De zogeheten niet-essentiële winkels zoals kledingwinkels, tuincentra en bouwmarkten sluiten vanaf dinsdag hun deuren. Hetzelfde geldt voor contactberoepen zoals kappers en schoonheidsspecialisten. Musea, theaters, sportscholen, zwembaden en sauna's gaan ook dicht.
Onderwijs vanaf woensdag online
Vanaf woensdag is het onderwijs aan de beurt: scholen, van basisscholen tot universiteiten, zijn dan gesloten. Kinderopvang is slechts voor kinderen waarvan hun ouders een vitaal beroep hebben, zoals arts of politieagent. Het maximale aantal bezoekers thuis gaat van drie naar twee per dag. Uitzondering is tijdens de Kerstdagen: dan zijn er weer drie personen welkom per dag.
Supermarkten en drogisterijen blijven wel open. Naar de fysiotherapeut en de tandarts gaan, is ook nog steeds mogelijk.
Wat kan er nog wel?
Hotels blijven open, maar eten en drinken serveren is niet meer toegestaan. Afhaalloketten van horeca en coffeeshops blijven, net als nu, open. Kerken, moskeeën en andere gebedshuizen blijven ook nog open. Topsportcompetities gaan door, ook is het nog mogelijk om boeken te halen en brengen bij bibliotheken. Buurthuizen mogen voor kwetsbare mensen open blijven.
Sporten is buiten nog mogelijk, maar volwassenen mogen dit in groepjes van maximaal twee personen, mits de 1,5 meter afstand wordt gehouden.
Deze ingevoerde maatregelen gelden tot en met 19 januari 2021. Hierna besluit het kabinet over welke versoepelingen mogelijk kunnen worden ingevoerd.