gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Open Monumentendag 2025: deze monumenten mag je dit jaar niet missen

17ad9e48ec14118910154704171b423a

Altijd al binnen willen kijken in historische panden? Dit weekend is het jaarlijkse Open Monumentendag en kun je bijzondere panden gratis bezoeken die normaal gesproken gesloten zijn. Wij zetten een paar monumenten voor je op een rij.

Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Historische kerken, molens en gebouwen openen dit weekend hun deuren en vertellen de verhalen van lokale, historische parels. Ook gemeenten doen mee, om de kennis van cultureel erfgoed en geschiedenis onder lokale bewoners te vergroten.

Alblasserdam
Huis van Zessen Alblasserdam

We beginnen in Alblasserdam. Op het eerste gezicht lijkt het Huis van Zessen in Alblasserdam een gewoon huis, maar wie het pad binnenloopt of de deur opent, ontdekt een woning met een rijke geschiedenis.

We maken een stap terug in de tijd: het is 1923. De weduwe Burgerina van Zessen is op zoek naar een huis. De Nederlandse architect Cornelis van Eesteren besluit haar te helpen en bouwt in zijn geboorteplaats een woonhuis aan de West-Kinderdijk. Het Huis van Zessen wordt door velen beschouwd als een perfecte illustratie van moderne bouwkunde en kunst.
Het Huis van Zessen is op zaterdag 13 september tussen 13.00 uur en 17.00 uur te bezoeken.

Dordrecht

Dordthuis
We reizen door naar Dordrecht, waar de gemeente het Dordthuis opent voor bezoekers. Het gebouw gaat officieel pas in 2026 open, maar op zaterdagmiddag tussen 12.00 en 14.00 uur kunnen bewoners alvast een kijkje nemen.

Het Dordthuis heeft nog geen lange geschiedenis, maar vertelt volgens de gemeente wel het verhaal van de toekomst. Het is een ontmoetingsplek voor mensen die hulp nodig hebben, willen studeren of even willen ontspannen. De stadsbibliotheek, Sociale Dienst Drechtsteden en VVV Dordrecht werken hier samen.


Hendrik- Ido-Ambacht
Oudheidkamer Den Brommert

Ook in Hendrik-Ido-Ambacht kun je zaterdag terecht voor het verhaal van de streek. Dit jaar neemt museum Den Brommert die rol op zich. Het museum, dat je misschien kent als cadeauwinkel met chocolade, pindakaas, mokken en lokale kunst, staat dit keer volledig in het teken van de geschiedenis van het dorp.

Hoe ze dat hebben gedaan? Speciaal voor de gelegenheid is de kamer van oud-burgemeester Willem Spoor (1896–1911) nagebouwd. Hij stond in Hendrik-Ido-Ambacht bekend als de ‘burgervader’ van de streek.

Hardinxveld- Giessendam
Fietsroute langs historische gebouwen en objecten

Ook Hardinxveld-Giessendam zorgt zaterdag voor een tijdmachine, maar voor deze variant moet je wel aan de sportieve kant zijn. Hier wordt zaterdag tussen 10.00 uur en 16.00 uur namelijk een monumentale fietstocht georganiseerd.

De tour begint bij Herberg De Zwaan en het partycentrum ’t Hart. Vervolgens fiets je door het dorp langs historische gebouwen en objecten en beleef je aan de hand van QR-codes de geschiedenis van de betreffende locaties.

Molenlanden
De Potschuur
Molens zijn een belangrijk onderdeel van de Nederlandse geschiedenis, maar wat is het verhaal daarachter? In de gemeente Molenlanden kunnen liefhebbers zaterdag het gevoel van vroeger ervaren.

Je krijgt namelijk de kans om kennis te maken met de geschiedenis van de firma Pot, door een kijkje te nemen in de gerestaureerde Potschuur. Dit bedrijf zorgde er tussen 1852 en 1945 voor dat Nederlandse molens werden voorzien van molenroeden en was daarmee een van de belangrijkste leveranciers. Om 10.00 en 13.00 uur worden er rondleidingen gegeven.


Papendrecht

Museum Papendrecht in Veerdam
Voor wie geïnteresseerd is in de geschiedenis van Papendrecht, is Museum Papendrecht een echte aanrader.

Het pand was voorheen een Marecheusseekazerne. Toen dit gebouw te klein werd, liet de gemeente Papendrecht in 1985 een nieuwe politiebureau bouwen aan de Poldermolen en wilde dit pand slopen. Stichting Dorpsbehoud streed twee jaar om het pand van de sloop te redden, en met succes. De stichting kon een deel van het pand door middel van een schenking aankopen en opende in 1992 het museum in het pand.

