Als eiland ligt Dordrecht te midden van grote rivieren en is er dus genoeg toevoer van rivierwater. "De hevel bij de rivier laat water in bij de bezinkplas die vervolgens door watergangen uitkomt bij de Kooikil", legt Thomas uit. Hierdoor ontstaat een weliswaar kunstmatig, maar stromend tafereel.
Het wateropslagsysteem is niet alleen belangrijk voor de Biesbosch. Ook voor de rest van de stad is het belangrijk dat er een buffer is met extra water. Dit zie je in Nederland vaker terug. Zogeheten waterbuffergebieden vlakbij een grote stad. Een bijkomend voordeel hiervan is dat dit mooi is voor zowel de natuur als de recreatie.
Hoewel het 'onnatuurlijk' is om het water hoog te houden in het moeras, blijft er hierdoor ruimte voor onder andere kikkers en libelles. En ook voor het broedseizoen is het essentieel dat het gebied niet te hard uitdroogt. "Dat specifieke leefgebied van moeras, dat hoort bij het eiland van Dordrecht", concludeert Thomas.