Dordrecht, Netherlands

Lachgasflessen blijven voor problemen zorgen: 'Gooi ze niet weg, lever ze in'

John Jongman houdt een ontplofte lachgasfles vast Corrado Francke
"Deze is ontploft." John Jongman, voorman van de milieustraat in Dordrecht, laat een lachgasfles zien waar weinig meer van over is. Het is een probleem dat al een tijdje speelt bij afvalverwerker HVC, maar nog niet opgelost is. Zijn oproep: gooi lachgasflessen niet bij het restafval, maar lever ze in.
Corrado Francke | 20 december 2023 13:00 | Aangepast op 19 december 2023 15:36
De fles die John laat zien, is in een ondergrondse container gegooid en, 'met veel schade als gevolg', ontploft in de verbrandingsoven. "Sinds 1 september is er landelijk 30 miljoen schade aan de ovens, dat is aanzienlijk."

Lachgasflessen die bij de milieustraat worden ingeleverd, worden milieuvriendelijk verwerkt en daarom hoopt HVC lachgasflessen altijd weg te brengen.

17 miljoen kilo
In de milieustraat, ook wel afvalbrengstation genoemd, wordt natuurlijk veel meer ingeleverd. Als voorman loopt John er iedere dag rond en vertelt er alles over. "Vorig jaar hadden we tussen de 150.000 en 160.000 bezoekers, zij hebben 17 miljoen kilo aan spullen gebracht hier. Dat is een hele grote berg."

Zo ontzettend veel afval, is dat niet onnodig? Zeker weten, volgens John. "Want wat mensen komen brengen, kunnen we hergebruiken of recyclen. We hebben het liefst zo veel mogelijk bezoekers die zo veel mogelijk spullen brengen." John benadrukt dat je bij de milieustraat 'alles kunt achterlaten wat niet in je container thuis past'.
Het afvalbrengstation in Dordrecht Corrado Francke
Hij werkt al bijna 34 jaar bij HVC en begon in 1990 als vuilnisman. Sindsdien heeft John de afvalverwerking nooit meer losgelaten. "Ik heb het altijd al een heel interessant vak gevonden. Mijn vader werkte hier en de veelzijdigheid heeft mij altijd al aangesproken. Ik heb om de vijf jaar wat anders kunnen doen, ik ben bijvoorbeeld heel lang chauffeur geweest."

Tegenwoordig is John dé man achter het afvalbrengstation. Een mooie verantwoordelijkheid, al ziet hij nog te vaak dat mensen spullen meenemen die nog goed te gebruiken zijn. Zij krijgen dan het advies om de spullen naar de kringloopwinkel brengen. "Er worden soms spullen weggegooid die nog in de verpakking zitten, terwijl het eenvoudig hergebruikt kan worden", merkt John op.

Door heel Nederland
Bij de milieustraat worden ongeveer veertig verschillende afvalsoorten ingezameld. Als een container vol zit, gaan ze naar de verschillende verwerkers. "Dat gaat door heel Nederland. Hout gaat naar Groot-Ammers, elektrische apparaten naar Wijk bij Duurstede en zo gaat het alle kanten op."

Meest gelezen

Man steelt pinpas van Dordtse school en pint bij Ajax-winkel

Redactie Streek 56 | Bureau Rijnmond | 10 okt 2025 14:00

Lees ook

Tour of Holland raast door de regio: bekijk hier de mooiste beelden

De polders in Molenlanden, de molens van Kinderdijk, de Dordtse binnenstad en natuurlijk de Zwijndre...

Fietsfeest in Dordrecht: niet alleen op, ook naast Tour of Holland-parcours

De Tour van Holland is na ruim twintig jaar terug van weggeweest. De eerste etappe van de wielertour...

Gemeente maakt een miljoen vrij voor krakkemikkige kleedkamers voetbalclub

De gemeenteraad van Sliedrecht heeft unaniem besloten te investeren in voetbalclub v.v. Sliedrecht. ...

Dienst GR-Sociaal, op loket na, niet naar Dordthuis maar naar Achterom

De gemeenteraad in Dordrecht heeft dinsdagavond ingestemd met nieuwe verhuisplannen van de GR-Sociaa...

Extra ondersteuning starters Papendrecht, miljoen extra in leenpotje

De raad van Papendrecht stelt opnieuw geld beschikbaar voor de starterslening. Met een miljoen euro ...

Nieuwe kinderburgemeester geïnstalleerd: 'Kinderen moeten meer buiten spelen'

Dordrecht heeft een nieuwe kinderburgemeester. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van dinsdagavond ...