gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Jordi kwam tijdens het douchen op voetbal uit de kast: 'Iedereen in z’n nakie, dan ben je het meest kwetsbaar'

0e13319a53b7ce79c697c6e95001054a

Twintig jaar geleden kwam Jordi Buisman in een voetbalteam vol andere culturen en geloofsovertuigingen uit de kast. Hij kreeg destijds alleen maar positieve reacties. Maar in de week dat er aandacht is voor homofobie in het Voetbal, ziet hij ook dat 'homo' nog altijd een scheldwoord is en dat gelijkheid in de voetbalwereld soms nog ver te zoeken is.

Rijnmond |  | Aangepast op
Als Jordi 15 jaar oud is, komt hij tot de ontdekking dat hij jongens interessanter vindt dan meisjes. Zo’n twee jaar later besluit hij uit de kast te komen. Eerst thuis, bij zijn ouders in Papendrecht. Niet veel later doet hij dat ook bij zijn voetbalteam van vv Drechtstreek. “Ik vond het wel lastig om dat bij mijn voetbalmaten te doen”, zegt hij zo’n twintig jaar later, zittend op een bankje in kleedkamer 7.

Slechte grappen
De grootste vraag waar de nu 38-jarige Jordi, tegenwoordig woonachtig in Rotterdam, twintig jaar geleden tegenaan loopt, is: hoe gaat deze boodschap bij het team vallen? “Ik was wel bang om mensen of dingen kwijt te raken. Op de voetbalclub zaten mijn vrienden en voetbal was het spelletje waar ik zo van hield.”

Maar op diezelfde vereniging is het ook altijd lachen, gieren, brullen om slechte grappen, en gaat het vaak over vrouwen. “In die cultuur voelde ik me niet altijd thuis”, geeft hij toe. “Maar door te zeggen wie ik ben, kon ik vanuit mijn invalshoek meepraten en onderdeel van de voetbalhumor zijn.”

Alle drempels weg
Na veel nadenken neemt Jordi een gedurfde beslissing: hij wil uit de kast komen in de kleedkamer, zelfs onder de douche. “Dan zijn direct alle drempels voor later weg”, zo beschrijft hij zijn gedachten van destijds. “Iedereen in z’n nakie, dan ben je het meest kwetsbaar.”

“Ik heb het niet te zwaar gemaakt. Ik zei het gewoon: ‘Ik ben homo.’ De reacties die Jordi kreeg, verrasten hem. Niemand reageerde negatief of vervelend, ook al zaten er in zijn zaterdagteam mensen uit allerlei culturen en met diverse geloofsovertuigingen. “Hier had ik alleen maar van kunnen dromen. Misschien dat er roddels zijn geweest, maar die gaan achter je rug om. Ik heb verder helemaal geen narigheid gehad.”

Beter voetballen
Na afloop voelt Jordi zich een ander mens. Opluchting maakt zich van hem meester en hij gaat er zelfs beter door voetballen. “Ik ben geen Robin van Persie of Dirk Kuijt geworden, maar ik voelde wel meer vrijheid en had meer plezier in het spelletje”, zegt de man die op de voetbalvereniging door de jaren heen bekend was komen te staan als het ‘kanon van Papendrecht’, vanwege zijn harde trappen.

Als hij zichzelf weer even naast die jongen van 17 van destijds zet, voelt Jordi trots. “Jazeker, want het was wel gedurfd, ook de locatie. Maar het was voor mij de makkelijkste manier, omdat omkleden en douchen daarna geen drempels meer vormden.”

Homofobie in de sport
Dat zijn coming out bij zijn voetbalteam niet representatief is voor de hele voetbalwereld, beseft Jordi maar al te goed. “Tot op de dag van vandaag is er nog veel homofobie in de sport. Ik denk niet dat we de afgelopen jaren heel veel zijn opgeschoten als het gaat over acceptatie van lhbtiq+’ers.”

Volgens Jordi moet iedereen die van voetbal houdt gewoon mee kunnen doen, ongeacht achtergrond of seksuele voorkeur. Met het woord ‘homo’ als krachtterm heeft hij best wel wat moeite. “Het kan ervoor zorgen dat mensen zich niet thuis voelen of niet zichzelf durven zijn in een bepaalde cultuur, of dat nou bij een voetbalvereniging is of op een kantoor.” Een grapje mag volgens hem af en toe, maar er zijn grenzen.

