Dordrecht, Netherlands

Kadernota 2021: financiële uitdagingen en grote projecten voor gemeente

De gemeente Dordrecht moet scherpe keuzes maken om de komende jaren de begroting sluitend te krijgen. Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders in de Kadernota 2021. Net als vele andere gemeenten ligt er voor Dordrecht meer druk op de begroting omdat de taken toenemen. Door de verkoop van Eneco is er op lange termijn wel financiële ruimte voor verbetering.
Vivian Rutte | 2 juni 2020 17:52 | Aangepast op 2 juni 2020 17:52
Korte termijn

Voor de begroting van 2021 kiest de gemeente ervoor om de interne gemeentelijke budgetten niet te indexeren. Voor 2021 is daarmee de begroting sluitend, maar de komende jaren zal er meer moeten gebeuren om ook die begrotingen structureel sluitend te krijgen. Knelpunten hierbij zijn onder meer de coronacrisis. Langzaam verschuift de aard hiervan vanvolksgezondheid naar een crisis van meer sociaal-maatschappelijke aard, zoals bestaanszekerheid, werk en economie. Op deze domeinen ligt een belangrijke taak voor de gemeente, waarbij ondersteuning van de overheid wordt gevraagd.


Er wordt 21 miljoen euro gereserveerd voor de aanleg van geluidsschermen langs de A16, het spoor en de N3 waarvan de aanbesteding in september gestart moet worden. Daarmee kan een verbetering van het leefklimaat in dat deel van de stad worden bereikt en wordt de bouw van zo'n 1.500 woningen op Amstelwijck en Gezondheidspark mogelijk.


Enecogeld

De gemeenteraad beslist pas later over de inzet van 243 miljoen euro aan Eneco-geld. Het college stelt nu al wel voor om daarvan in totaal 60 miljoen te reserveren voor een paar grote projecten zoals een geluidsscherm langs de N3 en spoorlijn, de ontwikkelingen van de Spoorzone voor woningbouw (Woningdeal) en bedrijfsverplaatsingen (Regiodeal). Voor de Woondeal en de Regiodeal stelt het Rijk eenzelfde bedrag beschikbaar, onder de voorwaarde dat de gemeente nu geld reserveert. Door de ontwikkeling van Dordrecht richting 140.000 inwoners in 2030 staat de gemeente er op lange termijn financieel beter voor. Daarom wil het college daar nu in investeren.


Lange termijn

Op de lange termijn gaat de Agenda Dordrecht 2030 de financiele situatie van de stad verbeteren en dus is het essentieel om op die koers te blijven investeren. De kadernota laat voor 2021 een negatief resultaat zien, maar door onder andere het (deels) schrappen van de indexering van de (interne) gemeentelijke budgetten is er na correctie van incidentele kosten voor 2021 wel een sluitend perspectief. Hoewel er dus voor 2022 nog aanvullende maatregelen genomen moeten worden, zien de langetermijnverwachtingen op financieel gebied er positiever uit dankzij de koers die nu uitgestippeld wordt, aldus de gemeente.

Meest gelezen

Moordverdachte in hongerstaking, 'te weinig zuurstof en daglicht in cel'

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 12 feb 2026 12:11

Dode gevonden op grasveld langs dijk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 13 feb 2026 09:58

Lees ook

Asielopvang in dorpscentrum bijna klaar: deze maatregelen moeten overlast voorkomen

Over een week is het zo ver, dan opent de opvanglocatie in het centrum van Papendrecht voor tachtig ...

Ondernemers vragen om aanpassing verkeerssituaties: ‘Onduidelijk en gevaarlijk’

Het Ondernemersfonds Sliedrecht heeft de gemeente gevraagd om aanpassing van verschillende verkeerss...

Dordts carnaval groot succes, volgend jaar feest op het Statenplein?

Aan carnavalsvierders geen gebrek dit weekend in Dordrecht, of eigenlijk: Ooi- en Ramsgat. Missie ge...

In deze gemeente is de gemiddelde huizenprijs bijna een half miljoen

Voor een huis ben je binnen onze streek opnieuw het duurst uit in de gemeente Molenlanden. Daar beta...

Brabant neemt polonaiserecord van onze streek over, maar voor hoe lang?

Het wereldrecord ‘de langste polonaise lopen’ is verbroken. Een aantal jaar was dat record in handen...

Meerdere woningen ontruimd na brand in kelderbox

In een kelderbox van een flat in Papendrecht heeft zondagochtend brand gewoed. Vanwege de rook die d...