gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

In Het Parkhuis kijken ze ademloos naar metershoge Nachtwacht

e23a579a41bb5a8c16427c43a7b165ad

Het is haast ontroerend om te zien. Cliënt Hetty van Het Parkhuis staat voor een metershoge Nachtwacht en straalt van oor tot oor. "Dit vind ik zo verrekte mooi." Het beroemdste schilderij ter wereld was een week lang te zien in het Dordtse verpleeghuis.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
Het Parkhuis heeft een zware tijd vol afscheid achter de rug. De coronapandemie sloeg toe. Maar nu kan er gelukkig weer even gelachen en genoten worden.

In het restaurant staat een week lang een levensechte Nachtwacht van bijna vier meter hoog, inclusief lijst. Het gaat hier om een geleende replica van het Rijksmuseum in Amsterdam.

Baardje

En zo voltrekt zich regelmatig een staaltje magie. Veel bewoners lijden aan dementie. Als ze het meesterwerk van Rembrandt zien gebeurt er wat. Ogen gaan glimmen, monden vallen open.

"Kijk, ik zit 'm aan zijn baardje", lacht Hetty (62). Met een uitdrukking vol bewondering laat ze haar hand voorzichtig over het doek glijden. Want ja, aanraken mag hier. "Ja ja ja!", roept ze blij.

Het is meer dan coördinator dagbeleving Willy Schuurman had durven hopen. "Wat ik belangrijk vind is dat mensen intellectueel worden uitgedaagd, op het niveau wat ze aankunnen. Dat gaat echt boven verwachting."

Schilderijtje

Zo zag bewoner Cor (67) vlijmscherp dat de randen missen. Schuurman: "Cor zei: Wil, dit is helemaal niet het origineel. In het allereerste begin was hij veel groter. Er is van de zijkant gewoon een stuk afgesneden."

Cor, lachend: "Ik heb een stukkie mee naar huis genomen. Ik ben nu begonnen met weer aanplakken."

Ook Cor geniet. "Ja, dit is heel mooi. Ik hou wel van een schilderijtje."

'Luikjes'

Het gebeurt inderdaad dat er ineens weer 'luikjes' in de bovenkamer open gaan, zegt Schuurman. "Ik denk dat ingeprente herinneringen in het geheugen toch zijn blijven hangen. Het is een feest van herkenning als ze voor die Nachtwacht staan."

Schuurman vervolgt: "Dat was absoluut zo met Hetty. Misschien niet in woorden, maar ze maakte me duidelijk dat ze al twee keer in Amsterdam is geweest om de echte Nachtwacht te bekijken. Hé, zei ze, nu staat hij hier."

Feilloos weet Hetty vervolgens het verstopte Amsterdam-logo te ontdekken. De gemeente Amsterdam was destijds immers de opdrachtgever van Rembrandt van Rijn.

Van Gogh

"Het is ook een mooie oplossing als museumbezoek door ziekte niet meer gaat", zegt Schuurman. Dit idee komt van een medewerker van het Rijksmuseum met een zorgachtergrond. Ze wil dat kunst en cultuur weer in de zorginstellingen komt."

Wat Willy Schuurman, Hetty en Cor betreft smaakt de Nachtwacht in hun restaurant zeker naar meer. "De zonnebloemen van Van Gogh? Laat ze maar komen!", klinkt het in koor.
b56cc9b84f0c8c9dd56d1e366e605721

Lees ook

rwsputdeksels

Losse putdeksels in Drechttunnel zorgen voor flinke vertraging, tunnelbuis urenlang dicht

De Drechttunnel is na urenlange werkzaamheden aan losgekomen putdeksels weer volledig vrijgegeven. Alle rijstroken zijn weer open voor verkeer, net op tijd voor de ergste spits begint.

artikelfoto busje OM Da Vinci

Sleutelen aan bus van criminelen: deze scholieren mogen dat

Een bus die ooit onderdeel was van de criminaliteit, krijgt een nieuwe bestemming in Dordrecht. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft het in beslag genomen voertuig overgedragen aan het Nationaal Programma Dordt West, dat de bus vervolgens schenkt aan de opleiding Automotive van het Da Vinci College. Studenten kunnen het voertuig gebruiken als praktijkobject om hun technische vaardigheden te ontwikkelen.

N214 provinciale weg

De N214 gaat op de schop: dit gaat er gebeuren

De provincie Zuid-Holland begint vrijdag aan groot en langdurig onderhoud op de N214. Om te grote hinder te beperken en de Alblasserwaard goed bereikbaar te houden, zullen de werkzaamheden in verschillende fases plaatsvinden.

PSX_20260914_073811

Automobilist botst tegen betonblok bij pont

Een automobilist is maandagochtend tegen een betonblok gebotst bij de veerpont in Dordrecht. De man kon geen kant op omdat een omvergereden verkeersbord tegen de bestuurdersdeur kwam. Nadat iemand het bord had weggeduwd, kon de man uit zijn auto stappen.

IMG_7020

Park met Schotse hooglanders open: hekken moeten nieuwe uitbraak voorkomen

Het Dubbelmondepark in Dordrecht is weer open voor wandelaars. Het park is bijna twee weken gesloten geweest, nadat de Schotse hooglanders die daar verblijven uitbraken en op de N3 terechtkwamen.

rwsongeluka15a16

Vrachtwagen vliegt uit de bocht en blokkeert deel snelweg tijdens ochtendspits

Op knooppunt Ridderkerk is donderdagochtend een vrachtwagen uit de bocht gevlogen. Het voertuig kwam van de A15 (Europoort) en wilde invoegen op de A16 richting Breda, maar dat ging verkeerd. De vrachtwagen reed rechtdoor, over een grasstrook en belandde op de twee rechterrijstroken van de A16.