gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Koeien en herders van Aelbert Cuyp na twee eeuwen weer helemaal fris en fruitig

4198ff9542a296f3d3cb73bb8493cefc.jpg

Sigarenrook, bedompte ruimtes en twee eeuwen lang geen enkele poetsbeurt. 'Rivierlandschap met koeien en herders' zag grauw. Na een grondige opfrisbeurt straalt het doek van Aelbert Cuyp de bezoeker van het Dordrechts Museum weer tegemoet.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
"Dat schilderij doe je niet met een doekje en wat Jif", lacht Cuyp-kenner Frits Duparc. Hij zorgde ervoor dat het werk terugkeerde naar de geboorteplaats van de maker: Dordrecht. Wel met de afspraak dat het museum het werk zou restaureren. En na ruim een half jaar werk is die klus nu geklaard.

"Dit is Cuyp op z'n best", zegt Duparc verrukt als het doek van het schilderij glijdt. "Die lucht, dat hele nat in nat, dat is zo Cuyp, zo mooi." Kippenvel heeft hij nog net niet. "Maar dit is wel een heel bijzonder moment."

Donker en bruin

Ruim een half jaar lang werkte restaurator Lidwien Speleers minutieus aan het werk. Het resultaat mag er zijn. De grauwige bedompte lucht boven de herders en hun koeien vlamt weer alsof hij zojuist uit de penseel van Dordtenaar Aelbert Cuyp kwam. Details zoals de subtiele rietstengel voor de witte os komen veel sterker naar voren.

Ook conservator Sander Paarlberg kan zijn geluk ook niet op. "Het was allemaal een beetje donker en bruin geworden." Die kleuren zijn nu weer warm en levendig. "Vernis wordt nu eenmaal bruin en gelig na verloop van tijd." Hij prijst het resultaat.

Achterstallig onderhoud

Via Frits Duparc kan het Dordrechts Museum het stuk van rond 1650 lange tijd lenen van de Engelse adellijke achtste Earl of Harrowby. "De Engelsen waren destijds weg van Cuyp en kochten alles wat er te koop was. Goedkoop was het niet. Dit schilderij kostte omgerekend vier koeien."

Eenmaal aan de andere kant van het kanaal stond er vaak een 'zwaar leven' te wachten. "In de Engelse landhuizen hangt nog altijd de prachtigste kunst. Maar daar blijft het vaak bij. Je kunt zeggen dat het onderhoud wel wat te wensen overlaat."

De klus is geklaard. Voor Paarlberg en het Dordrechts Museum moet het een fijne gedachte zijn dat dat ruim voor aanvang van de grote Cuyp-overzichtstentoonstelling 'In het licht van Cuyp' is. Die is te zien vanaf 3 oktober 2021.

Foto: Victor van Breukelen


Lees ook

CDA campagne verkiezingsdag.png

LIVE

Partij zoekt grens op: campagne voeren naast een stembureau, mag dat wel?

Het stemmen voor een nieuwe gemeenteraad is begonnen. Vanaf 07.30 tot 21.00 uur zijn deze woensdag tientallen stemlokalen in de negen gemeenten in onze streek geopend: van treinstation en gymzaal, tot buurthuis en een plek waar je kunt stemmen vanuit de auto of op de fiets. Maar waar baseren onze inwoners zich op bij het bepalen van hun stem? Je leest het in dit live-blog.

Matty kiest eerst keer stemmen.png

Matty (18) mag voor het eerst stemmen en stemt op haar broer: 'Ik ben trots!'

Voor de 18-jarige Matty zijn deze lokale verkiezingen extra bijzonder. Ze mag voor het eerst stemmen en doet dit niet op zomaar iemand: haar broer staat op de lijst. “Ik ben echt trots, maar het voelt wel gek”, aldus de Dordtse.

artikelfoto fcdordt toposs.jpg

FC Dordrecht morst punten tegen TOP Oss: 'Je moet leren om zo’n wedstrijd dood te maken'

FC Dordrecht heeft woensdagavond twee kostbare punten laten liggen in de strijd om de play-offs. De ploeg van trainer Dirk Kuyt speelde met 2-2 gelijk tegen hekkensluiter TOP Oss, nadat het al vroeg op een comfortabele 2-0 voorsprong kwam. Door het gelijkspel staat FC Dordrecht nu op de negende plaats, net buiten de play-offplekken.

stemmen bij de brandweer.png

Op deze locaties maak jij jouw stemervaring net wat specialer

Stemmen in een brandweerkazerne, speeltuin of postduivenvereniging. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen zetten verschillende bijzondere plekken in de streek hun deuren open zodat jij je stem daar kunt uitbrengen.

yv2026317NKS04523.jpg

FC Dordrecht deelt de punten met hekkensluiter TOP Oss

FC Dordrecht neemt het op de dinsdagavond op tegen de hekkensluiter TOP Oss. Alles is nog mogelijk rondom de play-offs, maar het begint steeds spannender te worden. Toch slagen de Dordtenaren er niet in om zichzelf wat ademruimte te geven en speelt het gelijk tegen de gasten uit Brabant.

foto artikel de stemming in Zwijndrecht.jpg

De Stemming in Zwijndrecht: ‘Lang leve de bejaardenhuizen, laat ze maar weer komen!’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners zelf? Op 18 maart zijn de stembussen geopend voor de gemeenteraadsverkiezingen. In aanloop daarnaartoe duiken wij in de meningen van de inwoners: welke onderwerpen vinden zij het belangrijkst of juist helemaal niet? Vandaag: Zwijndrecht.