Dordrecht, Netherlands

Laatste kans om 'nieuw' monument te kiezen

Dit weekend kunnen Dordtenaren nog kenbaar maken welke gebouwen en objecten op de gemeentelijke monumentenlijst moeten komen, zodat ze nooit meer verloren gaan. Bijna 800 inwoners van de stad hebben inmiddels al gestemd.
Eric van den Brink | 28 september 2018 17:47 | Aangepast op 28 september 2018 17:47
Ambtenaren van de afdeling monumentenzorg selecteerden 65 potentiële 'nieuwe' monumenten. De stad telt bijna 900 rijksmonumenten en meer dan 650 gemeentelijke monumenten en aan die laatste lijst worden er volgende maand 25 toegevoegd.


Welke 25 dat zijn mogen Dordtenaren zelf bepalen door vóór 1 oktober hun stem uit te brengen op www.dordrecht/kiesjemonument . Wie daar naar toe gaat ontdekt dat er twéé lijsten zijn. Uit de eerste lijst mogen er tien gekozen worden, uit de tweede ijst maar één.


"Mijn favoriet is De IJzeren Mannen. Dat is de bijnaam van twee sluisjes bij de spoorovergang in de Zuidendijk. Ze worden niet meer gebruikt en ook niet meer onderhouden en dat vind ik wel jammer, want dit is echt cultureel erfgoed", zegt Jeanine Katsman van de gemeentelijke afdeling Monumentenzorg.


Aan beide kanten van de spoorovergang staat een ijzeren constructie, waarmee vroeger het waterschap een daaronder gelegen sluisdeur open of dicht zette. Na de aanleg van het spoor in 1872, dwars door de dijk, moesten De IJzeren Mannen zorgen dat de Zuidpolder droog bleef.


Een ander opmerkelijk object, dat op de keuzelijsten staat, is de watertoren van DuPont. Het bedrijf plaatste het tientallen meter hoge geval in 1961 als bluswatertank. Volgens sommige Dordtenaren een typisch voorbeeld van industrieel erfgoed, dat bewaard moet blijven.


Op de keuzelijsten prijken echter vooral gebouwen, waarvan sommige veel Dordtenaren meer tot de verbeelding zullen spreken. Zoals voormalig gemaal 't Vissertje, villa Klein Amstelwijck, het Badhuis aan de Bankastraat en het voormalig pand van het Nederlands Meet Instituut.


Meest gelezen

Ravage op N3: veel schade en gewonde door aanrijding

Corrado Francke | 17 nov 2025 12:06

Brand in rijtjeshuis: cv-ketel vat vlam

Redactie Streek 56 | 19 nov 2025 16:00

Lees ook

Vogelgriep in onze streek: 16.000 kippen worden gedood

Op een biologisch leghennenbedrijf in Streefkerk is vogelgriep vastgesteld. Dat meldt het ministerie...

Bart (79) begint eerste lichtjestocht voor scootmobielen

Een optocht met verlichte en versierde vrachtwagens wordt in wel meer gemeenten georganiseerd, maar ...

FC Dordrecht sprokkelt te veel en scoort te weinig: ‘Het is wel een patroon, ja’

Met iets meer doelgerichtheid had FC Dordrecht Vitesse kunnen verslaan vrijdagavond, maar juist daar...

FC Dordrecht met punt uit de interlandbreak: 1-1 tegen Vitesse

FC Dordrecht heeft vrijdagavond de Keuken Kampioen Divisie hervat met een puntje tegen Vitesse. Aan ...

Blijdschap bij automobilisten nu Spuihavengarage na maanden weer open is: 'Goed geregeld!'

Het was een aangename verrassing voor abonnementhouders en andere automobilisten. Donderdag ging de ...

In deze gemeente kunnen inwoners hun wapens inleveren: 'Anoniem en zonder vervolging'

Op meerdere plekken in Zwijndrecht kunnen mensen komende donderdag wapens inleveren, zonder hiervoor...