Dordrecht, Netherlands

Kaarten bewijzen de rol van Dordt in de middeleeuwen: 'Een grote, rijke stad'

Harrie Teunissen is historicus én kaartenverzamelaar Corrado Francke
Dordrecht had in de middeleeuwen een belangrijkere functie dan men tot nu toe dacht. Die conclusie trekt historicus Harrie Teunissen, die tientallen kaarten onderzocht. "Kooplieden en schippers op de internationale vaart wisten waar de stad lag."
Corrado Francke | 24 oktober 2024 18:30 | Aangepast op 24 oktober 2024 16:10
Dat Dordrecht haar toptijd niet tijdens, maar vóór de gouden eeuw beleefde, was al bekend. Teunissen ging een stap verder en ontdekte wat de stad precies betekende en hoe er in het buitenland naar ons werd gekeken. "Ik heb ongeveer veertig kaarten bekeken waar Dordrecht heel duidelijk op staat óf ik vermoed dat het erop staat. De kaarten zijn allemaal anders en als je die gaat vergelijken, kun je zien hoe langzaam Dordrecht groot is geworden als stapelplaats voor de handel."

Dé havenstad van Holland
Daaruit kon hij afleiden dat de internationale uitstraling van de stad 'bijzonder groot' was. "Dat blijkt niet alleen uit deze kaarten, maar ook uit andere documenten waarin bijvoorbeeld in het Castiliaans gesproken wordt van 'een grote, rijke stad en de toegang tot de Rijn'. Dordrecht was dé havenstad van Holland in de veertiende en lang in de vijftiende eeuw", vertelt de historicus.

De stad diende vooral als doorgangspoort vanuit Londen en Brugge naar Keulen, de grootste stad van het Heilige Roomse Rijk. In Dordrecht werd er van alles verhandeld: van kruiden zoals noodmuskaat tot graan en van wijn tot zout. De vergelijking met de functie van de haven van Rotterdam nu is daarom snel gemaakt.

'Ik stond stomverbaasd'
Teunissen verzamelt al veertig jaar kaarten en ging daarom met veel plezier op zoek. "Ik stond stomverbaasd om Dordrecht op middeleeuwse kaarten te vinden, ik had er nooit van gehoord er zulke kaarten uit de middeleeuwen waar de stad op stond. Toen was mijn nieuwsgierigheid wel gewekt en wilde ik het precies weten."

Maar waarom weten we dit eigenlijk nu pas? Volgens de kaartenverzamelaar is het antwoord simpel: de ontdekking is pas mogelijk sinds de uitvinding van het internet. "Vroeger moest je al die kaarten 'bezoeken' en naar Parijs of Venetië, want die kon je nergens inzien. Tegenwoordig staat een groot aantal kaarten in een redelijke kwaliteit op internet", zegt Teunissen, die van twee kaarten een scan kocht.

Spelling
Wel loopt de spelling van Dordrecht uiteen. Zo worden er op kaarten 'Dordret' en 'Dordrech' gebruikt, net als een Arabische vertaling. "Het is wat mensen er in Venetië van maakten, dat geldt voor alle namen die erop staan."

Meest gelezen

Roy en Ria van woonboot gestuurd: ‘We worden de dakloosheid ingejaagd’

Coen Theuwis | Redactie Streek 56 | 17 jun 2025 21:00

Lees ook

FC Dordrecht terug op het veld: dertig spelers, nog geen nieuwe trainer

FC Dordrecht is maandag begonnen aan de voorbereiding op het nieuwe Keuken Kampioen Divisie-seizoen....

Zien! Het oude postkantoor is terug in het centrum en zo ziet dat eruit

Uit het oog, maar niet uit het hart: én nu weer te zien. Het digitale 3D model van het oude postkant...

Veteranen in de zomerzon gezet: 'Iedereen heeft zijn eigen drijfveer'

De traditionele veteranendag in Ridderkerk is ondanks de hitte van dit weekend goed verlopen. Wel wa...

Nieuw plan gemeente voor toerisme: wat mis jij aan recreatie in de Dordtse natuur?

Dordrecht werkt aan een nieuw plan voor recreatie en toerisme in de buitengebieden. Inwoners kunnen...

Marcel en zijn oude Franse dame trekken veel bekijks: ‘Ze is de enige in Nederland’

De Riverside Car Classic is weer in aantocht. Uit onze streek stellen een aantal verzamelaars hun ou...

Verbouwing Westeinddijk: kopzorgen door ‘Bordjesgate’ en slechte bereikbaarheid

“Hij stond weer omgedraaid”, verzucht een winkelmedewerker aan het Papendrechtse Westeind. Ze doelt ...