gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Laatste kans om 'nieuw' monument te kiezen

59bd765461828c51ac4e8a53fdcfb9a1

Dit weekend kunnen Dordtenaren nog kenbaar maken welke gebouwen en objecten op de gemeentelijke monumentenlijst moeten komen, zodat ze nooit meer verloren gaan. Bijna 800 inwoners van de stad hebben inmiddels al gestemd.

Eric van den Brink |  | Aangepast op
Ambtenaren van de afdeling monumentenzorg selecteerden 65 potentiële 'nieuwe' monumenten. De stad telt bijna 900 rijksmonumenten en meer dan 650 gemeentelijke monumenten en aan die laatste lijst worden er volgende maand 25 toegevoegd.


Welke 25 dat zijn mogen Dordtenaren zelf bepalen door vóór 1 oktober hun stem uit te brengen op www.dordrecht/kiesjemonument . Wie daar naar toe gaat ontdekt dat er twéé lijsten zijn. Uit de eerste lijst mogen er tien gekozen worden, uit de tweede ijst maar één.


"Mijn favoriet is De IJzeren Mannen. Dat is de bijnaam van twee sluisjes bij de spoorovergang in de Zuidendijk. Ze worden niet meer gebruikt en ook niet meer onderhouden en dat vind ik wel jammer, want dit is echt cultureel erfgoed", zegt Jeanine Katsman van de gemeentelijke afdeling Monumentenzorg.


Aan beide kanten van de spoorovergang staat een ijzeren constructie, waarmee vroeger het waterschap een daaronder gelegen sluisdeur open of dicht zette. Na de aanleg van het spoor in 1872, dwars door de dijk, moesten De IJzeren Mannen zorgen dat de Zuidpolder droog bleef.


Een ander opmerkelijk object, dat op de keuzelijsten staat, is de watertoren van DuPont. Het bedrijf plaatste het tientallen meter hoge geval in 1961 als bluswatertank. Volgens sommige Dordtenaren een typisch voorbeeld van industrieel erfgoed, dat bewaard moet blijven.


Op de keuzelijsten prijken echter vooral gebouwen, waarvan sommige veel Dordtenaren meer tot de verbeelding zullen spreken. Zoals voormalig gemaal 't Vissertje, villa Klein Amstelwijck, het Badhuis aan de Bankastraat en het voormalig pand van het Nederlands Meet Instituut.


Lees ook

bruggetjesliedrecht

Fietsersbruggetje helemaal afgesloten na nieuwe veiligheidscontrole

Een bruggetje voor fietsers en voetgangers in Sliedrecht is sinds begin oktober volledig afgesloten. De brug bij de Salonstoep was al een tijdje deels afgezet, maar uit een nieuwe controle is gebleken dat verder gebruik niet meer veilig is. De gemeente is daarom overgegaan tot volledige sluiting.

ongeluk scooter auto Papendrecht

Auto en scooter botsen: bestuurder nagekeken

Bij een rotonde op de Burgemeester Keijzerweg in Papendrecht is woensdagochtend een ongeluk gebeurd tussen een auto en een scooter. Door nog onbekende oorzaak kwamen de twee met elkaar in botsing.

praatpaal-team-sept2026(2)

Praatpaal gaat weer van start, maar in een nieuwe vorm

Het programma Praatpaal keert volgende week terug op Drechtstad FM, na een wat langere zomerstop. En daar was een reden voor.

Artikelfoto Ridderkerk openingstijden

Na 16 jaar discussie kunnen winkels in Ridderkerk open op zondag

Ridderkerkers kunnen vanaf 4 oktober op zondag gaan winkelen. De gemeenteraad keurde donderdag een initiatiefvoorstel voor zondagsopening goed. Het voorstel was ingediend door de coalitiepartijen Partij 18PLUS, VVD en GroenLinks. Achttien raadsleden stemden voor, elf waren tegen.

aszmeldingbrand

Kortsluiting in ziekenhuis, zorg gaat door

Een kortsluiting in een transformatorruimte in het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht heeft donderdagochtend voor rookontwikkeling gezorgd. Ook viel de stroom korte tijd uit, meldt een woordvoerder van het ziekenhuis.

boelebolnesboterbeurs

Dit is er te doen op Open Monumentendag in onze streek

Open Monumentendag staat voor de deur. Komend weekend openen in heel Nederland oude (en nieuwere) gebouwen hun deuren voor het publiek. Ook in onze streek is er veel te zien. Wij lichten er een aantal voorbeelden uit.