gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Laatste rabbijn van Dordrecht geëerd met straatnaam: 'Dit is heel belangrijk'

54102764cfc6184416b0596ab7c376df

Barend Josua Katan was in de jaren dertig de laatste rabbijn van Dordrecht. Tachtig jaar na zijn dood is de joodse geleerde geëerd met de benoeming van een straatnaam op de begraafplaats Essenhof. De onthulling van het 'Barend Josua Katanpad' vrijdag maakte veel emotie los. "In de joodse beleving is het heel belangrijk om mensen hun namen te noemen", vertelt Martijn Katan, een verre neef van Barend Katan.

Corrado Francke |  | Aangepast op
Katan, zelf hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, moet een traantje wegpinken als hem wordt gevraagd wat deze ode aan zijn verre neef hem doet. "Zo lang iemand nog over je spreekt, aan je denkt en je naam noemt, zo lang ben je niet echt dood."

Pettenmakersknecht
Barend Katan werd op 1 mei 1932 als rabbijn benoemd bij de joodse gemeente Dordrecht als opvolger van Samuel Dasberg. Ook volgde hij hem op als docent Hebreeuws. "Het was een zoon van heel eenvoudige ouders, zijn vader was pettenmakerskrecht. Hij is als enige in de grote familie van Katan gaan studeren voor rabbijn."

In 1943 werd Barend Katan vermoord in Auschwitz net als zijn vader, stiefmoeder, zus, vrouw, drie kinderen en pleegkind. "Het lag voor de hand dat na twintig of dertig jaar niemand meer zou weten wie die Barend Katan geweest was. De gemeenteleden waren ook grotendeels uitgemoord. En nu staan we hier tachtig jaar later om hem te gedenken. Dat doet mij heel veel."
Volgens de verre neef zette Katan zich enorm in voor de stad en de inwoners. "Met name toen joden Duitsland ontvluchtten en naar Dordrecht kwamen, heeft hij daar geweldig voor gezorgd." Historicus Kees Weltevrede vult aan: "Het was een hele bevlogen man, hij zorgde voor de gemeente."

Collectieve geheugen
Weltevrede benadrukt dat er in Dordrecht weinig plekken zijn die de inwoners terug doet denken aan de joodse gemeenschap. "Dat vonden we eigenlijk heel jammer, want je zou ze in het collectieve geheugen mee moeten nemen."

Het Barend Josua Katanpad loopt door het monumentale deel van de Dordtse begraafplaats. Eerder zijn de verzetsstrijders Lenie Dicke en Leendert Keesmaat al geëerd met een straatnaam op de Essenhof.
035e2827c8e58ff40568a14141db1cd9

Lees ook

kraanwater Pexels

Kookadvies vanwege poepbacterie opgeheven: ‘Vervelend dat dit noodzakelijk was’

Het kraanwater in Dordrecht, Hendrik-Ido-Ambacht en Zwijndrecht kan gewoon gedronken worden. Dat meldt waterbedrijf Evides. Eerder gold er een kookadvies, omdat de E. colibacterie, beter bekend als de poepbacterie, in het water was gevonden.

ouwejonges

‘Ouwe Jonges’ gooien de beuk erin én openen klaaglijn

Het gaat er zondagmiddag ongetwijfeld weer niet erg zachtzinnig aan toe bij RTV Dordrecht als presentator Ron van de Rhee aan de stamtafel plaatsneemt met Ad van den Herik en Thijs Blom. In Ouwe Jonges Krentebrood wordt het nieuws van de afgelopen weken in sneltreinvaart doorgenomen en opent het trio een heuse klaaglijn.

fotpo stemvork 23

Bijzonder kunstwerk 'Stemvork' weer terug in het Wantijpark

Een bijzonder kunstwerk keert terug in het Wantijpark. Het gaat om het kunstwerk ‘Stemvork’ dat in ere is hersteld. Zaterdagochtend 13 juni wordt het gerestaureerde kunstwerk onthuld, zestig jaar na de oorspronkelijke onthulling.

fotooo

Rijen en lege schappen in supermarkt na kookadvies: ‘Geen water meer te krijgen’

Dordtenaren zijn flink aan het hamsteren geslagen nu er in de stad een kookadvies geldt na de vondst van een poepbacterie. Uit een supermarkt in Winkelcentrum Sterrenburg zijn beelden opgedoken van tientallen mensen die waterflessen willen inslaan, al zijn veel van hen al te laat. Ook elders in de streek is het flessenwater uitverkocht.

1c6934ab-a425-3d31-a5d7-28d0fed087ba

Darmbacterie in drinkwater gevonden, kookadvies voor drie gemeenten

Bewoners van Dordrecht, Zwijndrecht en Hendrik-Ido-Ambacht moeten de komende drie dagen hun water koken voor gebruik. Dat adviseert drinkwaterbedrijf Evides vrijdagavond.

fotorws

Dit zijn de vijf meestgestelde vragen over de afsluiting van de Papendrechtsebrug

Sinds bekend is dat de Papendrechtsebrug negen maanden dichtgaat voor al het verkeer, wordt Rijkswaterstaat overspoeld met vragen en opmerkingen. De duur van de afsluiting is voor veel mensen een heikel punt, merkt omgevingsmanager Diana Wonnink. “Het is geen fijne boodschap om te moeten brengen.”