gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Noordeloos 1000 jaar! ...als ‘t goed is

77c2e92a74550b016036d9998ee81ff1

Het dorpje Noordeloos in Molenlanden bestaat dit jaar maar liefst 1000 jaar en is daarmee het oudste dorpje van onze streek. Of de milenniumviering terecht is staat allerminst vast, want de geschiedenis van dorpjes kent altijd vele verhalen. Voor het bouwen van een feestje maakt dat echter niet uit, en daarom is er dit jaar veel te doen in het dorp.

Redactie Streekomroep | Roxane Kroon |  | Aangepast op
“Maarten Schakel, een oud-burgemeester van Noordeloos, schreef in 1982 ‘De heerlijkheid van Noordeloos en over Slingeland’. Dat boek begint dus met de eerste melding die ooit over Noordeloos gemaakt is, in het jaar 1025. Dat is inmiddels dus 1000 jaar geleden”, vertelt mede-organisator en bewoner René Heijboer. 

Reden om te vieren 
Heijboer en andere vrijwilligers van Dorpsberaad Noordeloos hebben de festiviteiten niet zomaar op dit boek gebaseerd. Voor de gemiddelde trotse dorpsgenoot hoort dit boek namelijk bij het meubilair, vertelt Heijboer. “Toen ik 25 jaar geleden in het dorp ging wonen was het zowat het eerste dat ik onder mijn neus gedrukt kreeg. Bijna iedere Noordelozer heeft dat boek wel.” Er staat in het dorp dan ook een borstbeeld van schrijver Schakel. 

Of het dorp nu echt 1000 bestaat, is dus niet helemaal zeker. “We weten het natuurlijk niet precies zeker. Maar dat maakt niet zo heel veel uit. Het is een goede kans om toch onze geschiedenis te vieren en samen bij ons dorp stil te staan.”, vertelt Heijboer. 

Recente aanwinst 
Noordeloos, eerder bekend als Noordeloos en over Slingeland, is vernoemd naar een veenriviertje dat vroeger door het dorp liep. Vanaf de Vijfheerenlanden en de Alblasserwaard liepen vroeger drie rivieren, die het overtollige water afvoerden. De Oostelijke-, Zuidelijke- en Noordelijke lozing. Noordeloos, dus. 

Tot 1986 was Noordeloos een zelfstandige gemeente. In dat jaar ging het op in de gemeente Giessenlanden. Door een fusie van Giessenlanden en Molenwaard in 2019 kwam de Noordeloos onder de hoede van de nieuwe gemeente Molenlanden. 

Op veel manieren is een bezoekje aan Noordeloos een stapje terug in de geschiedenis dat op niet veel plekken meer mogelijk is. “De oude kerk is heel mooi, die moeten mensen zeker bezoeken als ze langskomen. HIj is alleen wel vaak dicht, dan moeten ze even aan iemand uit de buurt de sleutel vragen”, vertelt Jo van Delzen, die al 83 jaar in het dorp woont.  

‘Iedereen komt er mee aanzetten’ 
Noordeloos heeft 1800 inwoners. “Het dorp is heel saamhorig, de meeste mensen kennen elkaar. Het is ook geen betuttelend dorp, alles mag er zijn. Maar iedereen doet wel heel erg mee”, aldus Heijboer. Dit toch kleine aantal inwoners kan wel voor een goede opkomst komen voor de aankomende festiviteiten, vertelt Heijboer. “Dit soort feesten slagen goed. De informatie, zoals beelden, film en foto’s zijn ook niet moeilijk te vinden. Iedereen komt ermee aanzetten”

De aankomende weken staat er veel gepland, om even stil te staan bij de lange geschiedenis van Noordeloos. Op de website van het dorp wordt, zodra er iets bekend is, gedeeld wat er allemaal te beleven is.

‘Make Noordeloos Great Again’
Het dorp zal zelfs een paar keer onder andere videogesprekken organiseren met het zusterdorpje in Michigan, Verenigde Staten. Dit dorpje, met de zelfde naam, bestaat wat minder lang maar viert wel mee. “We maken er al vaak grappen over”, aldus Heijboer. “Onze burgemeester heeft zich daarover erg ingezet. ‘Make Noordeloos Great Again, zeggen we al vaak tegen elkaar in het bestuur.“ 

Naast het stilstaan bij de geschiedenis, zijn de festiviteiten ook een goede kans om stil te staan bij de saamhorigheid van het dorp, vertelt Heijboer: “De focus is niet alleen 1000 jaar terugkijken, maar vooral ook in de toekomst zo gezellig, sociaal en leuk met elkaar doorgaan.” 

Bekijk hieronder een videoreportage met onder meer René en Jo over Noordeloos.

Lees ook

margreet van driel burgemeester papendrecht vuurwerk

Geen lokale vuurwerkshows tijdens jaarwisseling in dit dorp: 'Kunnen niet handhaven'

Lokale verenigingen en stichtingen krijgen in Papendrecht geen toestemming om de komende jaarwisseling gezamenlijk vuurwerk af te steken. Burgemeester Margreet van Driel ziet af van de mogelijkheid om uitzonderingen te verlenen, omdat er onvoldoende capaciteit is om extra locaties te controleren en te handhaven. De gezamenlijke professionele vuurwerkshow met Dordrecht bij het Drierivierenpunt gaat wel door.

wevershoevegooglemaps

Al twee jaar staat deze 18e-eeuwse hoeve leeg, maar nu komen er gloednieuwe woningen in

Al ruim twee jaar lang staat de eeuwenoude boerderij de Wevershoeve in Rijsoord leeg. Waar het pand eerst decennialang werd gebruikt als restaurant, moest het rijksmonument op zoek naar een nieuwe bestemming. Inmiddels is die definitief gevonden: er komen woningen in de hoeve.

stoplichten doen het niet Provincialeweg

Stroomstoring treft meer dan 100 aansluitingen

Een storing in het elektriciteitsnet heeft vrijdagochtend een honderdtal aansluitingen in Dordrecht getroffen. Volgens netbeheerder Stedin waren vooral woningen en bedrijven in het gebied rond het politiekantoor aan de Provincialeweg getroffen. Ook verschillende verkeerslichten werkten niet.

IMG_7827

3D-spel moet kinderen enthousiasmeren voor molenaarsberoep: 'We hebben nieuwe mensen nodig'

Een spel om kinderen te enthousiasmeren voor het beroep van molenaar. Molenstichting SIMAV doet met het educatieve project ‘Waar is de Molenaar’ een gooi naar de Vriendenloterij Molenprijs 2026. Als de stichting de prijs wint, ligt 50.000 euro in het verschiet: een bedrag dat de stichting goed zou helpen bij het in stand houden van de molens in de Alblasserwaard.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Femke Hameetman

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in het radioprogramma Studio De Witt op Drechtstad FM in gesprek met Femke Hameetman. Zij is artistiek directeur van het Dordrechts Museum.

IMG_7482

Automobilisten opgelet: nachtafsluitingen N3 op komst komende week

Verschillende delen van de N3 zijn komende donderdag- of vrijdagnacht dicht. Het gaat om stukken weg aan zowel de Dordtse als Papendrechtse kant.