Dordrecht, Netherlands

Na 126 jaar houdt het Dordrechts Mannenkoor ermee op: 'Stoppen op het hoogtepunt'

Het mannenkoor in 2021 KNA
De laatste dagen zijn aangebroken voor het Koninklijk Dordrechts Mannenkoor KNA. Na een knallend slotconcert heft de vereniging, die al 126 jaar bestaat, zichzelf op. De reden? De mannen worden steeds ouder én er is te weinig nieuwe aanwas.
Corrado Francke | 22 mei 2024 13:52 | Aangepast op 22 mei 2024 13:52
"Als er leden kwamen, waren ze van onze leeftijd", zegt voorzitter Fred van Os. "De mobiliteit van de leden neemt af, we moeten langer instuderen en de groep wordt kleiner en kleiner. Dat is een probleem, want je moet een basis hebben om onder andere je dirigent en een ruimte te kunnen betalen."

Kunst Na Arbeid
Volgens de 94-jarige Harry van Dongen is het opheffen van de vereniging 'niet zo leuk, maar overal komt een eind aan'. Harry is al ruim 30 jaar lid van KNA, voluit 'Kunst Na Arbeid'.

De vereniging heeft die naam te danken aan arbeiders van de Meterfabriek. "Ze waren dat jaar verhuisd naar de Lijnbaan", stipt voorzitter Fred van Os aan. "Toen werd er een feest gegeven en op dat feest mocht een koor niet ontbreken."
Het mannenkoor in 1967 in Kunstmin KNA
Waardig afscheid
Dat was een behoorlijk succes, want na dat feest gingen de zingende arbeiders door als mannenkoor. Nu, 126 jaar later, is het einde in zicht voor de vereniging. Maar de mannen willen wél een waardig afscheid. Daarom is de Wilhelminakerk zondag het decor van een 'vaarwelconcert' van het koor.

In het gebouw van de Drechtstad Muziekvereniging, een voormalige voetbalkantine, is daarom fanatiek gerepeteerd in aanloop naar het afscheidsconcert. "Ik hoop dat we iets moois neer kunnen zetten en afsluiten met een positief gevoel", benadrukt dirigent Hans van der Toorn, die het koor zo'n dertig jaar geleid heeft.

Eilandleven
In ons programma Eilandleven zenden we donderdag vanaf 18:00 uur, na het nieuws, een uitgebreide reportage uit over de één-na-laatste repetiteavond van het Koninklijk Dordrechts Mannenkoor KNA.

Meest gelezen

Honderden vlaggen en protest tegen azc in dit dorp: 'Iedereen heeft het erover'

Redactie Streekomroep | Megan de Groot | 9 feb 2026 16:59

Ruzie mondt uit in vechtpartij met 20 man

Redactie Streekomroep | 9 feb 2026 16:00

Lees ook

Taakstraf voor Dordtenaar (51) die drugslab runde

De man die in een bedrijfspand aan de Rijksstraatweg in Dordrecht een drugslab runde, is veroordeeld...

Vier zeges op rij voor FC Dordrecht, huurlingen zijn goud waard

FC Dordrecht had sinds 2019 niet meer bij Jong AZ gewonnen, maar daar kwam maandagavond verandering ...

Honderden vlaggen en protest tegen azc in dit dorp: 'Iedereen heeft het erover'

In de gemeente Molenlanden is er veel ophef over de mogelijke komst van een nieuwe opvanglocatie voo...

Amarise (10) heeft zeldzame spierziekte, rolstoelbus zou helpen: ‘We tillen ons een hernia’

Het Dordtse gezin Fledderman is een crowdfundig gestart, in de hoop een rolstoelbus bij elkaar te sp...

Reeks autobranden houdt aan: Range Rover in vlammen op

Een auto is in de nacht van zondag in maandag verwoest door brand in Dordrecht. Dat gebeurde even vo...

Minder intercity's tussen Dordrecht en Rotterdam

Reizigers tussen Dordrecht en Rotterdam Centraal moesten maandagochtend rekening houden met vertragi...