gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Na 450 jaar een nieuwe Statenvergadering

34921af1c6c39e02916bb28b2f9d2896

Dordrecht heeft een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse geschiedenis. In 1572 werd in onze stad de Eerste Vrije Statenvergadering gehouden. Delegaties van twaalf steden uit Holland kwamen naar Dordrecht toe om te praten over het verzet tegen de Spaanse bezetter en het oprichten van een eigen staat. Vrijheid van godsdienst was een van de speerpunten.

Marjolein Vos |  | Aangepast op
Jaarlijks wordt er in Dordt stilgestaan bij die historische gebeurtenis, onder meer met lezingen in het Hof. Maar in 2022 wordt het echt groots aangepakt. Dordrecht zal dan het middelpunt zijn van een landelijk project: ‘De geboorte van Nederland’. Op 1 juli wordt de Statenvergadering van toen nog een keer over gedaan, maar dan met actuele bespreekpunten. Alle burgemeesters van de steden worden dan uitgenodigd. De organisatie hoopt dat de minister-president de dag wil voorzitten.


Naast dat het precies 450 jaar geleden is, ziet de organisatie nog meer aanleidingen om juist in 2022 aandacht aan de herdenking te besteden. “In de samenleving zien we dat polarisatie steeds meer de mogelijkheid tot dialoog verdringt. Niet alleen op het politieke toneel, maar ook in de samenleving lijkt de bereidheid om elkaars standpunten en perspectieven te onderzoeken steeds verder weg te zakken,” legt de organisatie uit. “De stemmen uit extreme hoeken krijgen de meeeste aandacht. Met dit initiatief willen we dat ook de stille meerderheid gehoord wordt. De herdenking is een aanleiding om in het huidige Nederland de dialoog te houden over de universele thema’s vrijheid, verbinding, verscheidenheid en verdraagzaamheid.” Aansluitend bij de onderwerpen die in 1572 ook besproken werden.



Naast een nieuwe Statenvergadering komt er ook een televisie-serie en een onderwijsprogramma.

In totaal wordt er 400.000 euro uitgetrokken voor de herdenking. Een belangrijk deel van het gelde naar gesprekken met inwoners en bestuurders van de stad, over wat hen bindt. Onder meer Dordrechts Musuem, Kunstmin, Bibiliotheek Aan Zet en Bibelot nemen deel aan het project. De Statenvergadering wordt gehouden het Hof, dat op dat moment heropend zal worden na een ingrijpende verbouwing.

Foto: Fokko van der Straaten

Lees ook

coalitiepapendrecht

'Niet links, niet rechts, maar Papendrechts': dit zijn de plannen van de nieuwe coalitie

De onderhandelingen tussen PVV, VVD en Onafhankelijk Papendrecht zijn afgerond. Onder leiding van formateur Koen Becking bereikten de partijen op 16 juni overeenstemming over een coalitieakkoord voor Papendrecht. De inhoud van het akkoord is deze vrijdag gepresenteerd.

thumb website_versie2

Waarom één brugopening per maand straks cruciaal is voor hoge scheepvaart

Om tijdens de afsluiting van de Papendrechtsebrug de maritieme maakindustrie niet helemaal plat te leggen, wordt er tijdens de werkzaamheden aan de brug één keer per maand een speciale doorgang gemaakt. Zo kan hoge scheepvaart de brug alsnog passeren. En dat is nodig, want het is de enige route naar de Rotterdamse haven en de Noordzee. “Als je het vergelijkt met autoverkeer, is de A12 en A15 naar Duitsland de Beneden Merwede”, zegt Erik Peters van Maritime & Offshore NL.

voormalig politiebureau, google streetview

Dit politiebureau komt binnenkort op de veilingmarkt

Vijf voormalig politiebureaus in Nederland worden op 17 september openbaar geveild. Een van de locaties is het voormalig politiebureau aan de P.A. de Genestetstraat 60 in Dordrecht. In het gebouw is onder andere nog het cellencomplex aanwezig.

Point Blur_Jun142026_103437 (1)

Twee geparkeerde auto's in vlammen op, mogelijk opzet

In Zwijndrecht zijn twee geparkeerde auto's zaterdagnacht verwoest door brand. Dat gebeurde aan de Lindtsebenedendijk, ter hoogte van de Perkstraat.

Alpacajong

Feest op kinderboerderij: alpacajong Nacho is geboren

Alpacavrouwtje Flame is woensdagavond bevallen bij Kinderboerderij Papenhoeve in Papendrecht. Rond 19.15 uur werd jongetje Nacho geboren. Flame heeft de bevalling helemaal zelf gedaan en iedereen maakt het goed.

businkongelukn214

Motorrijder overleden na botsing met vrachtwagen

Op de N214 bij Oud-Alblas is dinsdagmiddag een motorrijder om het leven gekomen. Hij kwam even na 14.00 uur in botsing met een vrachtwagen.