gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Dordtenaar voor de rechter voor bedreigen burgemeester Kolff: ‘Alle kunst van het Dordrechts Museum in brand’

681be9f1461dca2cb81354026fb6db6e

Tegen een 54-jarige Dordtenaar is woensdag door het Openbaar Ministerie een gevangenisstraf van 138 dagen geëist, waarvan 100 dagen voorwaardelijk. De man wordt verdacht van het bedreigen van – onder andere – burgemeester Wouter Kolff. ‘Ik blijf dinsdag tot 13.00 uur afwachten, daarna gaat alle kunst in de brand.’

Robin Nanninga |  | Aangepast op
Een ‘cry for help’ eindigde voor Dordtenaar Pascal E. afgelopen november in de cel. Ten einde raad stuurde hij de gemeente Dordrecht een mail, gericht aan burgemeester Wouter Kolff. Inzet: een rechterlijke machtiging. E. wilde binnen enkele dagen toestemming van de burgemeester om opgenomen te worden in een psychiatrische instelling, om tot rust te komen. Als dat niet vóór de dinsdag erna zou gebeuren, zou dat grote gevolgen hebben. ‘Daarna loop ik met twee busjes benzine naar het museum en dring ik mezelf naar binnen en daarna gaat alle kunst in de brand gestoken worden.’

De Dordtenaar moest zich woensdag in de rechtbank in Rotterdam verantwoorden over deze zaak en de bedreiging van verhuurmakelaars via pamfletten. Met hen had E. een conflict over zijn huurcontract. ‘Jullie hoofden op een staak gestoken voor mijn deur geplaatst, uiterlijk vrijdag 15 oktober voor 13.00 uur. Jullie betalen bij 51.000 euro per persoon en jullie plegen alle drie zelfmoord.’

'Tongen, duimen en pinken inleveren'
In een volgend dreigement verdubbelde hij de inzet. ‘Jullie betalen mij 102.000 euro per persoon en leveren jullie tong en één van jullie duimen bij mij in.’ In een derde dreigement ging hij nog verder: ‘Jullie betalen mij 204.000 euro per persoon en jullie leveren allen één van jullie pinken in.’

Volgens de officier van justitie is de bedreiging aan het adres van de burgemeester – en daarmee het Dordrechts Museum – door de gemeente als een ernstige zaak beschouwd. “De politie werd direct ingeschakeld, er is sprake van een rechtvaardige vrees voor bedreiging”, aldus de officier. Ook de bedreigingen richting de verhuurmakelaars achtte het OM bewezen.

Hij eiste een gevangenisstraf van 138 dagen, waarvan 100 voorwaardelijk. 38 Dagen heeft E. al vastgezeten, na zijn aanhouding in november. Als de rechtbank de eis van het OM volgt, hoeft de Dordtenaar dus alleen terug de gevangenis in als hij opnieuw de fout in gaat.

Verder moet E. wat het OM betreft een contactverbod opgelegd krijgen met Kolff en de andere slachtoffers. Een bezoekje aan het Dordrechts Museum zit er als het aan de officier ligt voorlopig ook niet meer in voor E. De verdachte zou zich ook moeten melden bij de reclassering en behandeld moeten worden.

'Luguber keuzemenu'
E. bekent dat hij de woorden heeft geuit. “Een vreemde woordkeuze, luguber keuzemenu”, aldus zijn advocaat over de teksten. “Niet eentje van bij de Chinees, maar eentje waar je nekharen van overeind gaan staan. Maar, wat hij bedoelde te zeggen is: het moet stoppen. Er is in feite niets bedreigends aan.” Het enige doel was volgens de verdediging hulp en het in stand houden van zijn huurcontract. Volgens de verdediging zijn er in de tenlastelegging relevante punten uit dat ‘keuzemenu’ weggehouden.

Bij de bespreking van de persoonlijke omstandigheden gaf de Dordtenaar aan acht jaar lang voor gek te zijn verklaard, na een conflict binnen de familie. Daarom knapte er iets bij hem. Tijdens de woorden van zijn advocaat barstte E. in tranen uit. “Ik voelde me in de kou gezet. Het leven mag weleens verder gaan na al die jaren. Ik hoop dat een psycholoog me kan helpen bij het blootleggen van de familieperikelen die alles hebben doen ontstaan.”

De voorzitter van de rechtbank hoopt dat E. niet daadwerkelijk van plan was het Dordrechts Museum in de fik te steken. “Dat zou vreselijk zijn geweest, voor een provincieplaats is het een heel mooi museum.” De rechtbank doet uitspraak op 23 maart.
1f1b8a08c38900ead382e278f358cc20

Lees ook

1000113157

Supermarkt twee keer ontruimd om mistige damp in magazijn

Een supermarkt aan de Espenhof in Papendrecht is binnen een dag twee keer ontruimd. Beide keren veroorzaakte een kapotte koelmachine een mistige damp in het magazijn, laat een brandweerwoordvoerder weten.

Sidney Breidel Keti Koti

keti koti

Dordrecht staat stil bij rol slavernij: ‘Patronen van uitsluiting doorbreken'

Tussen het groen van het Weizigtpark klinken woorden van bezinning en verbondenheid. In Dordrecht, ooit derde suikerstad van Nederland met een grote rol in de koloniale suikerhandel, wordt dinsdagmiddag en avond stilgestaan bij het slavernijverleden en de afschaffing van de slavernij - Keti Koti - gevierd. Het is de vierde keer dat dat gebeurt.

PSX_20260610_141907

Balen voor liefhebber: ruim vijftig jaar oude oldtimer zwaar beschadigd

Vlakbij Station Dordrecht is woensdagmiddag een oldtimer in botsing gekomen met een andere auto. De Alfa Romeo, volgens de bestuurder een exemplaar uit 1972, is zwaar beschadigd.

THUMB WEBSITE 2

Cultuurcentrum kent complete metamorfose: ‘Ruimte voor honderd bezoekers extra’

Cultuurcentrum Cascade in Hendrik-Ido-Ambacht is na een jaar gesloten te zijn geweest weer open. Door een grootschalige verbouwing en vernieuwing van het pand moest het samen met de bibliotheek een jaar lang wijken naar een tijdelijk onderkomen. De eerste twee verdiepingen hebben een behoorlijke metamorfose ondergaan.

PSX_20260627_181157

Man aangehouden na mogelijk bespuiten kinderen met pepperspray

Een man heeft zaterdagmiddag mogelijk pepperspray op meerdere kinderen gespoten in Dordrecht. De verdachte is onder bedreiging van een taser aangehouden.

fatbike1

17-jarige fatbiker opgepakt voor dubbele mishandeling

Een 17-jarige jongen uit Dordrecht is dinsdag opgepakt voor een mishandeling aan het Van Eesterenplein, bij winkelcentrum De Bieshof in die stad. Een 79-jarige man en een 48-jarige man raakten daarbij gewond.