Dordrecht, Netherlands

Leo verkoopt voor het laatst vuurwerk: 'Volgend jaar hebben we gewoon een zelfde oud en nieuw, hoor'

Leo Pap verkoopt voor de laatste keer vuurwerk vanuit zijn winkel in Dordrecht Rijnmond
Bij vuurwerkwinkel Pap in Dordrecht is het deze maandagochtend een drukte van jewelste. Klanten komen voor de laatste keer vuurwerk halen voor de jaarwisseling. Om middernacht ging de zaak traditioneel ook al een uurtje open: "Het was heel druk, om 00.00 uur stonden er 150 mensen in de rij."
Rijnmond | 29 december 2025 10:00 | Aangepast op 29 december 2025 08:49
Eigenaar Leo Pap heeft het er met zo'n veertig andere medewerkers erg druk mee de laatste dagen van het jaar. Klanten krijgen vooraf een tijdstip door waarop ze hun vuurwerk mogen afhalen, en dat zijn geen kleine bestellingen.

Volle auto's en bestelbussen
Het is een komen en gaan van auto's en bestelbusjes waarvan de laadbak volledig is leeggeruimd. Het personeel van de winkel komt vervolgens met volgeladen karretjes de bestelling brengen. "Ik zag een bestelbusje helemaal vol wegrijden", zegt een verslaggever van Rijnmond die ter plaatse is.

Opmerkelijk detail is dat op veel vuurwerkpakketten de woorden grand final show te lezen zijn, om nog maar extra duidelijk te maken dat het de laatste jaarwisseling in Nederland is zonder vuurwerkverbod.

Dat is vanaf volgend jaar anders en dat doet Leo, die al dertig jaar lang vuurwerk verkoopt, wel wat. "Het is helaas het einde van een tijdperk. Dat voelt niet goed", zegt hij.

Vuurwerkverbod lost niks op
Maar een vuurwerkverbod lost volgens hem helemaal niks op. "Volgend jaar hebben we gewoon een zelfde oud en nieuw als dit jaar, hoor", is zijn stellige overtuiging. "Een kleine groep klanten zegt te gaan stoppen, maar de meesten gaan gewoon naar België of Duitsland om daar vuurwerk te kopen."

Klanten slaan nog even massaal in. Youri vertelt dat hij een echte vuurwerkliefhebber is. "Ik ga op oudejaarsdag om zes uur 's avonds beginnen. Laten we hopen dat we het wegkrijgen. Ik heb genoeg om een mooie show te geven", zegt hij als understatement.

Ook voor een klant uit Ridderkerk staat een flinke bestelling klaar bij de vuurwerkwinkel. Met het aanstaande vuurwerkverbod heeft hij dit jaar "toch één doosje meer dan normaal" besteld.

Vakantie naar Duitsland
Over de invulling van oud en nieuw volgend jaar denken klanten wisselend: "O, dat weet ik nog niet", zegt Marcel. "Als je niks kan kopen in Nederland, zal het wel ophouden, hè." En dan grappend: "Maar wie zegt dat je niet per ongeluk volgend jaar op vakantie in Duitsland gaat."

De klant uit Ridderkerk is duidelijk: "Ik ga nog één keer goed afsluiten, maar volgend jaar ga ik toch maar ergens naar een show kijken. Er valt niks meer aan te doen."

Jaarwisseling als in coronatijd
Youri houdt zichzelf een beetje afzijdig, maar stiekem voelt hij er wel wat voor om volgend jaar zijn heil in het buitenland te zoeken. "Als het niet meer mag, ga je het toch over de grens zoeken." Of hij dat zelf dan ook gaat doen? Lachend: "Daar ga ik niks over zeggen."

Hij denkt dat het vanaf volgend jaar een oud en nieuw gaat worden die vergelijkbaar gaat zijn met de jaarwisselingen in coronatijd. "Het was toen twee jaar verboden, maar het werd twee jaar gevierd zoals het was, met meer slachtoffers dan ooit."

Dit is een verhaal van onze mediapartner Rijnmond.

Lees ook

Regenboog-zebrapad opnieuw vernield: ‘Wij nemen dit vandalisme serieus’

Het regenboog-zebrapad op het Leerpark in Dordrecht is zaterdag opnieuw het doelwit geweest van vand...

A15 tussen Hendrik-Ido-Ambacht en Sliedrecht in file top tien Nederland

De snelweg A15 heeft de zevende plek van de file top tien van Nederland gehaald. Dit blijkt uit onde...

Burgemeester sluit bedrijf na explosie

De burgemeester van Sliedrecht heeft een bedrijf op bedrijventerrein Nijverwaard voor twee weken ges...

Einde WK darts voor Plaisier: gemiste wedstrijdpijlen doen hem de das om

Darter Wesley Plaisier is er niet in geslaagd de vierde ronde te bereiken van het WK in Londen. De 3...

Zondag jubileumconcert DPHO op TV Dordrecht

In onze serie bijzondere concerten op TV Dordrecht sluiten wij deze zondag 2025 af met het jubileumc...

De Plucheplakkers kijken terug op 2025: Goed begin, matig einde

De Plucheplakkers komen in het kalenderjaar 2025 nog met één aflevering. Algemeen directeur Hans de ...