gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Raad nog steeds bezorgd over GenX

De gemeenteraad blijft bezorgd over de uitstoot van de stof GenX door Chemours. De Raad heeft niets te zeggen over de vergunning van het bedrijf, maar ook dinsdag werd er weer twee uur over gesproken. Dat meldt RTV Rijnmond.

Peter Tromp |  | Aangepast op
Enkele partijen kondigden aan, dat ze later ook moties willen gaan indienen. "Nee, we gaan er niet over, maar we mogen toch wel onze zorg uitspreken? Ik hoop, dat het dan wordt opgepakt door mensen die er wél over gaan", zei Paul Tiebosch (D'66).

Drinkwaterbedrijven Evides en Oasen vertelden de raadsleden dinsdagavond opnieuw, dat de stof nu géén probleem oplevert, maar dat dat over 10 of 15 jaar wel zo kan zijn. Evides meet nu hoeveelheden GenX van 0,002 microgram per liter water. De rijksoverheid stelt als grenswaarde 0,15 microgram per liter water. Dat komt overeen met één korrel zout in honderdduizend liter water.

Oasen, dat z'n water indirect wint uit de rivier waarin Chemours GenX loost, heeft een groter probleem. "Weliswaar nu nog niet, want het drinkwater is absoluut veilig, maar om dat zo te houden moet die stof niet nog jarenlang geloosd worden", zei een medewerker van Oasen.

Weinig vertrouwen

Chemours-directeur Erik Meijer zei dat ook niet van plan te zijn: "We hebben de uitstoot van GenX al gehalveerd en doen deze zomer een proef met een nieuwe installatie om dat veel verder te verminderen. We werken ook aan een biologisch afbreekbaar alternatief."


Oasen heeft weinig vertrouwen in de proef van Chemours: "bij ons werkt die techniek niet, maar wellicht bij Chemours wel. Dat kan, maar wij willen de uitstoot gewoon op nul hebben. Daarom stappen we ook naar de rechter", zegt Joost van Luijt van Oasen.

Juridisch onmogelijk

De rechtszaak wordt niet gevoerd tegen Chemours, maar tegen de vergunningverlener en dat is de Provincie Zuid-Holland. Die zei eerder al, dat het juridisch onmogelijk is om de 'nul-norm' aan het bedrijf op te leggen. De huidige wet- en regelgeving maakt dat niet mogelijk.

Meijer trekt het zich wel aan: "Het gaat om ons bedrijf. Nul is niet realistisch, je moet wel beseffen dat er altijd en overal uitstoot is. Of je het nu hebt over een auto of een chemisch bedrijf. Wij zijn wel constant bezig om uitstoot te reduceren en dat blijven we doen."

Tweede Kamer

VVD-raadslid Maarten Burggraaf erkende dat de rol van de Dordtse Raad in deze discussies beperkt is: "Ik ben dus blij, dat we het ook op de agenda's van partijgenoten in de Tweede Kamer gekregen hebben."

Woensdagmiddag debatteert de Kamer met staatssecretaris Sharon Dijksma van Milieu over de huidige uitstoot van GenX door Chemours, maar ook van voorloper PFOA, dat tot 2012 werd uitgestoten door dezelfde fabriek, die toen nog van DuPont was.

Lees ook

brandspinel.jpg

Brand op oefenterrein brandweer

Bij Veiligheidscentrum Spinel in Dordrecht heeft donderdagochtend brand gewoed. Het gaat om de afzuiginstallatie van één van de gebouwen aan de achterzijde van het terrein op de Dordtse Kil III.

Park Maasdonck werkzaamheden gemeente rid

Langzaam werken voor stabieler resultaat: op deze plek wordt een steunberm aangebracht

Met het lossen van een lading stenen is het startsein gegeven voor de werkzaamheden aan de oever bij Park Maasdonck in Ridderkerk. Die gaan zeker een jaar duren.

100procentslageuuuun.png

Voor het derde jaar op rij 100% slagingspercentage voor Calvijn College? ‘Geen streven’

De eindexamens komen er weer aan en dat is een spannende tijd voor veel leerlingen. Zo ook voor de studenten van het mavo op het Calvijn College in Hardinxveld-Giessendam. Maar wat opvallend is, de school heeft al twee jaar op rij een honderd procent slagingspercentage tijdens de eindexamens.

dji_fly_20260410_121609_0_1775816169716_photo_low_quality.jpg

Kamervragen over Dordrecht-West: 'Dit kan niet lang zo doorgaan'

Tweede Kamerlid Sarah Dobbe (SP) heeft Kamervragen gesteld vanwege het onderzoek dat de GGD begin april naar buiten bracht. Uit dat onderzoek blijkt dat longkanker 56 procent meer voor komt in Dordrecht-West dan in de rest van Nederland. “Het zijn schrikbarende aantallen, dus daar is wel wat aan de hand volgens mij.”

OPMA20260506 Dodenherdenking.jpg

Op Pad Met Ad: gesprekken over vrijheid bij de Dordtse dodenherdenking

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad woont presentator Ad van den Herik de dodenherdenking op het Sumatraplein bij. Hij gaat in gesprek met Dordtenaren die zich op 4 mei om 20.00 bij het plein hebben verzameld, om gezamenlijk de oorlogsslachtoffers te herdenken.

59ae28c7-fcbb-3dde-99de-c022c2e240d8.jpg

Ziya (4) haalt als jongste van zijn woonplaats zwemdiploma A

Ziya is nog maar net 4 jaar oud en heeft 'm nu al binnen: zwemdiploma A. In zijn woonplaats Sliedrecht is hij daarmee als jongste ooit afgezwommen. Hij kan niet wachten om ook zijn volgende diploma te halen.