Dordrecht, Netherlands

Nieuw bloedonderzoek bij omwonenden Chemours

Het aantal omwonenden van Chemours dat gratis bloed mag laten testen, wordt verder uitgebreid. Dat heeft staatssecretaris Sharon Dijksma (Milieu) vandaag gezegd tijdens een debat in de Tweede Kamer over DuPont en Chemours, meldt RTV Rijnmond. Bewoners van Dordrecht, Papendrecht en Sliedrecht die na 1970 zijn geboren en in buurt van de fabrieken wonen of hebben gewoond, kunnen gratis hun bloed laten testen.
Peter Tromp | 21 september 2017 14:48 | Aangepast op 21 september 2017 14:48
Staatssecretaris Dijksma zegt dat de bewoners binnenkort worden geïnformeerd. Dat gebeurt door de gemeenten. Het onderzoek zou in oktober moeten worden uitgevoerd. Het ministerie van Infrastructuur en Milieu betaalt de kosten.

Zorgen

Veel omwonenden maken zich zorgen vanwege de uitstoot van de giftige stoffen PFOA en GenX. De Dordtse bedrijven hebben die stoffen jarenlang gebruikt in de teflonfabriek, terwijl ze kankerverwekkend kunnen zijn en onvruchtbaarheid kunnen veroorzaken.

Klein risico

Eerder deed het RIVM al een onderzoek onder 450 willekeurig gekozen omwonenden. Daaruit bleek dat de kans dat mensen nu nog ziek worden door PFOA klein is.

Met name (ex-)werknemers en direct omwonenden zijn lang blootgesteld aan veel PFOA en liepen dus gezondheidsrisico's. Hoe verder men van de fabriek woonde of werkte, hoe lager de concentraties in het bloed bleken te zijn, zo zei het RIVM.

Groenten en fruit

Momenteel loopt bij het RIVM nog een onderzoek naar GenX en PFOA. Onderzoekers van de Vrije Universiteit in Amsterdam raden omwonenden af groenten en fruit uit eigen tuin te eten.

De onderzoekers hadden monsters uit de omgeving van de fabriek onderzocht. Daarop werden hogere concentraties GenX gevonden.

Het RIVM doet meer onderzoek. Daaruit moet blijken of omwonenden van DuPont en Chemours veilig uit hun tuin kunnen eten. De resultaten worden begin 2018 verwacht.

Meest gelezen

Nog niet alle kinderen Happy4kids hebben andere plek: ‘We zijn in overleg’

Coen Theuwis | Redactie Streekomroep | 9 jan 2026 17:00

Lees ook

Nooit te oud om te bewegen: Oldstars korfbal brengt 55-plussers samen

Het is een drukte van belang elke dinsdag-en woensdagochtend in de gymzaal van CKC Kinderdijk. Tijde...

Ruim 5.300 kerstbomen ingezameld in Dordrecht: 'Een mooie hoeveelheid’

Inwoners van Dordrecht hebben de afgelopen weken 5.371 kerstbomen ingeleverd. Dat zijn er iets minde...

Leeg uitvak bij volgend thuisduel FC Dordrecht: 'Gezamenlijk statement'

Fans van FC Den Bosch boycotten het duel bij FC Dordrecht volgende week. De supporterscollectieven v...

Gemeente wil verzakte buurten 35 centimeter verhogen

De gemeente Hendrik-Ido-Ambacht wil de buurten Amandel-, Bramen- en Dadelgaarde onder handen nemen i...

Treinverkeer tijd ontregeld van en naar Breda, bus was alternatief

Er was dinsdagochtend vanaf 06.30 uur geen treinverkeer van en naar Breda mogelijk door een systeems...

De Italiaanse keuken is nu cultureel erfgoed, Ercole is zo trots als een pauw

De Italiaanse keuken is toegevoegd aan de lijst van immaterieel erfgoed van Unesco. Het gaat in dit ...