Voorzitter van de dordtse fractie van de PvdA Wouter van der Spoel bood zijn hulp aan tijdens de raadsvergadering. “Iedere gemeente heeft hiermee te kampen en wij willen ook echt wel meedenken. Het is niet zo dat de wethouder daar alleen voor staat. Alleen de wijze waarop hij het nu verwoordt geeft ons nog niet heel veel vertrouwen.”
Nieuwe strategie
Wethouder Merx is al een tijd bezig met het oplossen van het tekort. Zo is er al geprobeerd om met een financiële prikkel meer ambtenaren aan de gemeente te binden, maar dat leverde niet het gewenste resultaat op. De volgende strategie is inzetten op goed werkgeverschap en het creëren van een prettige werksfeer: “Wij willen bekend staan als een werkgever waar je heel prettig ontvangen wordt, waar je een mooie carrière kan maken in Dordrecht of de Drechtsteden. Maar waarin je ook geholpen wordt in je ontwikkelmogelijkheden en werk hebt dat er echt toe doet. Zo’n topwerkgever willen we zijn, maar dat moet je ook uitstralen.”
De medewerkers moeten volgens de wethouder de ambassadeurs worden van de gemeente. Dat is de beste reclame om meer werknemers aan te trekken. Als voorbeeld haalt hij het in dienst nemen van de handhavers in Dordrecht aan. Deze zijn nu officieel in dienst van de gemeente, met de voordelen van een vast contract. Sindsdien ziet de wethouder meer sollicitaties op handhavingsvacatures, al lopen de sollicitanten de deur nog niet plat.
Financiën
Tijdens de raadsvergadering werd ook de kadernota 2024 besproken, waarin de financiële toekomst van de gemeente wordt verwerkt. Wethouder Heijkoop had daarbij slecht nieuws voor de raad: “De kadernota is voor volgend jaar nog sluitend, maar na boekjaar 2024 komt de gemeente in de problemen. Dat komt deels door de instabiele financiële situatie in de wereld en door teruglopende gelden vanuit het Rijk.” In 2026 komt de begroting uit op een tekort tussen de twintig en dertig miljoen euro.
Volgens de wethouder zal de gemeente in 2025 moeten beginnen met bezuinigen, maar zal er in 2026 echt fors gesneden moeten worden in de uitgaven. Het leverde gemengde gevoelens op bij de raad. Zo wil de VVD graag geld blijven investeren in de stad, op dezelfde voet als de afgelopen jaren is gebeurd. GroenLinks wil op haar beurt met alle gemeenten een statement maken richting Den Haag, door de begroting niet passend te maken. Zo moet de ernst van de situatie duidelijk worden bij het kabinet.
Bekijk hieronder de reportage over het personeelstekort bij de gemeente.