Dordrecht, Netherlands

Nieuwe sportarts ASz: ‘Bewegen helpt vaak beter dan welke pil ook’

Frank Loeffen is deze maand als sportarts aangetreden in het Albert Schweitzer ziekenhuis. De sportarts ontvangt eigen patiënten op verwijzing van de huisarts, maar ondersteunt ook tal van andere disciplines in het ziekenhuis zoals de chirurgie, orthopedie en longgeneeskunde. Zo houdt Loeffen zich onder meer bezig met herstel na COVID-19.
Alexander Eleveld | 16 april 2021 10:26 | Aangepast op 16 april 2021 10:26
Jaren geleden werd de sportarts nog vooral geassocieerd met keuringen en inspanningstesten. “Nadat we in 2014 werden erkend als medisch specialisten, is het snel gegaan met de ontwikkeling van ons vakgebied”, aldus Loeffen. “Onze zorg valt nu onder de basisverzekering en we nemen een duidelijke positie in binnen de ziekenhuizen. De diagnostiek en behandeling van de bewegende patiënt is ons werkterrein en onze doelgroep varieert van chronisch zieken tot topsporters.”

Te denken valt daarbij aan blessurezorg, zorg aan mensen met inspanningsgebonden klachten en de begeleiding van chronisch zieken met ‘beweegarmoede’ ofwel een tekort aan beweging. Loeffen zegt er voor iedereen te zijn die in beweging wil komen en/of blijven. Wat dat betreft onderscheidt de sportarts zich van bijvoorbeeld een revalidatiearts of een fysiotherapeut. Vooral omdat hij zich bezighoudt met het bewegen na het revalideren of ook de oorsprong van een beweegprobleem kan vinden in bijvoorbeeld een zenuw. De sportarts kan ook röntgenfoto’s en scans aanvragen, medicijnen voorschrijven en injecties geven. "Ik zal patiënten in veel gevallen na behandeling of beoordeling verwijzen naar de fysiotherapeut voor verdere begeleiding en oefening. Er is volop samenwerking.”

Huisartsen of specialisten die een blessure of beweegprobleem niet goed onder controle krijgen, kunnen rechtstreeks doorverwijzen naar Loeffen, die voorlopig één dag per week werkt op de locatie Dordwijk. “Ik merk nu al dat er ook binnen het ziekenhuis volop belangstelling is en samenwerking wordt gezocht”, aldus Loeffen. “De orthopeden doen een beroep op me om mede te beoordelen of een blessure zonder operatie kan worden verholpen. De chirurgen in dit ziekenhuis maken er steeds meer een gewoonte van om patiënten vóór een operatie in optimale conditie te brengen en zij kunnen daar extra advies bij gebruiken. En de longartsen sturen patiënten naar me door die kampen met restklachten van corona.”

Het ziekenhuis was al met Loeffen in gesprek, toen corona de komst van de sportarts in een stroomversnelling bracht. “Er is een vrij grote groep mensen die van het virus is hersteld zonder opgenomen te zijn geweest in het ziekenhuis, maar die na maanden toch nog een groot gebrek aan fitheid ondervindt. Huisartsen sturen deze patiënten naar de speciale post-COVID-poli van de longartsen. Velen komen daarna bij mij voor het opbouwen van conditie. We doen een inspanningstest, sluiten verdere schade uit en maken een plan op maat. De komende jaren verwacht ik dat dit een heel eigen patiëntencategorie met een specifieke behoefte wordt.”

Kortom, de sportarts is van mening dat bewegen vaak beter helpt dan welke pil dan ook. Binnenkort maakt RTV Dordrecht een reportage over het weinige bewegen door de coronacrisis met Frank Loeffen. 

Meest gelezen

Grote opkomst verwacht voor Rode Lijn-demonstratie: ‘Het leeft echt in Dordrecht’

Erik van Krimpen | Redactie Streek 56 | 27 jun 2025 17:04

Zo gaan Dordtse basisscholen om met de hittegolf

Jonathan Sekeris | Barbara Visscher | 30 jun 2025 13:40

Vermiste jongeman gevonden in de rivier, hulp kwam te laat

Redactie Streek 56 | 1 jul 2025 11:52

Lees ook

Bom onder gezamenlijk zwembad Hardinxveld en Sliedrecht, wordt die vanavond ontmanteld?

Geen duidelijkheid over een azc, geen gezamenlijk zwembad. Dat is de beknopte samenvatting van het b...

Recordaantal optredens tijdens warme zomereditie Gluren bij de Buren

Het was afgelopen zondag een recorddag voor het Gluren bij de Buren-festival. Nooit eerder werden e...

Expert over seksueel misbruik: 'Intens triest dat een slachtoffer een dader wordt'

Cornelis den D. kreeg onlangs 6,5 jaar celstraf en tbs met dwangverpleging voor seksueel misbruik va...

Een halve eeuw De Hoop: ‘De passie die zij toen hadden voel je nu nog steeds’

Een mensenbieb, swingende koormuziek en een groot luchtkussen. Organisatie De Hoop vierde zaterdag h...

Vermiste jongeman gevonden in de rivier, hulp kwam te laat

Het lichaam van de vermiste jongeman is gevonden in de Beneden Merwede bij Hardinxveld-Giessendam. V...

Vierde autobrand binnen twee weken in Alblasserdam

In Alblasserdam is voor de vierde keer in twee weken tijd een auto uitgebrand. In de nacht van maand...