Support van meerderheid
“Wat ik tegen andere voetballers die met hun geaardheid worstelen wil zeggen, is: er wordt heel vaak geroepen dat je uit de kast móét komen, maar dat hoeft niet. Het is je eigen keuze. Ik heb die vrijheid twintig jaar geleden genomen, maar ieder moet dat voor zich bepalen. Ik wil ook zeggen dat het een minderheid in Nederland is die een bepaalde haat richting homo’s en transgenders heeft. De meerderheid support jou.”

Dat de voetbalwereld nog een lange weg te gaan heeft, bleek volgens Jordi toen in 2022 Feyenoord-aanvoerder Orkun Kökçü weigerde de regenboogband te dragen. “Dat deed pijn bij mij. Toen dacht ik wel van: ‘Ja, jij staat daar ook voor mij. Ik ben fan van Feyenoord en wat zou het toch mooi zijn als je de boodschap van gelijkheid en iedereen is welkom in het voetbal had uitgestraald. Ik had wat meer ballen van hem verwacht.”

Verantwoordelijkheid clubs en politiek
Een paar keer per seizoen gaat Jordi naar een wedstrijd van Feyenoord. “Als ik daar als anonieme supporter ben, heb ik nergens last van. Maar als ik met een regenboogvlag om mijn nek binnen zou lopen… Er zijn genoeg voorbeelden van hoe de Roze Kameraden bedreigd zijn.”

Het is de grote wens van Jordi dat acceptatie van lhbtiq+’ers breder gedragen wordt. “Ik denk dat het goed is als voetbalclubs, maar ook de politiek en de KNVB, hun verantwoordelijkheid nemen om de cultuur zo open mogelijk te maken en met elkaar te zeggen: het maakt niet uit wie je bent en op wie je valt. Iedereen moet dit spelletje kunnen beoefenen.”

Dit artikel verscheen eerder bij mediapartner Rijnmond. Bekijk ook deze video over Jordi op Instagram.

Lees meer over:

|

Lees ook

727457752_1455578069942028_5493338324617170979_n

Politie bevrijdt hond uit snikhete auto: 'Lichaamstemperatuur was opgelopen tot 42,3 graden'

Bij Avonturenboerderij Molenwaard in Groot-Ammers is zaterdag een American Bull uit een snikhete auto gered. Volgens medewerkers van de Dierenambulance verkeerde het dier in een levensbedreigende situatie. Zijn lichaamstemperatuur was opgelopen tot 42,3 graden.

aanhoudingsterrenburg

Motorrijder gooit ruiten in van buurtbewoner die hem aanspreekt op gevaarlijk rijgedrag

Een 21-jarige motorrijder heeft het afgelopen weekend erg bont gemaakt in Dordrecht. Hij reed gevaarlijk en hard door de wijk Sterrenburg en gooide de ruiten bij een buurtbewoner in die hem aansprak op zijn rijgedrag. Daarna sloeg hij op de vlucht voor de politie.

PSX_20260615_133225

Slachtoffer van 'steekpartij' op opvangboot blijkt zichzelf verwond te hebben

De 32-jarige man die maandag zwaargewond raakte bij de steekpartij op de opvangboot voor vluchtelingen in Hendrik-Ido-Ambacht heeft dat zelf gedaan. Dat meldt de politie. Na grondig onderzoek zou zijn gebleken dat de man zichzelf heeft verwond.

politie 01

Jongen (17) vast voor negen aanrandingen

De politie heeft een aanhouding verricht na meerdere meldingen van vrouwelijke fietsers die de afgelopen weken zijn betast in Hendrik-Ido-Ambacht en Zwijndrecht. De verdachte, een 17-jarige man uit Hendrik-Ido-Ambacht, wordt verdacht van negen aanrandingen.

artikelfotoooo

Tiende Bachfestival in Dordrecht: van leerorkest tot filmpremière

We hebben er twee jaar op moeten wachten, maar dit weekend is het tijd voor het Bachfestival in Dordrecht. De editie van dit jaar mag een jubileumeditie worden genoemd, aangezien Bach-liefhebbers voor de tiende keer kunnen afreizen naar de stad voor het festival.

montage_RTV Dordrecht nieuws.00_00_56_25.Still001

Nog twee mogelijke locaties voor gezamenlijk zwembad, Blauwe Zoom valt af

Er zijn nog twee mogelijke plekken over voor een nieuw, gezamenlijk zwembad van Sliedrecht en Hardinxveld-Giessendam. De derde beoogde locatie, De Blauwe Zoom, is definitief van tafel.