Dordrecht, Netherlands

Na 126 jaar houdt het Dordrechts Mannenkoor ermee op: 'Stoppen op het hoogtepunt'

Het mannenkoor in 2021 KNA
De laatste dagen zijn aangebroken voor het Koninklijk Dordrechts Mannenkoor KNA. Na een knallend slotconcert heft de vereniging, die al 126 jaar bestaat, zichzelf op. De reden? De mannen worden steeds ouder én er is te weinig nieuwe aanwas.
Corrado Francke | 22 mei 2024 13:52 | Aangepast op 22 mei 2024 13:52
"Als er leden kwamen, waren ze van onze leeftijd", zegt voorzitter Fred van Os. "De mobiliteit van de leden neemt af, we moeten langer instuderen en de groep wordt kleiner en kleiner. Dat is een probleem, want je moet een basis hebben om onder andere je dirigent en een ruimte te kunnen betalen."

Kunst Na Arbeid
Volgens de 94-jarige Harry van Dongen is het opheffen van de vereniging 'niet zo leuk, maar overal komt een eind aan'. Harry is al ruim 30 jaar lid van KNA, voluit 'Kunst Na Arbeid'.

De vereniging heeft die naam te danken aan arbeiders van de Meterfabriek. "Ze waren dat jaar verhuisd naar de Lijnbaan", stipt voorzitter Fred van Os aan. "Toen werd er een feest gegeven en op dat feest mocht een koor niet ontbreken."
Het mannenkoor in 1967 in Kunstmin KNA
Waardig afscheid
Dat was een behoorlijk succes, want na dat feest gingen de zingende arbeiders door als mannenkoor. Nu, 126 jaar later, is het einde in zicht voor de vereniging. Maar de mannen willen wél een waardig afscheid. Daarom is de Wilhelminakerk zondag het decor van een 'vaarwelconcert' van het koor.

In het gebouw van de Drechtstad Muziekvereniging, een voormalige voetbalkantine, is daarom fanatiek gerepeteerd in aanloop naar het afscheidsconcert. "Ik hoop dat we iets moois neer kunnen zetten en afsluiten met een positief gevoel", benadrukt dirigent Hans van der Toorn, die het koor zo'n dertig jaar geleid heeft.

Eilandleven
In ons programma Eilandleven zenden we donderdag vanaf 18:00 uur, na het nieuws, een uitgebreide reportage uit over de één-na-laatste repetiteavond van het Koninklijk Dordrechts Mannenkoor KNA.

Meest gelezen

Ravage op N3: veel schade en gewonde door aanrijding

Corrado Francke | 17 nov 2025 12:06

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Fokko van der Straaten | Corrado Francke | Erik van Krimpen | Stijn van der Poel | Ad van den Herik | 15 nov 2025 19:46

Lees ook

Spuihavengarage gaat toch nu al open: ‘Een week eerder dan voorzien’

De Spuihavenparkeergarage gaat deze donderdag al open, een week eerder dan gedacht. Vanaf 16.00 uur ...

Papendrechter krijgt cel- en taakstraf én vermaning van zijn vrouw na rellen in Den Haag

De rechter heeft twee mannen uit Papendrecht en Schiedam veroordeeld voor hun aandeel in de rellen i...

Ruim 250 mensen gefouilleerd in Zwijndrecht na jongerengeweld, cameratoezicht blijft

De politie heeft de afgelopen maand ruim 250 mensen preventief gefouilleerd in vier Zwijndrechtse wi...

'A new Job with the Boss': vacatures in de regio op Drechtstad FM

Vanaf deze donderdagavond is er om 18.00 uur een nieuw radioprogramma op Drechtstad FM. ‘A new Job w...

James (33) dwong jonge slachtoffers naaktbeelden te sturen: ‘Ik was eenzaam’

Een man uit Ridderkerk zou volgens het Openbaar Ministerie zeker 17 jonge slachtoffer hebben afgeper...

Raadslid en bachelorette zetten Dordt op de kaart: 'Laten zien hoe mooi de stad is!'

De Grote Kerk zo snel mogelijk beklimmen of je wijnkennis testen bij een lokale ondernemer: het is e...