Dordrecht, Netherlands

Orgel Grote Kerk nieuw leven ingeblazen

Het Kam-orgel in de Grote kerk wordt de komende tijd gerestaureerd. De vijf grote magazijnbalgen van het orgel worden voorzien van nieuw schapenleer. Ook worden scheuren in de balgbladen hersteld.
Isabel Pijnappels | 28 januari 2021 11:58 | Aangepast op 28 januari 2021 11:58
Balgen zijn de longen van een orgel. Aangezien een orgel een blaasinstrument is, heeft deze heel veel lucht nodig. Het Kam-orgel dat dateert uit 1859, had volgens stadsorganist Cor Ardesch dringend een opknapbeurt nodig. Het schapenleer dat de balgen luchtdicht maakt, was volledig uitgedroogd en hard geworden. Daardoor ontstonden er regelmatig lekkages.

De stadsorganist vertelt dat het een flinke klus was om de balgen uit het zogenoemde kleine balgenhuis te krijgen. “Een balg bestaat uit twee delen, een boven- en onderblad. Die hebben ze van elkaar losgesneden. Zo’n blad alleen al is tussen de 150 en 200 kilo. Dat blad werd door een klein deurtje de torenhal in gehesen en naar de werkplaats vervoerd.”

Nu de balgen het orgel uit zijn, moet het moeilijkste nog komen. “Het is een behoorlijk karwei om de grote balgen er straks weer terug in te leggen en aan te sluiten op alle kanalen.” De renovatie is precisiewerk, alle onderdelen moeten op precies dezelfde plek terug komen te liggen, anders is het hele orgel vals.

De grote Kerk hoopt dat medio mei de balgen weer teruggeplaatst kunnen worden.

Meest gelezen

Baanhoekbrug per direct dicht voor auto’s vanwege zwakke plek

Redactie Streekomroep | 6 mrt 2026 08:36

Dordtse jongen (14) vast voor meerdere aanrandingen

Redactie Streekomroep | 5 mrt 2026 11:22

Lees ook

Ambacht legt onderzoek naar langdurige opvang voor asielzoekers stil

In Hendrik-Ido-Ambacht wordt onderzoek naar langdurige opvang voor asielzoekers stilgelegd. De gemee...

De Stemming in Dordrecht: ‘De zorg, dat is een catastrofe'

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Man die dreigt met mes te komen, mag ziekenhuis voorlopig niet in

Een 47-jarige man, die telefonisch een doodsbedreiging zou hebben geuit naar personeel van het Alber...

Gevangene overleden na brand in cel

Bij een brand in een gevangeniscel in Dordrecht is in de nacht van maandag op dinsdag iemand om het ...

Nieuw plan voor weren vervuilend transport, maar opnieuw veel kritiek

GroenLinks doet opnieuw een poging om een emissievrije zone voor stadslogistiek in de binnenstad van...

De Stemming in Alblasserdam: ‘Wonen is nu natuurlijk wel een probleem’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...