"De jeu-de-boulesbaan aan de Gerbrandystraat gaat opgeknapt worden. Dat is het eerste idee dat uitgevoerd wordt", vertelt PIT voorzitter Herman Nieuwstraten in de uitzending van programma Praatpaal op Drechtstad FM. De afkorting staat voor Papendrechtse Ideeën Tafel.
Na Middelburg en Maastricht is Papendrecht de derde gemeente met zo’n burgerbegroting waarbij geld beschikbaar wordt gesteld voor inwoners met goede ideeën. Zo hoeft een verzoek niet langs de gemeentelijke kanalen en procedures waardoor het minder lang duurt voordat een idee kan worden gerealiseerd.
Drie criteria
"De gemeenteraad van Papendrecht heeft ons het volledige vertrouwen gegeven. Ze hebben ons geen voorwaarden meegegeven. Wij kunnen op eigen wijze de binnenkomende ideeën beoordelen." aldus Nieuwstraten. Het PIT verbindt drie criteria aan een idee: het moet Papendrecht mooier, socialer en levendiger maken.
Tijdens de uitzending werd duidelijk dat er al verschillende initiatieven zijn aangemeld. "Van bloembakken in lantaarnpalen tot een verrijdbare keuken. Ook zijn er aanvragen voor buurtbarbecues. Daar zijn echter andere potjes voor beschikbaar. Daar wijzen we de mensen dan op." In het uitvoerpotje van het PIT zit voor dit jaar in totaal 100.000 euro.
De duurste aanvraag tot nu toe is een nieuwe jeu-de-boulesbaan aan het Merwehoofd. Dit zou zo'n 4.000 euro kosten. Volgens Nieuwstraten voldoet ook dit idee aan alle drie de criteria. "Je ziet dan wel dat je alsnog tegen procedures aanloopt. Want voor het verwijderen van tegels om een baan aan te leggen, heb je een vergunning nodig. De tijdwinst zit 'm vooral in het feit dat er niet eerst gezocht hoeft te worden naar geld."
Het PIT werkt bijna geheel op persoonlijk contact en wederzijds vertrouwen. "We krijgen een idee aangemeld. Daar hebben we het als leden van de PIT over en we nemen contact op met de indiener. Daarna gaat een van ons daar kijken en heeft ter plekke contact." Naast dat er soms ook vergunningen moeten worden aangevraagd, is er weinig administratie.
Aan het eind van dit jaar zullen de PIT en Papendrechtse gemeenteraad gaan evalueren en daarna wordt bepaald hoe verder te gaan.