Dordrecht, Netherlands

Leefwerf wacht feestelijke opening: 'Al deze schepen zijn varend erfgoed'

Voor Leefwerf De Biesbosch staat vrijdag een belangrijk moment op de planning. Dan is de officiële opening van het 'drijvende park' in Dordrecht met allerlei historische schepen. "Ze vertellen een uniek stukje van de Nederlandse geschiedenis", aldus Elio Barone, die zich al jarenlang hard maakt voor het waterrijke gebied.
Corrado Francke | Rijnmond | 23 mei 2024 07:30 | Aangepast op 22 mei 2024 17:45
De Leefwerf, gelegen in het oude haventje van scheepswerf De Biesbosch op de Stadswerven, is een plek geworden waar de Dordtse maritieme historie samenkomt. Het is een initiatief van ondernemer Barone en schipper Jos Hubens.

Zwarte Zwaantje
Verschillende oude schepen zijn er te vinden, zoals het Zwarte Zwaantje. Die werd tussen 1933 en 1961 als veerpont tussen Gorinchem en Sleeuwijk gebruikt. "Veel mensen zien schepen, maar weten niet wat voor wereld daar bijhoort", weet Barone, die grootse plannen heeft met de Leefwerf. "De collectie moet uitgebreid worden."

Daarnaast wil Barone innovatieve schepen bij de Leefwerf betrekken, 'om het verhaal van A tot Z te vertellen'. "De Biesboschhal zou daarin een belangrijke rol te kunnen spelen, want zonder die hal en de maritieme functie is dit gebied zielloos", besluit hij.

Vaste ligplek
Barone diende jaren geleden een plan in om de verzameling historische schepen naar Dordrecht te brengen. Dat deed hij met Hubens, die ervoor zorgde dat de René Siegfried, de enige duwboot die ooit door de Dordtse scheepswerf De Biesbosch werd gebouwd, terugkeerde naar ons eiland. Inmiddels is het schip bekend als het Dordtse Binnenvaartmuseum en krijgt de René Siegfried een vaste ligplek.

Dubbel feest dus komende vrijdag. Om halfvier is het welkomstwoord op het Zwarte Zwaantje, waarna het ontvangstponton van de Leefwerf wordt gedoopt door Hubens. Bij de opening zijn ook de Dordtse wethouder Maarten Burggraaf en gedeputeerde Jeannette Baljeu van de partij.

Meest gelezen

Dode gevonden op grasveld langs dijk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 13 feb 2026 09:58

Dordts carnaval groot succes, volgend jaar feest op het Statenplein?

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | 17 feb 2026 15:00

Lees ook

Dit familiebedrijf moet plaatsmaken voor Maasterras: ‘Ons lust en ons leven’

Motorzaak BNM Motoren in Dordrecht zit met de handen in het haar. Het bedrijf moet namelijk verhuize...

Magnetron in de brand: één persoon door ambulance meegenomen

Er is donderdagochtend brand uitgebroken in een kantoorpand aan de Maxwellstraat op bedrijventerrein...

Kan asielopvang Papendrecht ook open zónder veiligheidsplan? 'Hoeft niet langs de rechter'

Of er nu wel of geen veiligheidsplan is, de asielopvang in het centrum van Papendrecht gaat maandag ...

Rechter fluit provincie terug: Ridderkerk blijft voorlopig uit samenwerkingsverband volkshuisvesting

Het besluit van de provincie Zuid-Holland om Ridderkerk te verplichten zich te houden aan provinciaa...

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Een heldenactie voor een glazenwasser uit Dordrecht. De 54-jarige Peter Tiemans was rustig aan het w...

Mol: sinds begin dit jaar 10 autobranden, maar dader(s) spoorloos

Van in totaal tien autobranden in Dordrecht, zijn er negen aangestoken. Dat schrijft burgemeester Na...