gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

In Het Parkhuis kijken ze ademloos naar metershoge Nachtwacht

e23a579a41bb5a8c16427c43a7b165ad

Het is haast ontroerend om te zien. Cliënt Hetty van Het Parkhuis staat voor een metershoge Nachtwacht en straalt van oor tot oor. "Dit vind ik zo verrekte mooi." Het beroemdste schilderij ter wereld was een week lang te zien in het Dordtse verpleeghuis.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
Het Parkhuis heeft een zware tijd vol afscheid achter de rug. De coronapandemie sloeg toe. Maar nu kan er gelukkig weer even gelachen en genoten worden.

In het restaurant staat een week lang een levensechte Nachtwacht van bijna vier meter hoog, inclusief lijst. Het gaat hier om een geleende replica van het Rijksmuseum in Amsterdam.

Baardje

En zo voltrekt zich regelmatig een staaltje magie. Veel bewoners lijden aan dementie. Als ze het meesterwerk van Rembrandt zien gebeurt er wat. Ogen gaan glimmen, monden vallen open.

"Kijk, ik zit 'm aan zijn baardje", lacht Hetty (62). Met een uitdrukking vol bewondering laat ze haar hand voorzichtig over het doek glijden. Want ja, aanraken mag hier. "Ja ja ja!", roept ze blij.

Het is meer dan coördinator dagbeleving Willy Schuurman had durven hopen. "Wat ik belangrijk vind is dat mensen intellectueel worden uitgedaagd, op het niveau wat ze aankunnen. Dat gaat echt boven verwachting."

Schilderijtje

Zo zag bewoner Cor (67) vlijmscherp dat de randen missen. Schuurman: "Cor zei: Wil, dit is helemaal niet het origineel. In het allereerste begin was hij veel groter. Er is van de zijkant gewoon een stuk afgesneden."

Cor, lachend: "Ik heb een stukkie mee naar huis genomen. Ik ben nu begonnen met weer aanplakken."

Ook Cor geniet. "Ja, dit is heel mooi. Ik hou wel van een schilderijtje."

'Luikjes'

Het gebeurt inderdaad dat er ineens weer 'luikjes' in de bovenkamer open gaan, zegt Schuurman. "Ik denk dat ingeprente herinneringen in het geheugen toch zijn blijven hangen. Het is een feest van herkenning als ze voor die Nachtwacht staan."

Schuurman vervolgt: "Dat was absoluut zo met Hetty. Misschien niet in woorden, maar ze maakte me duidelijk dat ze al twee keer in Amsterdam is geweest om de echte Nachtwacht te bekijken. Hé, zei ze, nu staat hij hier."

Feilloos weet Hetty vervolgens het verstopte Amsterdam-logo te ontdekken. De gemeente Amsterdam was destijds immers de opdrachtgever van Rembrandt van Rijn.

Van Gogh

"Het is ook een mooie oplossing als museumbezoek door ziekte niet meer gaat", zegt Schuurman. Dit idee komt van een medewerker van het Rijksmuseum met een zorgachtergrond. Ze wil dat kunst en cultuur weer in de zorginstellingen komt."

Wat Willy Schuurman, Hetty en Cor betreft smaakt de Nachtwacht in hun restaurant zeker naar meer. "De zonnebloemen van Van Gogh? Laat ze maar komen!", klinkt het in koor.
b56cc9b84f0c8c9dd56d1e366e605721

Lees ook

fotopersburobusinkzwijndrechtnijhoffstraat

Man (21) raakt zwaargewond bij steekpartij in huis

Bij een steekpartij in een huis in Zwijndrecht is in de nacht van maandag op dinsdag een 21-jarige man zwaargewond geraakt. Mogelijk is er een ruzie in de relationele sfeer aan voorafgegaan, meldt de politie.

72d34b52-4ce9-482b-af57-cf4b9f4ed274

Liever eigen zwembad en asielzoekers bij de buren, vindt deze nieuwe coalitie

De nieuwe coalitie in Hardinxveld-Giessendam wil liever een eigen gemeentelijk zwembad en noemt een asielzoekerscentrum (azc) binnen de eigen grenzen ‘onrealistisch’. Dat blijkt uit het bestuursakkoord van de nieuwe coalitiepartijen T@B en SGP.

Ben-Corino-1-696x391

Tanja de Jonge is hoofdgast in Studio De Witt

Een gloednieuwe uitzending van Studio De Witt staat zaterdag 27 juni op het programma en is te beluisteren op Drechtstad FM tussen 10.00 en 13.00 uur.

montage_RTV Dordrecht nieuws.00_00_56_25.Still001

Nog twee mogelijke locaties voor gezamenlijk zwembad, Blauwe Zoom valt af

Er zijn nog twee mogelijke plekken over voor een nieuw, gezamenlijk zwembad van Sliedrecht en Hardinxveld-Giessendam. De derde beoogde locatie, De Blauwe Zoom, is definitief van tafel.

voormalig politiebureau, google streetview

Dit politiebureau komt binnenkort op de veilingmarkt

Vijf voormalig politiebureaus in Nederland worden op 17 september openbaar geveild. Een van de locaties is het voormalig politiebureau aan de P.A. de Genestetstraat 60 in Dordrecht. In het gebouw is onder andere nog het cellencomplex aanwezig.

kat vermist

Remco ziet kat met 20 kilometer per uur verdwijnen: 'Is op e-bike meegenomen'

Wie heeft de 1,5 jaar oude kat Oscar gezien? Het beestje verdween afgelopen zaterdag op hoge snelheid uit zijn vertrouwde omgeving Rijsoord en is voor het laatst gezien in Dordrecht. Oscar is waarschijnlijk op een e-bike meegenomen, maar waarom? Baasje Remco van Die zit met de handen in het haar: 'Het is mijn maatje.'