Dordrecht, Netherlands

Nazaten Van Strij schenken Dordrecths Museum schilderij

Nazaten van de beroemde Dordtse schilder Abraham van Strij hebben een schilderij van hun verre voorvader aan het Dordrechts Museum geschonken.
Petra Scheurwater | 18 juni 2019 18:56 | Aangepast op 18 juni 2019 18:56
In 1824 werd het zogeheten 'boven deur stuk' geschilderd. In grijstinten, want dergelijke stukken moesten de indruk wekken dat er beeldhouwwerk boven de deur hing.


"Je ziet ook reliëf, door de manier waarop hij schaduwen aanbracht. Abraham van Strij was echt een grote schilder. De meest toonaangevende ook rond 1800", weet Sander Paarlberg.


De conservator van het Dordrechts Museum is erg blij met de schenking van de familie: "Een topstuk, dat hier prima past, want we hebben de grootste collectie Van Strij's ter wereld."


"Eigenlijk lijkt ik veel meer op Jacob dan op Abraham, waar ik in rechte lijn vanaf stam", zegt Robert Jan van 't Hoff, als hij de portretten van de broers in het museum ziet hangen.


"Mijn moeder is 99 en het stuk heeft vijftig jaar bij haar boven de bank gehangen. Nee, niet boven deur. Het heeft daarvoor zelfs een hele tijd op zolder gelegen", zegt de verre nazaat van de Van Strij's.


De verre nazaten van Abraham van Strij schonken het schilderij aan het museum "omdat het hier hoort", verwoordt Van 't Hoff. "En nu kan iedereen het zien", vult Paarlberg aan.


Het schilderij is ook niet zeven generaties in familiebezit geweest. De gemeente heeft het ooit aan de familie terug gegeven. "Dus eigenlijk schenken we het nu voor de tweede keer".


Het museum kreeg ook een familiebijbel, die wellicht te zien is op een ander doek in het museum. Daarop is de oma van Abraham van Strij te zien, als zij in de bijbel leest.


"Eigenlijk vind ik dat het mooiste werk", zegt Van 't Hoff. Het publiek kan zelf gaan oordelen, want het doek hangt in de museumzaal waar meerdere schilderijen van de broers Van Strij te zien zijn.

Meest gelezen

Explosie bij apotheek, twee verdachten in beeld

Redactie Streek 56 | 17 dec 2025 10:45

Woede om geopende graven Essenhof, geen vervolging en raadsenquête

Corrado Francke | Redactie Streekomroep | 17 dec 2025 17:00

Lees ook

Van puike prestaties tot mindere maanden: dit was het 2025 van FC Dordrecht

18 zeges, 9 puntendelingen en 17 nederlagen. De eindbalans van FC Dordrecht in officiële duels in 20...

Zwak FC Dordrecht sluit 2025 af met vierde nederlaag op rij

FC Dordrecht heeft het kalenderjaar afgesloten met een pijnlijke nederlaag bij VVV-Venlo. Uitgereken...

Winter3Daagse bij radio ATOS: 60 uur lang voor donatie voedselbank

Via de Winter3Daagse van ATOS radio worden er dit jaar in elf gemeenten producten opgehaald voor de ...

Zaterdag in Studio De Witt: het Staartje, FC Dordrecht en terugblik Dordtse gemeenteraad 2025

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Diana Gerritsma over de...

Op Pad Met Ad: Rondje Dordt met de burgemeester

“U stond hoog op mijn verlanglijstje”, geeft presentator Ad van der Herik toe aan burgemeester Nanni...

Dordtse oud-wethouder Van der Linden geïnstalleerd als burgemeester in Lansingerland

“Ik fietste hier rond en dacht: dit is ‘m. Dit is de plek”, aldus Rik van der Linden, de kersverse ...