De cel is in oude staat opgeknapt. De keuken, leeszaal en het ‘bureel’ zijn in jaren ’50 stijl ingericht. Het pand is deze zaterdag tussen 14.00 uur en 16.00 uur open voor bezoekers.

RIdderkerk
Hofstede Rocanna

Wie wil genieten van de Ridderkerkse geschiedenis, is bij de voormalige boerderij en het gemeentemonument Hofstede Rocanna aan het juiste adres. De bewoner, wiens voorouders op deze plaats ook al leefden en werkten, is een liefhebber van antiek. Met oldtimers, familieservies en klederdracht worden bezoekers mee teruggenomen naar de tijd van zijn voorouders.

Op zaterdag 13 september is de hofstede tussen 10.00 en 16.00 uur open voor bezoekers.

Sliedrecht
Nationaal Baggermuseum

Benieuwd naar de geschiedenis van de baggerindustrie? Dan ben je zaterdag 13 september van harte welkom in het Nationaal Baggermuseum in Sliedrecht. Het museum was in eerste instantie het woonhuis van de familie Volker, die een belangrijke rol speelde in de baggerindustrie. Tijdens Open Monumentendag openen ze de deuren van het voormalige huis van de familie.



Zwijndrecht

De Watertoren
Ook in Zwijndrecht is komend weekend veel te doen. En er is een bijzondere primeur. De Watertoren in Zwijndrecht heeft namelijk voor het eerst een horecagelegenheid. De toren was jarenlang in het bezit van de gemeente, die zich meer richtte op het in goede conditie houden van het bouwwerk.

Onder de naam Florizz aan het Water moet volgens de gemeente Zwijndrecht de plek rond de watertoren de komende vijf jaar gaan bruisen, alles in goed overleg met de omwonenden. Bezoekers kunnen dan dus niet alleen genieten van het prachtige uitzicht, maar ook van een hapje en drankje.

Lees meer over:

Lees ook

sloop Weeskinderendijk 01

Eerste panden Weeskinderendijk gesloopt: ruimte voor tijdelijke parkeerplaats

De sloop van verschillende woningen en bedrijfspanden langs de Weeskinderendijk in Dordrecht is in volle gang. Begin juni is gestart met het afbreken van tientallen woningen die al langere tijd leegstaan, nadat eerst de panden van asbest zijn ontdaan.

fotoo

Zonder fiets de trein in tijdens brugsluiting, wel zee aan deelfietsen: ‘830 in de regio’

Deelfietsen zo oranje als een sinaasappel: op steeds meer plekken in onze streek zijn ze te zien. Nu de maandenlange afsluiting van de Papendrechtsebrug nadert, schieten de tweewielers als paddenstoelen uit de grond. “Met je eigen fiets heb je meer zekerheid, maar de kans is heel groot dat je er een hebt.”

vlietskadearkel

Twee beoogde azc-locaties vallen af: natuurgebied zorgt voor te veel stikstof

Er komt geen asielzoekerscentrum (azc) in Arkel. Het gemeentebestuur van Molenlanden had twee locaties in het dorp op het oog, maar die zijn afgevallen omdat het stikstofniveau daar te hoog is. Dit komt omdat het Natura 2000-gebied Lingegebied en Diefdijk Zuid in de buurt ligt.

jan van dam timmers

Ad gaat op pad met de nieuwe voorzitter van het Diakonaal Aandachtscentrum

Noem het een inloophuis, een plek voor mensen die een goed gesprek kunnen gebruiken of waar alleen een kopje koffie of thee al voldoening geeft. Het Diakonaal Aandachtscentrum in Dordrecht biedt het allemaal. Maar waarin denkt de kersverse voorzitter Jan van Dam Timmers het verschil te kunnen maken?

burgemeester ter illustratie AI

OM hield oud-burgemeester Herman J. met spoed aan uit angst voor kindermisbruik

Het Openbaar Ministerie besloot de oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht in februari met spoed aan te houden uit angst dat hij kinderen zou gaan misbruiken. Die vrees ontstond na het lezen van seksueel expliciete chats van Herman J. met een onbekende man. De officier van justitie zei dat tijdens het proces tegen de 77-jarige verdachte.

cobravondst

Buurman ziet tieners (13, 14) met zaklampen schijnen, mogelijke explosie voorkomen

Twee tieners van 13 en 14 jaar oud zijn opgepakt aan de Koolmees in Ridderkerk voor het voorbereiden van een explosie. Een oplettende bewoner zag de twee 's nachts in de straat, vertrouwde het niet en schakelde de politie in.