Dordrecht, Netherlands

Laatste kans om 'nieuw' monument te kiezen

Dit weekend kunnen Dordtenaren nog kenbaar maken welke gebouwen en objecten op de gemeentelijke monumentenlijst moeten komen, zodat ze nooit meer verloren gaan. Bijna 800 inwoners van de stad hebben inmiddels al gestemd.
Eric van den Brink | 28 september 2018 17:47 | Aangepast op 28 september 2018 17:47
Ambtenaren van de afdeling monumentenzorg selecteerden 65 potentiële 'nieuwe' monumenten. De stad telt bijna 900 rijksmonumenten en meer dan 650 gemeentelijke monumenten en aan die laatste lijst worden er volgende maand 25 toegevoegd.


Welke 25 dat zijn mogen Dordtenaren zelf bepalen door vóór 1 oktober hun stem uit te brengen op www.dordrecht/kiesjemonument . Wie daar naar toe gaat ontdekt dat er twéé lijsten zijn. Uit de eerste lijst mogen er tien gekozen worden, uit de tweede ijst maar één.


"Mijn favoriet is De IJzeren Mannen. Dat is de bijnaam van twee sluisjes bij de spoorovergang in de Zuidendijk. Ze worden niet meer gebruikt en ook niet meer onderhouden en dat vind ik wel jammer, want dit is echt cultureel erfgoed", zegt Jeanine Katsman van de gemeentelijke afdeling Monumentenzorg.


Aan beide kanten van de spoorovergang staat een ijzeren constructie, waarmee vroeger het waterschap een daaronder gelegen sluisdeur open of dicht zette. Na de aanleg van het spoor in 1872, dwars door de dijk, moesten De IJzeren Mannen zorgen dat de Zuidpolder droog bleef.


Een ander opmerkelijk object, dat op de keuzelijsten staat, is de watertoren van DuPont. Het bedrijf plaatste het tientallen meter hoge geval in 1961 als bluswatertank. Volgens sommige Dordtenaren een typisch voorbeeld van industrieel erfgoed, dat bewaard moet blijven.


Op de keuzelijsten prijken echter vooral gebouwen, waarvan sommige veel Dordtenaren meer tot de verbeelding zullen spreken. Zoals voormalig gemaal 't Vissertje, villa Klein Amstelwijck, het Badhuis aan de Bankastraat en het voormalig pand van het Nederlands Meet Instituut.


Meest gelezen

Ravage op N3: veel schade en gewonde door aanrijding

Corrado Francke | 17 nov 2025 12:06

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Fokko van der Straaten | Corrado Francke | Erik van Krimpen | Stijn van der Poel | Ad van den Herik | 15 nov 2025 19:46

Lees ook

Spuihavengarage gaat toch nu al open: ‘Een week eerder dan voorzien’

De Spuihavenparkeergarage gaat deze donderdag al open, een week eerder dan gedacht. Vanaf 16.00 uur ...

Papendrechter krijgt cel- en taakstraf én vermaning van zijn vrouw na rellen in Den Haag

De rechter heeft twee mannen uit Papendrecht en Schiedam veroordeeld voor hun aandeel in de rellen i...

Ruim 250 mensen gefouilleerd in Zwijndrecht na jongerengeweld, cameratoezicht blijft

De politie heeft de afgelopen maand ruim 250 mensen preventief gefouilleerd in vier Zwijndrechtse wi...

'A new Job with the Boss': vacatures in de regio op Drechtstad FM

Vanaf deze donderdagavond is er om 18.00 uur een nieuw radioprogramma op Drechtstad FM. ‘A new Job w...

James (33) dwong jonge slachtoffers naaktbeelden te sturen: ‘Ik was eenzaam’

Een man uit Ridderkerk zou volgens het Openbaar Ministerie zeker 17 jonge slachtoffer hebben afgeper...

Raadslid en bachelorette zetten Dordt op de kaart: 'Laten zien hoe mooi de stad is!'

De Grote Kerk zo snel mogelijk beklimmen of je wijnkennis testen bij een lokale ondernemer: het is e...