Dordrecht, Netherlands

Processie van het Heilig Hout in de Dordtse binnenstad

Een Katholieke processie door de Dordtse binnenstad zondagmiddag. De 'Heilig Hout'- rondgang ging van de Anthoniuskerk, langs meerdere religieuze gebouwen naar de Grote Kerk, met splinters van het kruis waaraan Jezus Christus is gestorven.
Joram Niese | Redactie Streek 56 | 2 juli 2024 10:20 | Aangepast op 2 juli 2024 10:20
In 2013 was na ruim 400 jaar de eerste editie. In 1572 werd namelijk de rondgang afgeschaft, nadat Dordrecht officieel van staatskerk wisselde. Actief kerklid Jan Wiersma (overleden in 2019) herstelde de rondgang, die nu jaarlijks op de eerste zondag na het Hoogfeest van Petrus en Paulus op 29 juni wordt gehouden.

Splinters
Volgens de overlevering (een middeleeuwse legende) zijn er ooit twee splinters van het Kruishout van Christus vanuit Brugge met een marktkoopman naar Dordrecht gekomen. Na een grote stadsbrand, waarbij de kerk ernstig beschadigd werd, zijn de stukjes hout ongeschonden teruggevonden. Om die reden begon de verering en gold Dordrecht een lange tijd als bedevaartsplek.

Tijdens de Beeldenstorm in de zestiende eeuw werden de splinters verborgen, omdat gevreesd werd dat ze gestolen zouden worden. In 1572 werd de Grote Kerk overgeleverd aan de Protestanten. Aangezien de processie een Katholieke traditie is werd deze destijds afgeschaft. Eeuwen later zijn de relieken in de Katholieke Anthoniuskerk geplaatst, in plaats van protestantse Grote Kerk.

Tijdens de processie worden de splinters voor één keer naar de Grote Kerk gebracht, om vervolgens weer terug te keren naar de Anthoniuskerk.

Meest gelezen

Meisje gewond na aanrijding lijnbus

Redactie Streek 56 | 11 jul 2025 09:01

Big Rivers van start: zo zag de drukke eerste festivalavond eruit

Corrado Francke | Stijn van der Poel | 12 jul 2025 08:00

Lees ook

Coffeeshopbezoek eindigt in steekpartij met schaar: OM wil verdachte vrijspreken

De 21-jarige man die verdacht wordt van een steekpartij op het Bagijnhof in Dordrecht moet worden vr...

Rook uit scheepsruim, olierestjes in brand

Bij een scheepswerf aan de Merwedestraat in Dordrecht heeft korte tijd brand gewoed in het ruim van ...

Fietscursus voor ouderen: ‘Soms schrik ik me rot’

De aanwezigheid van elektrische stepjes, snelle fietsen en fatbikes op de fietspaden zorgt ervoor da...

Kortstondige romance mondt uit in stalking en bedreiging: 730 berichten op één dag

Tegen een dertigjarige man uit Oudekerk aan den IJssel is een voorwaardelijke celstraf en een gebied...

Zonder auto tóch door de milieustraat dankzij Conny: ‘Ik ben intens blij’

De Dordtse milieustraat is toegankelijk gemaakt voor bewoners zónder auto. En dat allemaal dankzij e...

Watertoren krijgt cultureel café: ‘Dit is een hele toffe locatie’

De watertoren van Zwijndrecht zal vanaf komend najaar publiek toegankelijk worden, met de mogelijkhe...