gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Monument voor maritieme industrie gedoopt: 'Toont kracht van de streek'

d0e4526866b99d8bf5cbd9402b17580d

Na maandenlange voorbereidingen is het zover: een maritiem monument om de eeuwenlange maritieme traditie in onze streek te eren. Het monument is vanaf vandaag te bewonderen bij het brede stuk van de Rivierdijk, ten oosten van de werf van Neptune Repair bij Boven-Hardinxveld.

Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
Het monument is een initiatief van Stichting Dorpsbehoud Hardinxveld-Giessendam. Voorzitter Dick de Jong is verheugd dat het monument er na een aantal lange maanden van regelen en vergaderen eindelijk staat: "We zijn blij dat er nu een stukje cultureel erfgoed op deze manier bewaard kan worden. Je merkt toch dat de maritieme industrie aan het veranderen is, het wordt minder. Dan is het mooi om het zo te vereeuwigen."

Samenwerking
Een groot deel van de Hardinxveld-Giessendamse gemeenschap heeft bijgedragen aan de bouw van het monument. Zo sprong een vervoersbedrijf bij voor het verplaatsen van het gevaarte en betaalden zo'n vijfentwintig verschillende ondernemers uit de regio mee aan het monument. De Jong: "Dat is de kracht van de streek hier, die ondernemersgezindheid. Die is verschrikkelijk goed en groot."

Oorspronkelijk was het monument een contragewicht van een oude torenkraan die gebruikt bij het ondertussen vergane Merwede Shipyards. Dat bedrijf was vele decennia lang de grootste werkgever van de gemeente. Nadat de kraan tijdens een storm omviel bleef het zware contragewicht liggen op de scheepswerf.

Sinds de jaren ‘70 lag deze op het terrein, dat sindsdien van eigenaar wisselde, te vergaan. Eerder zei de Jong daarover: "Het lag daar in de opslag te vergaan, en dan kan je twee dingen doen: een boor erop en verwijderen of er iets leuks van maken.”

Moët
De doop van het monument werd verricht door Wouter Kolff, oud burgemeester van Dordrecht en tegenwoordig commissaris van de Koning in Zuid-Holland. Hij kent als geen ander het belang van de maritieme maakindustrie in onze streek en was verrast om een fles Moët champagne klaar te zien staan. "Ik had eerder een fles water verwacht, gezien de achtergrond van deze regio." grapte Kolff in een verwijzing naar de hardwerkende mentaliteit van scheepsbouwers.

De commissaris was zeven jaar burgemeester van Dordrecht en kent de maritieme industrie in deze streek als geen ander. Kolff: "De martieme maakindustrie van de Drechtsteden en Zuid-Holland-Zuid is buitengewoon belangrijk. Dit monument staat daar wel symbool voor. Het staat symbool voor de lokale gemeenschappen en de historie."

De gewezen burgemeester twijfelde dan ook geen moment toen hij de uitnodiging ontving: "Iedereen slaat hier de handen inéén en ineens is het er. Dat vond ik een heel mooi verhaal en met mijn eigen geschiedenis hier hoefde ik niet lang na te denken."

Lees ook

montage_RTV Dordrecht nieuws.00_03_25_15.Still001

Als de Papendrechtsebrug straks maandenlang sluit, is deze pont van groot belang

De MRD Striker. Het zegt je waarschijnlijk niks, maar het is een naam die voetgangers en fietsers tussen Dordrecht en Papendrecht de komende maanden veelvuldig tegenkomen. Die pont dient namelijk als alternatief voor de afgesloten Papendrechtsebrug, de Streekomroep kreeg ‘m alvast te zien.

IMG_7637 (1)

Dordt in Stoom van start met drukbezochte vlootschouw: ‘Hier doe je het voor’

Met de traditionele Vlootschouw is Dordt in Stoom 2026 vrijdagavond goed en wel begonnen. Vanaf de oevers konden duizenden bezoekers genieten van een prachtig schouwspel op het water. Ook het iconische schip De Majesteit voer mee, met onder andere de burgemeester van Dordrecht, Nanning Mol, aan boord. "Ik denk dat ik, net als alle andere Dordtenaren hier, een centimeter van trots gegroeid ben."

Illegale prostitutie

Illegale prostitutie op twee plaatsen in onze streek, ook hennep aangetroffen

In Hendrik-Ido-Ambacht en Zwijndrecht is illegale prostitutie geconstateerd na een regionaal onderzoek op vijf verschillende plaatsen in onze streek. Ook is er in Zwijndrecht tijdens deze controle hennep aangetroffen.

sloop Weeskinderendijk 01

Eerste panden Weeskinderendijk gesloopt: ruimte voor tijdelijke parkeerplaats

De sloop van verschillende woningen en bedrijfspanden langs de Weeskinderendijk in Dordrecht is in volle gang. Begin juni is gestart met het afbreken van tientallen woningen die al langere tijd leegstaan, nadat eerst de panden van asbest zijn ontdaan.

IMG_8007 (1)

Deze minibusjes zijn gloednieuw én heel handig tijdens lange brugsluiting

Een wandeling naar de dichtstbijzijnde bushalte. Het klinkt heel simpel, maar niet voor iedereen in onze streek is het vanzelfsprekend. Voor die mensen is de Wijkhopper, een klein busje die korte ritjes aflegt, essentieel. Al helemaal als de Papendrechtsebrug binnenkort negen maanden dicht is voor al het verkeer.

baanhoekbrug

Let op: Baanhoekbrug al vanaf 6 juli niet meer door fietsers te gebruiken

Het fietspad van de Baanhoekbrug gaat elf dagen eerder dicht dan tot nu toe bekend. Vanwege voorbereidende werkzaamheden kunnen tweewielers als vanaf 6 juli de brug niet meer gebruiken om de Beneden Merwede over te steken.