gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Lach is terug bij Onderwijsmuseum: 'Klein feestje gevierd'

vrijwilliger onderwijsmuseum.png

Vrijwilliger Nico is blij dat 'zijn' museum voor Dordrecht blijft behouden

Streekomroep 56

Twee dagen na het besluit van de Tweede Kamer om de subsidie voor het Nationaal Onderwijsmuseum door te zetten en te verhogen, leeft nog steeds iedereen in een roes binnen de muren van het museum. Lokale politici, vrijwilligers en bezoekers zijn het met elkaar eens: dit instituut mocht niet verloren gaan.

Redactie RTV Dordrecht | Jasper Kluten |

“Ik zat achter de PC en zag een bericht dat de subsidie toch niet ingetrokken was en was vanzelfsprekend superblij", vertelt VSP-raadslid Leo Stolk. “Wij zijn altijd voor het Onderwijsmuseum geweest en hebben ons keihard ingezet voor het behoud van subsidie voor het museum.”

Een jaar vol onduidelijkheid
De dreiging van het intrekken van de subsidie begon in februari 2025. De laatste acht maanden werden de plannen voor het intrekken echter concreter en concreter. De VSP dook er volgens Stolk meteen bovenop.

“Wij (VSP red.) hebben in juli een motie ingediend om wethouder Van der Linden, en later Veldman, zover te krijgen dat hij ging lobbyen voor het behoud van het museum in Den Haag. Het was natuurlijk verschrikkelijk zonde geweest om het Nationaal Onderwijsmuseum, waar we zo hard voor gestreden hebben om het hierheen te halen, nu alweer te moeten sluiten.”

LEES OOK: Bezuiniging door Tweede Kamer teruggedraaid

Overgrote meerderheid
Ook wethouder Cultuur Joost Veldman is zeer te spreken over het besluit van de Tweede Kamer. “Met een overgrote meerderheid van 101 stemmen is het amendement aangenomen afgelopen dinsdag. Ik ben een zeer blije wethouder.”

Veldman benadrukt het belang van het museum voor Dordrecht. “Ik denk dat het voor de stad belangrijk is dat er een nationaal museum is Het is tweeledig: enerzijds is het van belang dat we een culturele trekplijster hebben. Daarnaast is het iets dat echt past bij Dordrecht. De stad heeft de slogan ‘Het begint in Dordrecht’ en bij onderwijs begint iedereen zijn ontwikkeling en daarom is het belangrijk voor de stad.”

Wat is het Onderwijsmuseum?
Het museum laat in tentoonstellingen zien hoe het Nederlandse onderwijs zich heeft ontwikkeld. De collectie bestaat uit meer dan 325.000 voorwerpen, waarmee het een van de grootste onderwijsmusea ter wereld is. Het museum is gevestigd in het karakteristieke gebouw De Holland uit 1939, dat is ontworpen door de Rotterdamse architect Sybold van Ravesteyn.

Klein feestje
Nico de Kieviet is al vijf jaar vrijwilliger bij het Onderwijsmuseum en vertelt wat het goede nieuws met hem en de ongeveer tachtig vrijwilligers heeft gedaan. “Er is wel een klein feestje gevierd toen we het goede nieuws kregen, hoor. De afgelopen acht maanden waren heel apart. De eerste maand dacht iedereen nog dat het niet zo’n vaart zou lopen. Naarmate het langer duurt, komen meerdere mensen in vertwijfeling.”

De Kieviet heeft behoorlijk nagedacht over waarom subsidie eventueel zou worden ingetrokken. “Wij als cultuurliefhebbers snappen natuurlijk niet waarom de subsidie ingetrokken kon worden, maar zonder subsidie was het natuurlijk einde verhaal geweest. Dit Onderwijsmuseum is voor een hele speciale doelgroep, iedereen die op onderwijs heeft gezeten, en dat zijn een behoorlijk aantal mensen.”

Blik op toekomst
Nu er duidelijkheid is over het voortbestaan van het museum, kan de blik op de toekomst. Hans van de Bunte, interim-directeur van het museum, zal naar alle waarschijnlijkheid aan het eind van het jaar opstappen, maar denkt wel al hardop na over wat voor verbeteringen er kunnen komen. Nu de subsidie van het rijk met zo’n 4 ton zal stijgen, is er meer mogelijk.

“Wij zijn een Nationaal Onderwijsmuseum en wij moeten zorgen dat het nationale profiel van het museum veel beter over het voetlicht wordt gebracht binnen Nederland, maar zeker ook daarbuiten", aldus de bestuurder. "Marketing en promotie moeten op een nationaal niveau komen in plaats van lokaal en regionaal. Dat heeft te maken met een bepaalde strategie, maar ook programmering.” Werk aan de winkel dus.

Bekijk ook deze reportage op ons YouTube-kanaal.

Lees ook

Papendrechtsebrug foto website.png

Deze grote machineruimte wordt onder handen genomen tijdens lange afsluiting brug

De machinekamer onder de Papendrechtsebrug wordt tijdens de werkzaamheden grondig onder handen genomen. Alle bewegende onderdelen van de brug worden dan vervangen. Denk aan de ballastkist, de tandbaan en de draaipunten. Dit alles om de constructie van de brug veiliger te maken.

politiewapens.png

Automobilist rijdt rond met geladen wapen in auto

De politie heeft vorig weekend een man van de A16 bij Dordrecht geplukt, die rondreed met een geladen vuurwapen met patronen in zijn wagen. Zijn bijrijder had softdrugs bij zich en bleek thuis nog een wapen te hebben liggen.

seringenstraat Papendrecht.jpg

Opvanglocatie die eerder al zou sluiten nu echt leeg

De laatste jongeren zijn vertrokken uit de tijdelijke opvang voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen (amv’ers) aan de Seringenstraat in Papendrecht. Sinds april 2023 werd hier aan maximaal 50 jongeren tussen de 14 en 18 jaar, die zonder ouders of andere begeleiders in Nederland zijn aangekomen om asiel aan te vragen, onderdak geboden.

hertellingZwijndrecht.jpeg

verkiezingen

Alle stemmen in Zwijndrecht worden opnieuw geteld

Op verzoek van D66 is donderdag in Zwijndrecht besloten om alle uitgebrachte stemmen voor de gemeenteraadsverkiezingen te hertellen. De partij komt op dit moment acht stemmen tekort voor een tweede zetel. Omdat dit een zeer laag aantal is, wil D66 er zeker van zijn dat er tijdens de telling van vorige week geen fouten zijn gemaakt.

knotploeg foto 2.png

Einde van het knot-seizoen: 'In één keer weer voorbij'

Na maanden hard werken, komt er eind deze maand een eind aan het knotseizoen. Vooral in de polders een belangrijke zaak: want de kenmerkende wilgen kunnen niet zonder. “De takken worden er afgezaagd zo om de drie of vier jaar”.

procesverbalenstembureaus.png

Te harde broodjes, protestflyers en verkeerde stembiljetten: Dit ging er mis op de stembureaus

Protestflyers in de stembus, stembiljetten uit gemeenten ver weg, inkijk in stemhokjes of stembureaus die toch niet zo rolstoeltoegankelijk blijken te zijn. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van vorige week woensdag verliep het stemmen op veel plekken zonder problemen, maar niet overal.