Dordrecht, Netherlands

Proefles mediteren: 'Ik slaap er beter door'

Je hebt een drukke baan, of bent gewoon toe aan wat rust. Dan is meditatie misschien iets voor jou. Verslaggever Dennis Koorevaar volgde een proefles bij Zen.nl Dordrecht aan de Singel. Anke Welten verzorgt de lessen zenmeditatie en ontvangt hem.
Dennis Koorevaar | 14 juli 2021 12:45 | Aangepast op 14 juli 2021 12:45
In de ontvangstruimte is er de gelegenheid voor een glaasje water of een kop thee. Vervolgens trek ik mijn schoenen uit en lopen we naar de ruimte waar straks gemediteerd gaat worden.


Stilzitten en observeren

Ik vraag Anke wat ik mij moet voorstellen bij mediteren: “Mediteren komt neer op stilzitten, je aandacht richten op je ademhaling en dan opmerken wat er is. Soms is dat lekker rustig, soms onrustig, of alles er tussenin. Dat observeer je en verder even niks.”


De sessie begint met een voorstelrondje, daarna wordt er gevraagd naar onze eigen ideeën over meditatie. Ook ik krijg die vraag; “Rust”, is mijn antwoord. Een andere antwoord is; “Stilstaan bij het hier en nu.”


Vervolgens wordt er drie keer op de klankschaal getikt. Tijd voor het echte mediteren. “Armen over elkaar, handen in een kommetje en laat je duimen elkaar aanraken. Kijk naar dat waar je ogen op vallen en focus je op je ademhaling”, zijn de instructies die Anke geeft.


Ademhaling

Dan is het stil. Ik hoor buiten een vrachtwagen die achteruitrijdt. Mensen die voorbijlopen. Ik denk aan de opzet voor het item wat ik met cameraman Robert aan het draaien ben op dit moment. Dan weer terug naar mijn ademhaling. 1… 2… 3… uitademen, 4… 5… en zo maar door. “Tot je bij 10 bent", zegt Anke. “Dan begin je weer opnieuw."


Na 4 minuten tikt Anke weer op de klankschaal. De tijd is voorbij. Samen met de anderen die de proefles volgen, delen we wat er door ons hoofd ging. De een gaf aan dat ze de pijn in haar schouder minder voelde, de ander kreeg kramp in haar knieën.


Vragen

Aan het einde van de les vraagt Anke ons wat we hebben geleerd van de proefles en of we nog vragen hadden. Wat ik me afvraag is waarom Rianne, een van de personen die de les ook volgde, aangaf dat zij beter slaapt. Hoe komt dat? 

“Wat je doet tijdens het oefenen met stilzitten en niet meteen reageren op wat je wilt doen, is dat er dan allerlei gedachten bij je opkomen. Die gedachten hebben te maken met dingen die je op een of andere manier verwerkt hebt. Dat kan van alles zijn. En mediteren is een manier van verwerken. Hoe langer je dat doet, hoe meer je verwerkt. Ook oudere dingen. Dan creëer je meer ruimte in je hoofd en slaap je dus beter.”


Maar of je nu mediteert of tot rust komt met een kop thee op de bank. Voldoende rust nemen is altijd een goed idee.

Lees ook

Hardley geniet van debuut bij FC Dordrecht: ‘Je moet ready zijn als er een kans komt’

Het eerste competitieduel na de winterstop betekende voor Björn Hardley zijn FC Dordrecht-debuut. De...

Eerste duel FC Dordrecht van 2026 krijgt geen winnaar: 1-1 bij RKC

FC Dordrecht is het nieuwe jaar begonnen met een 1-1 gelijkspel bij RKC Waalwijk. Op basis van het e...

Stationsliften opnieuw stuk: knoppen vastgelijmd en deuren ingetrapt

De liftenmalaise op stations gaat onverminderd door. Dordrecht Zuid spant de kroon: daar hebben vand...

Nieuw clubgebouw VV Dubbeldam bijna klaar: ‘Dit voelt als een nieuw tijdperk’

Na jaren van voorbereiding en ruim anderhalf jaar bouwen is het nieuwe clubgebouw van VV Dubbeldam b...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Danielle en Timothy van Rebel Rebel

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Danielle Vol en Timothy...

Vier azc-locaties op het oog in deze gemeente: ‘Snappen dat dit vragen kan oproepen’

De gemeente Molenlanden heeft vier plekken in beeld voor de opvang van in totaal 251 asielzoekers. H...