijn van het Archief weten. “Enthousiaste amateurfilmers, zoals burgemeester de Roo van Westmaas van Dubbeldam die al in de jaren 30 op 16 mm filmde. Of Luc van Stigt die met zijn 8 mm filmcamera er op uit trok om alle perikelen van de strenge winter van 1963 vast te leggen. Vastgevroren meerkoeten in het ijs bij de Dokbrug, de dichtgevroren Merwede bij het Papendrechts Veer die vanwege de strenge vorst niet meer naar de overkant kon varen. Maar ook winterpret (in kleur) op de ijsbaan bij de Windhondpolder, gefilmd door J.L. du Parant in 1953. Of de zeer strenge winter van 1929 toen auto's over het ijs naar Zwijndrecht reden.”


Ook zijn er beelden van de ijsbaan aan de Bankastraat die in de jaren 30 en 40 enorm populair was en waar zelfs demonstraties kunstrijden plaatsvonden. En kleurenbeelden uit de jaren 70 van Kinderdijk met de molens en schaatsplezier.



Nieuw materiaal

Het Regionaal Archief Dordrecht is erg blij met al het materiaal dat door de jaren heen geschonken is. “Mensen hebben er echt de moeite voor genomen om er in weer en wind op uit te trekken om hun Dordrecht vast te leggen. In die tijd was het bovendien vaak een kostbare hobby; de apparatuur was zeker niet goedkoop”, weet Ron de Bruijn. Het archief ontvangt nog steeds graag nieuw materiaal. “We blijven op zoek naar amateurfilms van Dordrecht die we graag willen veilig stellen voor de toekomst. Het is nu eigenlijk helemaal niet zo bijzonder om te filmen en beelden terug te zien, maar vroeger was het maar voor enkele bevoorrechte mensen.” Als u nog (amateur)films heeft, neem dan contact op met het Regionaal Archief Dordrecht (

Lees ook

sophiapolder

Van natuurgebied naar concertlocatie: Sophiapolder beleeft bijzondere muziekavond

Een concert op een historische pont, midden in de natuur bij de Sophiapolder in Hendrik-Ido-Ambacht. Dat kunnen bezoekers deze vrijdag en zaterdag voor het eerst beleven tijdens het allereerste Concert op Natuureiland Sophiapolder. Wat maakt deze bijzondere concertavond anders dan een regulier optreden?

zwemmen wantijbad

In 'gesloten' Wantijbad wordt toch gezwommen: medewerkers en kinderen nemen duik

Medewerkers van het Wantijbad en hun familie hebben het er vrijdag van genomen. Terwijl het buitenbad voor de verkoeling-zoekende Dordtenaar nog altijd gesloten is, nemen medewerkers van het zwembad vrijdag wel een verfrissende duik. 

DSC_7608 (1)

Alle oefenduels FC Dordrecht bekend: drie beloftenploegen, vier keer in eigen stadion

Twee regioderby’s, drie beloftenploegen en twee tegenstanders uit ‘de woestijn’: het volledige oefenprogramma van FC Dordrecht is bekend. Waar de Krommedijkclub de afgelopen seizoen nog weleens een uitstapje maakte naar Zeeland, Noord-Brabant of Gelderland, blijft de ploeg deze voorbereiding dichtbij huis.

artikelfoto kazerne SLIE

Na decennia verhuist brandweer uit centrum Sliedrecht: 'Brok historie'

Dinsdagavond staat er iets bijzonders te gebeuren: de brandweer van Sliedrecht vertrekt uit het hart van het dorp en betrekt een nieuwe kazerne aan de Rijnstraat. De nieuwe brandweerkazerne is vanaf dan gevestigd in het voormalige politiebureau aan de rand van Sliedrecht. Omwonenden van de oude stek gaan de brandweer wel missen.

bachdordrecht

Zondag op TV Dordrecht: Bach als het stralend middelpunt van het universum

Deze zondag is op TV Dordrecht de première van een bijzonder concert van het recente Bachfestival. Het gaat om een moderne uitvoering door Hannes Minnaar en Het Nederlands Bach Consort van de beroemde orgelmis van Johann Sebastian Bach.

Schermafdruk op 2026-06-26 11-02-50

Alblasserdam onderzoekt toekomst als zelfstandige gemeente

De SGP, VVD en het CDA in Alblasserdam hebben donderdag hun coalitieakkoord voor de komende vier jaar gepresenteerd. Waar er onder andere wordt ingezet op het realiseren van extra woningen, veiligheid en bereikbaarheid, wordt de komende bestuursperiode ook gebruikt om te onderzoeken of Alblasserdam door kan gaan als zelfstandige gemeente.