Dordrecht, Netherlands

Koeien en herders van Aelbert Cuyp na twee eeuwen weer helemaal fris en fruitig

Sigarenrook, bedompte ruimtes en twee eeuwen lang geen enkele poetsbeurt. 'Rivierlandschap met koeien en herders' zag grauw. Na een grondige opfrisbeurt straalt het doek van Aelbert Cuyp de bezoeker van het Dordrechts Museum weer tegemoet.
Petra Scheurwater | 25 november 2020 18:21 | Aangepast op 25 november 2020 18:21
"Dat schilderij doe je niet met een doekje en wat Jif", lacht Cuyp-kenner Frits Duparc. Hij zorgde ervoor dat het werk terugkeerde naar de geboorteplaats van de maker: Dordrecht. Wel met de afspraak dat het museum het werk zou restaureren. En na ruim een half jaar werk is die klus nu geklaard.

"Dit is Cuyp op z'n best", zegt Duparc verrukt als het doek van het schilderij glijdt. "Die lucht, dat hele nat in nat, dat is zo Cuyp, zo mooi." Kippenvel heeft hij nog net niet. "Maar dit is wel een heel bijzonder moment."

Donker en bruin

Ruim een half jaar lang werkte restaurator Lidwien Speleers minutieus aan het werk. Het resultaat mag er zijn. De grauwige bedompte lucht boven de herders en hun koeien vlamt weer alsof hij zojuist uit de penseel van Dordtenaar Aelbert Cuyp kwam. Details zoals de subtiele rietstengel voor de witte os komen veel sterker naar voren.

Ook conservator Sander Paarlberg kan zijn geluk ook niet op. "Het was allemaal een beetje donker en bruin geworden." Die kleuren zijn nu weer warm en levendig. "Vernis wordt nu eenmaal bruin en gelig na verloop van tijd." Hij prijst het resultaat.

Achterstallig onderhoud

Via Frits Duparc kan het Dordrechts Museum het stuk van rond 1650 lange tijd lenen van de Engelse adellijke achtste Earl of Harrowby. "De Engelsen waren destijds weg van Cuyp en kochten alles wat er te koop was. Goedkoop was het niet. Dit schilderij kostte omgerekend vier koeien."

Eenmaal aan de andere kant van het kanaal stond er vaak een 'zwaar leven' te wachten. "In de Engelse landhuizen hangt nog altijd de prachtigste kunst. Maar daar blijft het vaak bij. Je kunt zeggen dat het onderhoud wel wat te wensen overlaat."

De klus is geklaard. Voor Paarlberg en het Dordrechts Museum moet het een fijne gedachte zijn dat dat ruim voor aanvang van de grote Cuyp-overzichtstentoonstelling 'In het licht van Cuyp' is. Die is te zien vanaf 3 oktober 2021.

Foto: Victor van Breukelen


Meest gelezen

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 22 jan 2026 17:03

Sluiting vegan restaurant Rebel Rebel slaat in als een bom: 'Het overviel mensen'

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 19 jan 2026 17:00

Lees ook

Prijs voor restaurant dat mensen met reuk- of smaakstoornis een topavond bezorgt

Restaurant Bij de Burgemeester uit Bleskensgraaf heeft een bijzondere primeur te pakken. Zij zijn he...

Maarten is wanhopig, na twee jaar wachten woont hij nog steeds in de vleeslucht

Alsof je naast een braadpan woont: zo voelen de bewoners van de Ringdijk in Ridderkerk zich al bijna...

Bijzondere verhalen kleven aan goals FC Dordrecht: ‘Ik begreep niet waarom ik niet scoorde’

Bijzondere treffers bezorgden FC Dordrecht vrijdagavond een 3-2 zege op FC Den Bosch. De fraaiste kw...

FC Dordrecht in spektakelstuk langs FC Den Bosch: 3-2

FC Dordrecht won begin oktober voor het laatst thuis, maar daar kwam vrijdagavond verandering in. Te...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Riet Duykers

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Danielle Vol en Timothy...

Handjes tekort in transportsector, bedrijven slaan handen ineen: 'Echt hard nodig'

Waar zijn de vrachtwagenchauffeurs van de toekomst? Het is al jaren een probleem voor bedrijven in d...