gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Na 450 jaar een nieuwe Statenvergadering

34921af1c6c39e02916bb28b2f9d2896

Dordrecht heeft een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse geschiedenis. In 1572 werd in onze stad de Eerste Vrije Statenvergadering gehouden. Delegaties van twaalf steden uit Holland kwamen naar Dordrecht toe om te praten over het verzet tegen de Spaanse bezetter en het oprichten van een eigen staat. Vrijheid van godsdienst was een van de speerpunten.

Marjolein Vos |  | Aangepast op
Jaarlijks wordt er in Dordt stilgestaan bij die historische gebeurtenis, onder meer met lezingen in het Hof. Maar in 2022 wordt het echt groots aangepakt. Dordrecht zal dan het middelpunt zijn van een landelijk project: ‘De geboorte van Nederland’. Op 1 juli wordt de Statenvergadering van toen nog een keer over gedaan, maar dan met actuele bespreekpunten. Alle burgemeesters van de steden worden dan uitgenodigd. De organisatie hoopt dat de minister-president de dag wil voorzitten.


Naast dat het precies 450 jaar geleden is, ziet de organisatie nog meer aanleidingen om juist in 2022 aandacht aan de herdenking te besteden. “In de samenleving zien we dat polarisatie steeds meer de mogelijkheid tot dialoog verdringt. Niet alleen op het politieke toneel, maar ook in de samenleving lijkt de bereidheid om elkaars standpunten en perspectieven te onderzoeken steeds verder weg te zakken,” legt de organisatie uit. “De stemmen uit extreme hoeken krijgen de meeeste aandacht. Met dit initiatief willen we dat ook de stille meerderheid gehoord wordt. De herdenking is een aanleiding om in het huidige Nederland de dialoog te houden over de universele thema’s vrijheid, verbinding, verscheidenheid en verdraagzaamheid.” Aansluitend bij de onderwerpen die in 1572 ook besproken werden.



Naast een nieuwe Statenvergadering komt er ook een televisie-serie en een onderwijsprogramma.

In totaal wordt er 400.000 euro uitgetrokken voor de herdenking. Een belangrijk deel van het gelde naar gesprekken met inwoners en bestuurders van de stad, over wat hen bindt. Onder meer Dordrechts Musuem, Kunstmin, Bibiliotheek Aan Zet en Bibelot nemen deel aan het project. De Statenvergadering wordt gehouden het Hof, dat op dat moment heropend zal worden na een ingrijpende verbouwing.

Foto: Fokko van der Straaten

Lees ook

archieffotopolitie

Ambachtse woning doorzocht in drugsonderzoek, zeven mensen vast

Bij doorzoekingen van acht woningen, waarvan één in Hendrik-Ido-Ambacht, zijn eind vorige maand drugs, wapens en contant geld aangetroffen en in beslag genomen. Zeven mensen zijn aangehouden, meldt de politie deze week.

Screenshot 2026-06-16 at 20.36.43

Dordtse editie van Swim to Fight Cancer gaat dit jaar niet door

Zwemmen om geld op te halen voor kankeronderzoek. Zeven keer eerder was dat mogelijk in Dordrecht tijdens Swim to Fight Cancer (voorheen City Swim), maar de achtste editie komt dit jaar niet van de grond. “Ik trek het me als voorzitter het meest aan”, vertelt Erik van Heijningen.

Nieuw project

Mannen veroordeeld voor beroven lachgasverkopers: ‘Bewuste samenwerking’

Drie mannen zijn onlangs veroordeeld voor de beroving op lachgasverkopers in Hardinxveld-Giessendam. Twee verdachten krijgen taakstraffen van 150 uur, een andere man moet alleen meebetalen aan de schadevergoeding aan de verkopers, tevens broers.

Start ZWR 2025 foto Kees Wolthoorn kopie

Teleurstelling voor 1400 deelnemers: Zoomer Wantijrun vanwege hitte afgelast

De achtste editie van de Zoomer Wantijrun in Dordrecht gaat vanwege de hitte niet door. Het hardloopevenement stond gepland voor woensdagavond 24 juni, maar de organisatie voelt zich door de verwachte weersomstandigheden genoodzaakt er een streep door te zetten. “Deze beslissing nemen we met pijn in ons hart.”

fotoooo

Blijven bouwen en gele afvalzakken weg: de plannen van het nieuwe stadsbestuur

De komende vier jaar moeten er drieduizend huizen bij in Dordrecht. Die doelstelling geeft het nieuwe stadsbestuur zichzelf, valt te lezen in het coalitieakkoord van de VVD, VSP, ChristenUnie-SGP, CDA en D66. Daarin meteen een opluchting voor diverse oppositiepartijen: die woningen zullen niet in de polders verrijzen.

h90foto

Defensie-helikopter maakt spectaculaire duik vlak boven rivier, dit is waarom

Het is geen alledaags gezicht: een helikopter die boven het Drierivierenpunt een duik richting het water inzet. De actie wordt vastgelegd vanuit Dordrecht en online verschijnen de nodige filmpjes, maar wat zien we nu eigenlijk?