Dordrecht, Netherlands

Na 450 jaar een nieuwe Statenvergadering

Dordrecht heeft een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse geschiedenis. In 1572 werd in onze stad de Eerste Vrije Statenvergadering gehouden. Delegaties van twaalf steden uit Holland kwamen naar Dordrecht toe om te praten over het verzet tegen de Spaanse bezetter en het oprichten van een eigen staat. Vrijheid van godsdienst was een van de speerpunten.
Marjolein Vos | 6 juli 2021 14:06 | Aangepast op 6 juli 2021 14:06
Jaarlijks wordt er in Dordt stilgestaan bij die historische gebeurtenis, onder meer met lezingen in het Hof. Maar in 2022 wordt het echt groots aangepakt. Dordrecht zal dan het middelpunt zijn van een landelijk project: ‘De geboorte van Nederland’. Op 1 juli wordt de Statenvergadering van toen nog een keer over gedaan, maar dan met actuele bespreekpunten. Alle burgemeesters van de steden worden dan uitgenodigd. De organisatie hoopt dat de minister-president de dag wil voorzitten.


Naast dat het precies 450 jaar geleden is, ziet de organisatie nog meer aanleidingen om juist in 2022 aandacht aan de herdenking te besteden. “In de samenleving zien we dat polarisatie steeds meer de mogelijkheid tot dialoog verdringt. Niet alleen op het politieke toneel, maar ook in de samenleving lijkt de bereidheid om elkaars standpunten en perspectieven te onderzoeken steeds verder weg te zakken,” legt de organisatie uit. “De stemmen uit extreme hoeken krijgen de meeeste aandacht. Met dit initiatief willen we dat ook de stille meerderheid gehoord wordt. De herdenking is een aanleiding om in het huidige Nederland de dialoog te houden over de universele thema’s vrijheid, verbinding, verscheidenheid en verdraagzaamheid.” Aansluitend bij de onderwerpen die in 1572 ook besproken werden.



Naast een nieuwe Statenvergadering komt er ook een televisie-serie en een onderwijsprogramma.

In totaal wordt er 400.000 euro uitgetrokken voor de herdenking. Een belangrijk deel van het gelde naar gesprekken met inwoners en bestuurders van de stad, over wat hen bindt. Onder meer Dordrechts Musuem, Kunstmin, Bibiliotheek Aan Zet en Bibelot nemen deel aan het project. De Statenvergadering wordt gehouden het Hof, dat op dat moment heropend zal worden na een ingrijpende verbouwing.

Foto: Fokko van der Straaten

Meest gelezen

Moordverdachte in hongerstaking, 'te weinig zuurstof en daglicht in cel'

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 12 feb 2026 12:11

Honderden vlaggen en protest tegen azc in dit dorp: 'Iedereen heeft het erover'

Redactie Streekomroep | Megan de Groot | 9 feb 2026 16:59

Ruzie mondt uit in vechtpartij met 20 man

Redactie Streekomroep | 9 feb 2026 16:00

Lees ook

FC Dordrecht op koers voor periodetitel: ‘Iedereen is betrokken bij doelpunten’

Het klinkt misschien gek, maar FC Dordrecht kan over twee weken al zeker zijn van play-offdeelname. ...

FC Dordrecht blijft winnen en maakt serieuze kans op periodetitel

FC Dordrecht is voorlopig niet te stoppen in 2026. De club zette vrijdagavond FC Emmen met 1-0 opzij...

Man aangehouden nadat politie verkeerde link stuurt

Een 40-jarige man uit Ridderkerk is donderdagavond aangehouden, nadat de politie zelf een fout maakt...

Zaterdag in Studio De Witt: schrijver en dichter Edjo Frank komt langs

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Edjo Frank. Frank is ee...

Een warme feesttent, koud bier en optredens: Dordts carnaval pakt uit

Afreizen naar het zuiden voor carnaval? Dat is helemaal niet nodig, als het aan de Dordtse carnavals...

Let op: Brug over de Noord vanaf vanavond 16 dagen dicht

Automobilisten, fietsers en voetgangers, opgelet: de Brug over de Noord is vanaf vrijdagavond de res...