gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

In Het Parkhuis kijken ze ademloos naar metershoge Nachtwacht

e23a579a41bb5a8c16427c43a7b165ad

Het is haast ontroerend om te zien. Cliënt Hetty van Het Parkhuis staat voor een metershoge Nachtwacht en straalt van oor tot oor. "Dit vind ik zo verrekte mooi." Het beroemdste schilderij ter wereld was een week lang te zien in het Dordtse verpleeghuis.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
Het Parkhuis heeft een zware tijd vol afscheid achter de rug. De coronapandemie sloeg toe. Maar nu kan er gelukkig weer even gelachen en genoten worden.

In het restaurant staat een week lang een levensechte Nachtwacht van bijna vier meter hoog, inclusief lijst. Het gaat hier om een geleende replica van het Rijksmuseum in Amsterdam.

Baardje

En zo voltrekt zich regelmatig een staaltje magie. Veel bewoners lijden aan dementie. Als ze het meesterwerk van Rembrandt zien gebeurt er wat. Ogen gaan glimmen, monden vallen open.

"Kijk, ik zit 'm aan zijn baardje", lacht Hetty (62). Met een uitdrukking vol bewondering laat ze haar hand voorzichtig over het doek glijden. Want ja, aanraken mag hier. "Ja ja ja!", roept ze blij.

Het is meer dan coördinator dagbeleving Willy Schuurman had durven hopen. "Wat ik belangrijk vind is dat mensen intellectueel worden uitgedaagd, op het niveau wat ze aankunnen. Dat gaat echt boven verwachting."

Schilderijtje

Zo zag bewoner Cor (67) vlijmscherp dat de randen missen. Schuurman: "Cor zei: Wil, dit is helemaal niet het origineel. In het allereerste begin was hij veel groter. Er is van de zijkant gewoon een stuk afgesneden."

Cor, lachend: "Ik heb een stukkie mee naar huis genomen. Ik ben nu begonnen met weer aanplakken."

Ook Cor geniet. "Ja, dit is heel mooi. Ik hou wel van een schilderijtje."

'Luikjes'

Het gebeurt inderdaad dat er ineens weer 'luikjes' in de bovenkamer open gaan, zegt Schuurman. "Ik denk dat ingeprente herinneringen in het geheugen toch zijn blijven hangen. Het is een feest van herkenning als ze voor die Nachtwacht staan."

Schuurman vervolgt: "Dat was absoluut zo met Hetty. Misschien niet in woorden, maar ze maakte me duidelijk dat ze al twee keer in Amsterdam is geweest om de echte Nachtwacht te bekijken. Hé, zei ze, nu staat hij hier."

Feilloos weet Hetty vervolgens het verstopte Amsterdam-logo te ontdekken. De gemeente Amsterdam was destijds immers de opdrachtgever van Rembrandt van Rijn.

Van Gogh

"Het is ook een mooie oplossing als museumbezoek door ziekte niet meer gaat", zegt Schuurman. Dit idee komt van een medewerker van het Rijksmuseum met een zorgachtergrond. Ze wil dat kunst en cultuur weer in de zorginstellingen komt."

Wat Willy Schuurman, Hetty en Cor betreft smaakt de Nachtwacht in hun restaurant zeker naar meer. "De zonnebloemen van Van Gogh? Laat ze maar komen!", klinkt het in koor.
b56cc9b84f0c8c9dd56d1e366e605721

Lees ook

kees thies

Kees Thies stopt als columnist: 'Niet rouwig om'

Kees Thies gaat stoppen als columnist bij AD De Dordtenaar. Dit vertelde hij zaterdag in de uitzending van Studio De Witt op Drechtstad FM. Thies bereikt in december de pensioengerechtigde leeftijd en zal op 5 december zijn laatste column publiceren.

tweede overval juwelier

Juwelier in Dordtse binnenstad opnieuw overvallen

Juwelier van Leeuwen in de Dordtse binnenstad is zaterdagochtend opnieuw overvallen. Twee in het zwart geklede mannen kwamen binnen en raakten in gevecht met een medewerker, die klappen kreeg.

yv20260916A1C00377

Oplossing voor blessureleed onder keepers: FC Dordrecht haalt ervaren doelman

FC Dordrecht voegt per direct een nieuwe doelman toe aan de selectie. Yanick van Osch, oud-doelman van onder meer Fortuna Sittard, SC Cambuur en RKC Waalwijk, tekent een contract aan de Krommedijk tot medio 2027.

Raatsie en Venema

Raatsie en Venema voorlopig aan de kant door blessures

FC Dordrecht-spelers Calvin Raatsie en Nick Venema komen voorlopig niet in actie. Beiden hebben een blessure opgelopen.

pexels-hitechsas-5772732

Vier jaar cel voor asielzoeker (22) na dubbele poging verkrachting en geweld

De rechter heeft vier jaar cel opgelegd aan een asielzoeker uit Hendrik-Ido-Ambacht die zich wilde vergrijpen aan twee vrouwen in Rotterdam. Dat gebeurde op 28 februari 2026 in de Agniesebuurt en in Schiebroek.

N214 provinciale weg

De N214 gaat op de schop: dit gaat er gebeuren

De provincie Zuid-Holland begint vrijdag aan groot en langdurig onderhoud op de N214. Om te grote hinder te beperken en de Alblasserwaard goed bereikbaar te houden, zullen de werkzaamheden in verschillende fases plaatsvinden.