Dordrecht, Netherlands

Kostbare Aelbert Cuyp-tentoonstelling verplaatst naar oktober 2021

De tentoonstelling ‘In het licht van Cuyp. Aelbert Cuyp & Gainsborough – Constable – Turner’, die eigenlijk in september van dit jaar zou openen, is verplaatst naar oktober 2021. Door de coronacrisis moet het Dordrechts Museum de feestelijke herdenking van de 400ste geboortedag van de Dordtse Aelbert Cuyp (1620-1691) meer dan een jaar uitstellen.
Emma Meijer | 26 oktober 2020 13:59 | Aangepast op 26 oktober 2020 13:59
De tentoonstelling laat voor het eerst de impact van Cuyp op de Britse landschapsschilderkunst zien. Het project bevat vele internationale bruikleen. Zo zijn er in het museum straks niet alleen dertig van Cuyps belangrijkste schilderijen te zien, maar ook het werk van Britse schilders die zich door Cuyp lieten inspireren.


Invloed

Het Dordtse Museum wilde dit jaar eens en voor altijd laten zien dat Aelbert Cuyp de beroemdste schilder uit Dordrecht is die een grote invloed had op Engelse kunstenaars. Cuyp was in zijn tijd een onbekende lokale kunstenaar. Hij leefde en werkte zijn hele leven in Dordrecht en de kopers van zijn landschappen kwamen bijna allemaal uit zijn geboorteplaats.

Pas na zijn dood werd de kunstenaar ontdekt door Engelse verzamelaars en kunstenaars. De Britse elite was zo dol op zijn landschappen dat er rond 1800 geen belangrijk werk van Cuyp in Nederland te vinden was. Nog steeds zijn veel van zijn beste werken in Engeland.

Bruikleen

De tentoonstelling zal vele niet eerder in Nederland getoonde werken laten zien van Britse kunstenaars zoals John Constable, Thomas Gainsborough, J.M.W. Turner en anderen. De kostbare werken zijn beschikbaar gesteld van 3 oktober 2021 tot 6 maart 2022. 

Twee topstukken van Cuyp uit de Engelse Royal Collection Trust worden uitgeleend door Koningin Elizabeth II. Alle andere bruiklenen komen uit verschillende musea zoals de National Gallery in Londen, het Rijksmuseum, de National Gallery of Art in Washington en het Wallraf-Richartz-Museum in Keulen.

Foto: Aelbert Cuyp, Landschap met figuren bij avondlicht, ca. 1655-1660. Royal Collection Trust/ © Her Majesty Queen Elizabeth II 2019

Meest gelezen

Let op: Papendrechtsebrug één avond en nacht dicht

Redactie Streek 56 | 24 nov 2025 15:00

Lees ook

FC Dordrecht wint weer eens: 1-2 bij Roda JC op druilerige dinsdag

FC Dordrecht moest er even op wachten, maar heeft de gehoopte Keuken Kampioen Divisie-zege binnen. D...

Vreugde én verdriet: wat 50 jaar onafhankelijkheid betekent voor Dordtse Surinamers

Het is vandaag precies vijftig jaar geleden dat Suriname onafhankelijk werd van Nederland. Voor vee...

Pim (12) beroofd van step: 'Verbijsterd dat anderen spullen stelen van kinderen'

Een 12-jarige jongen is eerder deze maand beroofd van zijn elektrische step in Dordrecht. Hij werd o...

Opmerkelijk: marketingdirecteur Damen treft schikking met OM en krijgt taakstraf

Twee verdachten in de strafzaak tegen Damen hebben een strafbeschikking geaccepteerd. Dat meldt NRC ...

Levenswerk van RTV Papendrecht-vrijwilliger gestolen uit garage: 'Ik kon het gewoon niet geloven'

Voor de 57-jarige Erik Vastenouw uit Papendrecht begon afgelopen weekend dramatisch. Toen hij laat o...

Ander plan Biggetjespark na vondst poep in water: niet dempen, maar verder uitgraven

De gemeente Dordrecht komt met een nieuw plan voor het Biggetjespark in Sterrenburg. De eerder aange...