Dordrecht, Netherlands

Irritaties over statiegeld: 'grootste bulkmachine van Nederland' moet oplossing zijn

De bulkmachine kan 200 flessen tegelijk afhandelen Streek 56/AT5
De grootste bulkmachine van Nederland komt eind november in Dordrecht te staan. Dat is een automaat waar je in één keer maximaal 200 statiegeldblikjes- of flesjes kunt inleveren. Afvalverwerker HVC wil het inwoners makkelijker maken om grote hoeveelheden statiegeldproducten in één keer in te leveren.
Corrado Francke | Redactie Streek 56 | 3 oktober 2024 17:30 | Aangepast op 3 oktober 2024 14:14
In de supermarkt levert de huidige manier van inzamelen regelmatig irritaties op. Plakkerige blikjes, vastgelopen machines en lange rijen voor de automaat. "Zeker als je mensen voor je ziet die vuilniszakken vol gaan inleveren", merkt Dordtenaar Vincent Laban.

Het commissielid van de lokale ChristenUnie-SGP trok daarom aan de bel bij het gemeentebestuur. Hij ziet het bulkapparaat, dat vorige maand al in gemeentes als Amsterdam en Beverwijk werd geplaatst, als ideale oplossing. Omdat HVC die mening deelt, is het bedrijf in gesprek gegaan met Verpact, dat verantwoordelijk is voor statiegeldautomaten, dus óók bulkmachines. Inmiddels is duidelijk dat zo'n apparaat bij het afvalbrengstation in Dordrecht komt te staan. Waarschijnlijk is dat óf eind november óf begin december. De bulkmachine in Dordrecht wordt meteen de grootste van het land. Volgens een woordvoerder van Verpact kan bij de machine in Dordt een volledige containerzak in één keer worden leeggekiept en verwerkt.

Ook in de binnenstad?
"Dat zou natuurlijk hartstikke fijn zijn, dan kunnen de mensen die voldoende mobiel zijn naar HVC om daar hun statiegeld in te leveren", reageert Laban, die echter liever een bulkapparaat in de binnenstad ziet verschijnen.

Dat zou volgens hem handiger zijn voor inzamelaars die, om wat geld te verdienen, soms volle tassen met flesjes en blikjes naar de supermarkt sjouwen. Vaak ook nog op een krakkemikkige fiets. "Het wordt lastig voor hen om naar HVC te rijden en hun statiegeld daar in te leveren. In de stad kunnen ook die mensen daar terecht en juist niet bij elke supermarkt."

Duurzaamheidswethouder Tanja de Jonge laat echter weten dat de gemeente eerst wil kijken hoe populair de bulkautomaat bij het afvalbrengstation wordt. "We merken dat daar toch veel mensen komen met flesjes en gaan eerst eens kijken of het daar gaat werken." Mocht er meer behoefte zijn, wil de gemeente op zoek naar een andere plek in de stad.

Machine zes keer groter
Zo'n apparaat in de binnenstad neerzetten is volgens Verpact-woordvoerder Koen van Tankeren alleen geen makkelijke klus. "Je krijgt ook verkeer naar dat punt toe, niet alleen van mensen met fietsen. Ook is de machine zes keer groter dan een gewone statiegeldautomaat, er moet dus ook een (kleine) vrachtwagen komen om de flesjes en blikjes af te voeren. Per keer moet je meerdere bigbags ophalen. Dat is niet idioot veel, maar wel iets waar je rekening mee moet houden."

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Redactie Streek 56 | Monique de Graaf | 19 feb 2026 14:33

Lees ook

In deze gemeente zijn de meeste bushaltes slecht toegankelijk: ‘Zorgwekkend’

Een groot deel van de bushaltes in onze streek is niet toegankelijk voor mensen met een beperking. D...

Man betrapt op rijden zonder rijbewijs, even later maakt hij dezelfde fout

De politie heeft afgelopen zondag een auto in beslag genomen op de Brouwersdijk in Dordrecht. De bes...

Koningsslang kruipt rond in park, wandelaars bellen dierenambulance

Het is geen alledaags gezicht: een kronkelende slang van zeker een meter lang. Voorbijgangers zagen ...

Simon heeft stukje gesloopte Kikkerachtbaan Duinrell in voortuin: 'Mijn eerste achtbaan ooit'

Pretparkfanaat Simon de Bruijn heeft sinds kort een bijzondere attractie in zijn voortuin in Dordrec...

Brug over de Noord dicht, vakantie voorbij: drukte op de weg en bij waterbus

Het was deze ochtend extra druk in Alblasserdam. Het is de eerste maandag na de vakantie terwijl de ...

Eerste minderjarige asielzoekers aangekomen in pand bij winkelcentrum

De eerste van de tachtig minderjarige vluchtelingen zijn maandag aangekomen in Papendrecht. Ook de r...