gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Meer kinderen op bezoek op Intensive Care

51158bc2c048f5ece9fe800e2998b76d

Op ziekenbezoek gaan in het ziekenhuis is voor veel mensen al geen prettige bezigheid. En als het erg slecht gaat met een patiënt en hij of zij zelfs op de Intensive Care (IC) belandt, kan dat voor de betrokkenen helemaal ingrijpend zijn. Maar hoe beleven kinderen dat eigenlijk? In het Albert Schweitzerziekenhuis is er voor hen speciale aandacht.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
De verpleegkundigen Annemarie de Vries en Janneke van Berkel signaleerden dat er weinig tot geen kinderen op bezoek kwamen op de afdeling voor intensieve zorg in het ziekenhuis. "De patiënt ziet er hier heel anders uit dan de kinderen gewend zijn, er zijn gewoon veel toeters en bellen", verklaart De Vries hun afwezigheid.

"We wisten ook niet zo goed hoe we er mee om moesten gaan. Konden kinderen dat nu wel hebben, of moesten we ze gewoon thuislaten?" De verpleegkundigen besloten uit te zoeken wat de invloed is van de bezoekjes (of het ontbreken daarvan) op de kinderen en de patiënten.

"Uit het onderzoek bleek dat kinderen veel meer kunnen hebben dan wij denken en dat het heel belangrijk is dat ze bij familie op bezoek komen. Maar dat een goede voorbereiding en begeleiding daarin wel belangrijk is."

Daarom hebben de twee verpleegkundigen in het Albert Schweitzer ziekenhuis een methode ontwikkeld: 'Kinderen op de IC´. Die bestaat uit verschillende onderdelen, onder andere boekjes, kleurplaten en een app. "Daarin geven we adviezen. Er staan verschillende tips per leeftijdscategorie in, wat ouders thuis al kunnen doen. Bijvoorbeeld van te voren een foto maken in het ziekenhuis en die thuis laten zien en dan uitleggen 'Zo ziet papa of mama of opa of oma er nu uit'."

Maar het belangrijkste volgens De Vries is nagaan bij het kind of er wel behoefte aan het bezoekje is. "Kinderen onder dwang hiernaartoe meenemen dat is niet de bedoeling. Ook tijdens het bezoek is het belangrijk om in de gaten te houden, wat het kind prettig vindt en tot hoever het kind wil gaan. Ik had bijvoorbeeld een keer een jongetje van 6 die bleef bij de deur staan en een meisje van 4 dat er naast ging zitten en het prima vond."

Mocht een kind tijdens een bezoek terugkrabbelen, dan is daar zelfs een oplossing voor. "We hebben een goede samenwerking met de pedagogisch medwerker van het kinderafdeling. Vinden de kinderen het hier heel spannend en willen de ouders nog even blijven dan kunnen kinderen naar de kinderafdeling en daar het spelenderwijs verwerken."

Twee jaar geleden is de afdeling met de methode aan de slag gegaan, en het resultaat? De ‘Steeds Beter Prijs 2019’ van het Albert Schweitzer ziekenhuis en het belangrijkste: "We zien veel meer kinderen op bezoek komen en we zien dat ouders geruster tijdens een bezoekje zijn, omdat wij de kinderen kunnen begeleiden. Bovendien zien we dat onze patiënten het gewoon heel fijn vinden als de kinderen op bezoek kunnen komen. Daar zie je ze wel even van opknappen."

Lees ook

kiltunneldicht

Kiltunnel in beide richtingen dicht vanwege veiligheidsoefening

De Kiltunnel tussen Dordrecht en de Hoeksche Waard is maandagavond in beide richtingen dicht. Hulpdiensten voeren van 19.00 uur tot 00.00 uur een grootschalige veiligheidsoefening uit in de tunnel.

Schoolplaat 1

De schoolplaat fascineert Annemarie al sinds haar vijfde: nu deelt ze haar collectie

Hij is inmiddels allang uit het klaslokaal verdwenen, maar vroeger was de schoolplaat een essentieel hulpmiddel op de basisschool. Leraren gebruikten de schoolplaat om vakken als geschiedenis, aardrijkskunde en biologie uit te leggen. Annemarie Fokker (59) raakte er als kind al door gefascineerd, bouwde een indrukwekkende verzameling op en deelt haar passie nu in het Historisch Genootschap in haar woonplaats Hendrik-Ido-Ambacht.

fotoartikelwinkelsluiting

Coalitie houdt vast aan zondagse openingstijden: winkels blijven dicht tot de middag

Winkels in Dordrecht mogen voorlopig niet eerder open op zondagochtend. Tijdens een debat in de gemeenteraad lag deze week een voorstel op tafel om winkels vanaf 10.00 uur de mogelijkheid te geven open te gaan. Die situatie blijft voorlopig ongewijzigd: de coalitiepartijen houden vast aan de afspraken uit het coalitieakkoord.

warmtemanifest

Regionale bestuurders willen dat Den Haag knopen doorhakt: 'kansrijke warmteprojecten vallen stil'

Verschillende bestuurders uit onze streek hebben tijdens het Warmtecongres in Eindhoven vorige week een manifest ondertekend. Daarin roepen zij het Rijk op om snel knopen door te hakken, omdat anders projecten voor warmtenetten in de provincie stil komen te liggen.

Albert Schweitzer Ziekenhuis duurzaamheid

Kunstwerk en museum voor zinloos afval: ziekenhuis wil afvalberg verminderen

Hoe kom je als ziekenhuis af van een jaarlijkse berg restafval van meer dan 650.000 kilo? Voor die uitdaging staat het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht. Hoewel de afvalstroom naar nul brengen een utopie is, wil het ziekenhuis wel grote stappen zetten. Om dat doel kracht bij te zetten, is ziekenhuisafval zichtbaar gemaakt in de centrale hal met een kunstwerk en een tijdelijk ‘museum voor zinloos afval’.

businkautobrandhagi

Twee autobranden in één nacht in de streek

Op twee plekken in de streek zijn in de nacht van woensdag op donderdag auto’s in vlammen opgegaan. Eerst was het raak aan de Sluisweg in Hardinxveld-Giessendam, nog geen uur later aan de Buitendijks in Papendrecht.