Dordrecht, Netherlands

Impact cybercriminaliteit bij ouderen groot

Kinderen die hun ouders om hulp vragen of een nieuwe onlineflirt die vraagt om geld, ouderen krijgen steeds vaker te maken met cybercriminaliteit. De politie gaf daarom een voorlichtingsavond over deze moderne vorm van criminaliteit.
Stephanie Roggekamp | Marie Frenay | 6 oktober 2022 15:38 | Aangepast op 6 oktober 2022 15:38
“Nee hoor, ik zou het niet vertrouwen”, roept een vrouw tijdens de bijeenkomst van de politie en de Veiligheidsalliantie Rijnmond. Om ouderen bewust te maken van de gevaren van cybercriminaliteit heeft de politie een interactieve video gemaakt.
In de video worden de senioren geconfronteerd met verschillende scenario's. Een vrouw ontvangt een mail van een energiemaatschappij met de vraag of ze het achterstallige bedrag toch nog zou willen betalen. De video wordt dan gestopt en de deelnemers van de bijeenkomst krijgen dan tijd om te reageren op de situatie. Gaan ze het geld overmaken, ja of nee? De meeste bejaarden zijn het er met elkaar eens, ze willen het bedrag niet overmaken. Maar wat ze wel willen… “Mag het geluid wat harder?”

Honderden meldingen
Cybercriminaliteit komt vaker voor, volgens Wijkagent Jeroen Mierle voor cybercriminaliteit voor senioren. “Voor corona werden er honderd meldingen per week gemaakt van cybercriminaliteit, tijdens corona werden dat zevenhonderd meldingen per week en dus honderd meldingen per dag”, zegt de wijkagent. In Dordrecht kwamen er 160 meldingen per week binnen van cybercriminaliteit.

Niet alleen ouderen zijn slachtoffer van cybercriminaliteit, ook jongeren kunnen aan het kortste eind trekken. “In de leeftijdsgroep 20 a 30-jarige komt het ook vaak voor, maar dan bij het shoppen. Hier wordt alleen veel minder over gepraat”, zegt Martijn Vroom van de Veiligheidsalliantie Rijnmond en burgemeester van Krimpen aan den Ijssel.

Verkommeren en verpieteren
Volgens hem is de impact alleen groter bij de senioren. “Hun vertrouwen in de bank, in hun telefoon, hun vertrouwen in digitale dingen gaat dan zo achteruit dat ouderen nog verder verkommeren en verpieteren”, legt Vroom uit. “Veel mensen schamen zich en durven er niet over te praten”, voegt politieagent Mierle eraan toe.

Om zo veel ouderen bewust te maken van de gevaren van het internet wordt de films straks door andere delen van het land getoond.

Lees ook

Auto's beschadigd na explosie

Bij een explosie in Dordrecht zijn maandagavond twee auto’s beschadigd geraakt. De explosie was even...

Dames kleuren de Dordtse carnavalstop, met prinses aan kop: 'Begon met een grapje'

Mannen hadden jarenlang de bovenhand, maar komende editie kleurt een prinses én een volledig vrouwel...

Met dit kookboek voor een minimaal bedrag koken: ‘Mensen onder de armoedegrens moet je helpen’

Lekker koken voor weinig geld: hoe doe je dat? Maatschappelijke organisatie Quiet Drechtsteden heef...

Herdenkingsbord en struikelsteen voor gefusilleerde timmerman

Een bijzondere gelegenheid in Hardinxveld-Giessendam afgelopen weekend. Bij scheepswerf De Merwede z...

Regenboogpad opnieuw besmeurd, deze keer met zwarte klodders

Het Papendrechtse regenboogpad is afgelopen weekend voor de zesde keer vernield. De oversteekplaats ...

Mogelijke doorstart voor bedrijf achter isolatiehulp in de streek

Er lijkt weer wat beweging te komen rond Winst uit je Woning, het bedrijf dat inwoners van onze stre...