Dordrecht, Netherlands

Joodse trainer Árpád Weisz vandaag 125 jaar

De Joodse trainer Árpád Weisz, die werkzaam was voor DFC, zou vandaag precies 125 jaar oud zijn geworden. Onlangs was de Hongaar veel in het nieuws omdat DFC zijn herdenkingsplaquette uit de kantine heeft verwijderd.
Vivian Rutte | 16 april 2021 09:30 | Aangepast op 16 april 2021 09:30
Weisz, geboren op 16 april 1896. Hij maakte furore in onder meer Bologna, waar hij nog steeds geroemd wordt om zijn innovatieve manier van voetballen. In de Italiaanse stad hangt ook een plaquette op het stadion, daar is Weisz in januari tijdens de Italiaanse herdenkingsdag van de Tweede Oorlog al uitgebreid geeërd.

Weisz wordt in heel Italië nog steeds gezien als voetbalgrootheid; zo zijn er diverse straten naar hem vernoemd, bestaat er een boek over hem, en heeft het Hebreeuws Museum in Bologna in 2018 nog een hele tentoonstelling aan hem gewijd. Daar waren ook foto’s van zijn tijd in Dordrecht te zien.

Weisz kwam terecht in Dordrecht, omdat hij zijn glansrijke voetbalcarrière in Italië moest afbreken toen Mussolini aan de macht kwam. Hier ging hij aan de slag als trainer bij DFC, waar hij eveneens hoge ogen gooide. In de Tweede Wereldoorlog werd hij met zijn familie gedeporteerd en vermoord in Auschwitz.

Ook bij DFC hing dus een plaquette, die door het bestuur van de kantine naar een andere ruimte was verplaatst. Daar was archivaris Arie Heijstek het niet mee eens, en nam de plaquette van Weisz mee naar huis. Er wordt nog gezocht naar een nieuwe geschikte plek, ook is er een plan om een pad naar hem te vernoemen bij het Weizigtpark. De Stolpersteine voor Weisz en zijn gezin liggen nog wel voor hun huis in de Dordtse binnenstad.

Lees ook

FC Dordrecht halverwege het seizoen, De Plucheplakkers maken de balans op

De Plucheplakkers zijn er weer na de 2-0 uitnederlaag van FC Dordrecht bij Willem II. De Schapenkopp...

Drie tips over explosie Papendrecht na uitzending Opsporing Verzocht

De politie heeft drie tips ontvangen over een explosie bij een huis in Papendrecht begin juli, nadat...

Schoonzoon van scheepsbouwer Kommer Damen gearresteerd

Een van de personen die vorige week werd opgepakt in het strafrechtelijk onderzoek naar scheepsbouwe...

Ridderkerker (16) vast na beroving met vuurwapen

Een 16-jarige jongen uit Ridderkerk is woensdagavond aangehouden na een beroving met een vuurwapen. ...

650 kerstpakketten voor minima: 'Ze staan er niet alleen voor'

Honderden Dordtse minima ontvangen deze donderdag een kerstpakket. De afgelopen drie dagen stond wij...

Sliedrechts college mag aanblijven ondanks kritiek na rapport over raadhuis

Het rapport over het oude raadhuis in Sliedrecht kost niet het hele college de kop. Het gemeentebest...