gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Nazipropaganda in het Onderwijsmuseum: zo ging de jeugd pal achter Hitler staan

ed9fb9d7fddee486979af8c83817a034

Het Onderwijsmuseum opent dit weekend een tentoonstelling over nazipropaganda. Het doel was de jeugd warm laten lopen voor het gedachtegoed van Hitler, en dat ging verder dan een foldertje in de bus.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Zo zijn in de collectie nationaal-socialistische stripboeken, sprookjes en zelfs Wehrmacht-schaakspellen voor kinderen te zien. Of de speelgoedsoldaatjes met nazistische kenmerken: helmen, uniformen, hakenkruizen en de Hitlergroet. Zulke soldaatjes werden in 1933 onder de kerstboom gelegd. “Duitse jongetjes werden al heel vroeg ondergedompeld in het militarisme, zodat ze later als ze groot waren, soldaat wilden zijn om te vechten voor Duitsland,” vertelt onderzoeker Jacques Dane.

Het Onderwijsmuseum toont de propagandatechnieken van Nazi-Duitsland aan met onder meer geleende stukken van de universiteit van Würzburg en affiches uit het Plakatmuseum. Dat is niet alleen om de geschiedenis te vertellen, zegt projectleider Janneke Pierhagen: “We leggen in de tentoonstelling een link met het heden, want ook nu worden we dagelijks beïnvloed door beelden en propaganda. Wel in een andere context, maar we willen hier toch op wijzen en laten zien hoe beeldpropaganda werkt zodat je weet waar je op moet letten.”

De tentoonstelling ‘Nazipropaganda voor de jeugd, 1933 – 1945’ is t/m 9 mei 2021 te zien.

Lees ook

lottevandrunen1

Lotte van Drunen wint in eigen land: 'Dit betekent veel'

Lotte van Drunen is naar de derde plaats geklommen in het wereldkampioenschap motorcross. De Sliedrechtse wist beide manches van haar thuisrace in Arnhem te winnen.

DordtRodaRene

Nuijten na eerste nederlaag: ‘We hebben op sommige gebieden van onszelf verloren’

“We hebben op sommige gebieden van onszelf verloren”, is de vrij harde conclusie van FC Dordrecht-trainer Paul Nuijten na de 0-1-nederlaag tegen Roda JC Kerkrade. De Dordtenaren konden de goede competitiestart vrijdagavond geen goed vervolg geven en verloren voor het eerst dit seizoen. Toch wordt er vooral gekeken naar aanknopingspunten en is het glas halfvol aan de Krommedijk.

arkelrechtbank

Syrische terreurverdachte Ayham A. (41) uit Arkel: 'Ik was geen IS-strijder'

Een 41-jarige man uit Syrië, die begin 2023 werd opgepakt in Arkel, zegt dat hij geen leidinggevende rol heeft gehad binnen de terreurorganisatie IS. Volgens Ayham A. is er sprake van een persoonsverwisseling. Hij betoogde dat maandag, op de eerste dag van de rechtszaak tegen hem.

foto artikel blieb

Met deze tool vind je spelenderwijs je nieuwe leesboek

Bibliotheek AanZet komt met iets nieuws: een tablet waarmee kinderen kunnen onderzoeken wat hun volgende leesboek gaat worden. Een Blieb. Via een tablet maken kinderen een eigen robot en kiezen ze een wereld, onderwerp en emotie die ze interessant vinden. De Blieb geeft dan op basis van die keuzes boekentips.

foto

Scholieren geven afsnijden fietspad bij pont toe: ‘Dan hoef ik niet te wachten’

Creatieve scholieren op de Kerkeplaat in Dordrecht, waar zij de rijbaan in plaats van het fietspad gebruiken om een stoplicht te omzeilen. De politie is er niet blij mee, maar schoolgangers geven het afsnijden lachend toe. “Die boete? Gewoon snel wegfietsen en dan komt het wel goed, hoor.”

woningbrand bliksem

Bliksem slaat in: brand in woning

In een huis aan de Huygensstraat in Dordrecht is vrijdagmiddag brand uitgebroken. Buurtbewoners sloegen alarm toen na een blikseminslag brand achter de voordeur zichtbaar was.