Dordrecht, Netherlands

Ken jij nog de Mariakaakjes van Victoria?

Het Hof van Nederland heeft afgelopen zaterdag tijdens de Dag van de Geschiedenis historische beelden vertoond van Dordtse ondernemingen. Oktober is namelijk de maand van de geschiedenis, en dit jaar was het thema ‘aan het werk’. Koekblikken en doosjes van de Victoria Biscuit- en Chocoladefabriek (1898-1977) waren voor de bezoekers uit het archief gehaald.
Sander de Jonge | 25 oktober 2021 15:27 | Aangepast op 25 oktober 2021 15:27
“Wij vertonen hier voornamelijk ondernemingen uit de 20ste eeuw,” vertelt Teun de Bruijn, stadsarchivaris van het Regionaal Archief Dordrecht. “Zoals Victoria – oude Dordtenaren zeggen nog ‘bij de Vic’ – maar ook de bierbrouwerij de Sleutel die eeuwen aan de Groenmarkt heeft gezeten.”

Het bedrijf van de biscuits en chocolade was van oorsprong een bedrijf uit Brussel, maar later is het zelfstandig geworden. “Victoria was een begrip in Dordrecht.” De arbeiders bleven er heel hun leven werken. Het archief liet dan ook foto’s zien van het leven in de fabriek.

Voor de rest lagen er nog veel affiches uit de vorige eeuw, bijvoorbeeld van de nog steeds functionerende distilleerderij Rutte, en een nog originele druk van een Dordtse krant uit 1789. In de videoreportage neemt archivaris De Bruijn je mee in een korte rondleiding langs de archiefstukken.

Maandagavond is een langere versie van de reportage te zien in ons programma 'dit weekend in Dordt'. 

Meest gelezen

Meisje gewond na aanrijding lijnbus

Redactie Streek 56 | 11 jul 2025 09:01

Big Rivers van start: zo zag de drukke eerste festivalavond eruit

Corrado Francke | Stijn van der Poel | 12 jul 2025 08:00

Lees ook

Coffeeshopbezoek eindigt in steekpartij met schaar: OM wil verdachte vrijspreken

De 21-jarige man die verdacht wordt van een steekpartij op het Bagijnhof in Dordrecht moet worden vr...

Rook uit scheepsruim, olierestjes in brand

Bij een scheepswerf aan de Merwedestraat in Dordrecht heeft korte tijd brand gewoed in het ruim van ...

Fietscursus voor ouderen: ‘Soms schrik ik me rot’

De aanwezigheid van elektrische stepjes, snelle fietsen en fatbikes op de fietspaden zorgt ervoor da...

Kortstondige romance mondt uit in stalking en bedreiging: 730 berichten op één dag

Tegen een dertigjarige man uit Oudekerk aan den IJssel is een voorwaardelijke celstraf en een gebied...

Zonder auto tóch door de milieustraat dankzij Conny: ‘Ik ben intens blij’

De Dordtse milieustraat is toegankelijk gemaakt voor bewoners zónder auto. En dat allemaal dankzij e...

Watertoren krijgt cultureel café: ‘Dit is een hele toffe locatie’

De watertoren van Zwijndrecht zal vanaf komend najaar publiek toegankelijk worden, met de mogelijkhe...