Dordrecht, Netherlands

Nazipropaganda in het Onderwijsmuseum: zo ging de jeugd pal achter Hitler staan

Het Onderwijsmuseum opent dit weekend een tentoonstelling over nazipropaganda. Het doel was de jeugd warm laten lopen voor het gedachtegoed van Hitler, en dat ging verder dan een foldertje in de bus.
Vivian Rutte | 9 juli 2020 16:17 | Aangepast op 9 juli 2020 16:17
Zo zijn in de collectie nationaal-socialistische stripboeken, sprookjes en zelfs Wehrmacht-schaakspellen voor kinderen te zien. Of de speelgoedsoldaatjes met nazistische kenmerken: helmen, uniformen, hakenkruizen en de Hitlergroet. Zulke soldaatjes werden in 1933 onder de kerstboom gelegd. “Duitse jongetjes werden al heel vroeg ondergedompeld in het militarisme, zodat ze later als ze groot waren, soldaat wilden zijn om te vechten voor Duitsland,” vertelt onderzoeker Jacques Dane.

Het Onderwijsmuseum toont de propagandatechnieken van Nazi-Duitsland aan met onder meer geleende stukken van de universiteit van Würzburg en affiches uit het Plakatmuseum. Dat is niet alleen om de geschiedenis te vertellen, zegt projectleider Janneke Pierhagen: “We leggen in de tentoonstelling een link met het heden, want ook nu worden we dagelijks beïnvloed door beelden en propaganda. Wel in een andere context, maar we willen hier toch op wijzen en laten zien hoe beeldpropaganda werkt zodat je weet waar je op moet letten.”

De tentoonstelling ‘Nazipropaganda voor de jeugd, 1933 – 1945’ is t/m 9 mei 2021 te zien.

Meest gelezen

Verkoop clubtopscorer FC Dordrecht levert opnieuw recordbedrag op

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 3 feb 2026 11:30

Lees ook

'Ouwe Jonges' opmerkelijk tam

Wie weer rekent op heftige discussie tot laaiende ruzie in Ouwe Jonges Krentebrood komt dit keer bed...

Oud-burgemeester Sliedrecht te gast in Studio De Witt

Hij was oud-burgemeester van Sliedrecht, de Hoeksche Waard en Midden-Delfland, maar is tegenwoordig ...

Deze decennia oude sporthal krijgt eindelijk broodnodige opknapbeurt

Achterstallig onderhoud, een temperatuur die maar lastig te reguleren valt én ruimtegebrek. Jarenlan...

Lange file op A15 door ongelukken: uur vertraging

Op de A15 zijn vrijdagmiddag twee ongelukken gebeurd. Bij Sliedrecht botsten drie auto’s op elkaar e...

Rem op verwijderen speelplekken: ‘Wachten eerst politieke discussie af’

Er verdwijnen voorlopig geen speelplekken meer in Dordrecht. De gemeente heeft elf minder populaire ...

Hier komen honderden laadpalen, maar vind jij dat een goed idee?

Wat zijn geschikte en gewenste plekken voor nieuwe laadpalen? Die vraag stelt de gemeente Dordrecht ...