gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Op pad met de Dordtse bestuurder die het water op ons eiland managet

817516324f4e2b29500aba18d260215a.jpg

Op 15 maart jongstleden mocht Nederland naar de stembus voor de gemeenteraads- en waterschapsverkiezingen. Het waterschap Hollandse Delta, waar Dordrecht onder valt, heeft in het dagelijks bestuur twee Dordtse heemraden. Eerder sprak RTV Dordrecht al met Anne Mollema, op donderdag 2 november kregen wij een rondleiding over het eiland van heemraad Piet van der Eijk.

Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
Van der Eijk is opgegroeid op een boerderij langs de Dordtse Kil, zijn vader maakte de Watersnoodramp zeer actief mee. Je zou kunnen zeggen dat leven met het water voor deze heemraad in het bloed zit. Hij spreekt zelf van een ‘lange worsteling’ om overtollig water in deze regio weg te werken.

Tijdens de tocht over het eiland raast herfststorm Ciaran over Nederland. De heemraad noemt het tijdens windkracht zes en een regenbui ‘ klassiek waterschapsweer’. Terwijl de witte schuimkoppen op de golven zichtbaar worden in de Nieuwe Merwede legt de heemraad uit hoe hij bij de waterschappen terecht is gekomen.

Van der Eijk: “Na mijn studie waterbeheersing aan de Universiteit van Wageningen kwam hij dan ook vrij snel bij de waterschappen te werken. Eerst voor het waterschap Groote Waard en na het samengaan van een aantal waterschappen in 2005 is hij actief bij waterschap Hollandse Delta.”

Watersysteem
De heemraad heeft ondertussen de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, maar toen het waterschap hem vroeg om nog een termijn aan te blijven kroop het bloed waar het niet gaan kan. In zijn portefeuille heeft de Dordtenaar het onderhouden en optimaliseren van het watersysteem in het waterschap. Belangrijk om te vermelden is dat het hier gaat om water voor landbouw, natuur en stedelijke parken: "Voor het drinkwater moet je toch echt bij Evides zijn", aldus van der Eijk.

In zijn rol als bestuurder is de heemraad verantwoordelijk voor de invoer en uitvoer van water op het eiland van Dordrecht. Van der Eijk legt uit: “Water wordt bij droogte ingevoerd door hevels, waarvan er tien op het eiland te vinden zijn. Bij extreme regenval, zoals de laatste drie weken van oktober het geval was, wordt er juist extra water weggepompt door de acht gemalen die Hollandse Delta in Dordrecht beheert.”
b93dd088dbc9b6a0771666a86954321e.jpg
Hoewel het waterpeil permanent gemonitord wordt staan die gemalen en hevels niet altijd aan. Het extra invoeren en uitpompen van water zou energieverspilling zijn. Vorig jaar zijn de gemeente Dordrecht en het waterschap Hollandse Delta begonnen met de automatisering van het watersysteem. Zo worden er bij verschillende sloten en waterlichamen op afstand bestuurbare sluizen en doorgangen aangelegd, zodat de verplaatsing van water op een centraal punt te regelen is. Dat systeem is volgens de trotse heemraad binnen een jaar klaar.

Bestuurder
Naast watermanager is van der Eijk bovenal bestuurder. Het heemraadschap is vergelijkbaar met de functie wethouder in een stad. Samen met vijf andere heemraden en de dijkgraaf, in feite de burgemeester van het waterschap, heeft van der Eijk de leiding over een organisatie waar rond de zeshonderd mensen in dienst zijn. En hoewel het een grote organisatie is, is het volgens de heemraad de bedoeling dat burgers er zo min mogelijk over horen: “Als jullie niets merken van het water en ons bestaan, voeren wij onze taak goed uit.”

Meer weten over het watersysteem op het eiland van Dordrecht? Binnenkort zendt RTV Dordrecht een speciale editie van Eilandleven uit over heemraad van der Eijk en water op het eiland van Dordrecht. Bekijk hieronder ook de korte reportage die wij maakten met de heemraad.

Lees ook

concert4mei.png

Zondag op TV Dordrecht: 4 mei Herdenkingsconcert

Deze zondag is op TV Dordrecht een registratie te zien van het '4 mei Herdenkingsconcert' van Stichting Dordtissimo van afgelopen maandag in een volle Trinitatiskapel.

casenbramnaarmarokko.jpeg

Deze twee Dordtenaren pakken de fiets naar Marokko: ‘Wel een stukkie’

Cas en Bram, twee 24-jarige vrienden uit Dordrecht, zijn fietsend onderweg naar Marokko. Binnen twee maanden gaan ze zo’n 3.500 kilometer afleggen om uiteindelijk in Marrakesh te komen. “Dan zit je ineens op een ander continent, dat is ook wel cool”, aldus de jongens.

veiligheidsliedrechtpixabay.png

Gemeente vraagt meningen van Sliedrechters over veiligheid

Inwoners van Sliedrecht kunnen meedenken over de veiligheid in hun dorp. Door middel van een online vragenlijst wil de gemeente inventariseren welke veiligheidsproblemen de inwoners belangrijk vinden. De antwoorden neemt de gemeente mee in het nieuwe integraal veiligheidsplan.

FC Dordrecht tegen ADO

Sjoerd Ars is de nieuwe technisch manager van FC Dordrecht

In de zoektocht naar een nieuwe technisch manager is FC Dordrecht uitgekomen bij de 42-jarige Sjoerd Ars. De goaltjesdief van weleer zet zijn krabbel onder een contract voor één jaar bij de Schapenkoppen en treedt per direct in dienst. Ars was eerder tussen 2018 en 2023 werkzaam als technisch manager bij Fortuna Sittard.

fotopapbrug.png

Maandenlange megaklus aan deze 'oudere dame', dit gaat er gebeuren

De Papendrechtsebrug gaat vanaf juli negen maanden dicht voor al het verkeer. In die tijd staat een grote klus op de planning, want zowel het vaste als het beweegbare deel wordt aangepakt. Wat gaat er precies gebeuren? Arthur en Marcel geven namens Rijkswaterstaat antwoord op die vraag.

pixabayschutting.png

'Inbrekers' blijken 14-jarigen die hun huis proberen te ontglippen: 'Verkeerde timing'

Agenten keken vreemd op toen zij midden in de nacht twee personen over een schutting zagen klimmen in de Dordtse wijk Sterrenburg. Het bleken echter geen inbrekers te zijn, maar twee 14-jarige jongens die midden in de nacht stiekem probeerden hun huis te verlaten.