Dordrecht, Netherlands

Robotgrasmaaiers zijn levensgevaarlijk voor egels: 'Hij had grote wonden op zijn rug'

Deze egel raakte gewond door een robotgrasmaaier. Rijnmond
Lekker makkelijk: het gras maaien met een robotgrasmaaier. Maar wat veel mensen niet weten, is dat de apparaten levensgevaarlijk zijn voor egels. Bij de egelopvang in Papendrecht komen de dieren regelmatig binnen met wonden van de vlijmscherpe messen van robotgrasmaaiers.
Rijnmond | Redactie Streek 56 | 14 augustus 2025 16:00 | Aangepast op 14 augustus 2025 15:06
Medewerkster Jessie de Keijzer pakt een gewonde egel op. "Deze is in juli binnengekomen, nadat hij waarschijnlijk door een grasmaaier is geraakt. Hij had grote wonden op zijn rug."

Helemaal opengehaald
De egel is inmiddels opgeknapt, maar heeft er wel littekens aan overgehouden. "Hier zit een beetje nagellak", zegt De Keijzer, terwijl ze wijst naar de roze plek op de stekels van de egel. "Dat is zodat we konden zien waar de ergste wonden zijn. Maar je ziet eigenlijk hier de hele rits aan littekenweefsel zitten. Ook aan deze kant zien we hier dat-ie helemaal opengehaald was."

Of het dier door een robotgrasmaaier gewond is geraakt, weet De Keijzer niet met de volle zekerheid. "Want ze worden nooit gevonden op het moment dat het is gebeurd, maar daarna", licht ze toe. Maar het vermoeden is er wel. "Waarschijnlijk door een bosmaaier. Dus dat ze met twee van die messen erlangs zijn geschrapen. En een egel rolt zich op bij gevaar, dus die gaan niet meteen weg. Met een beetje geluk maai je alleen de stekels af, maar met heel veel pech maai je veel dieper en heb je grote problemen."

Gevaarlijk
De Keijzer wijst op het gevaar van robotgrasmaaiers voor egels. "Egels kunnen goed genezen, als de wonden maar oppervlakkig zijn. Maar zodra ze heel diep zijn, gaat de ontsteking ook echt heel heftig naar binnen. We hebben ook egels binnen gehad waarbij gewoon de neus letterlijk loshing van de rest van zijn lijf", vertelt ze. "Daar kan je niks aan doen, dat is een hele pijnlijke situatie. Het nadeel van egels is ook: je ziet het niet als je zelf wat hebt aangericht. Een egel gaat er gewoon mee rondlopen."

Als de diertjes er te lang mee rondlopen, worden de wonden alleen maar erger. "Dan krijg je hele vieze wonden. Egels zijn ook gevoelig voor maden, dus dat betekent dat vliegen er eitjes leggen en de maden zichzelf naar binnen eten. Dat is een groot probleem."

In het afgelopen jaar zijn tot nu toe 25 egels binnengekomen bij de opvang die vermoedelijk gewond zijn geraakt door robotgrasmaaiers. "En het jaar duurt nog wel even." Hoelang een gewonde egel in de opvang blijft, verschilt per geval. "Egels met een grote wond daar ben je al wel snel een week of 3 à 4 mee bezig. Met wonden die nog heftiger zijn, zit je echt wel aan de twee maanden. Maar het gemiddelde is twee weken, omdat het dus echt per egel verschilt."

Gras checken
De grote vraag: wat is ertegen te doen? "Bij automatische robotmaaiers zeggen we altijd: maai alleen overdag. Want egels zijn nachtdieren. Dus zet 'm niet standaard 's nachts aan, maar overdag. Check altijd even of je grasveld echt leeg is, in plaats van dat er nog van alles rondloopt", aldus De Keijzer. Niet alleen egels kunnen tussen de messen van de robotmaaiers terechtkomen. "Ook kikkers en insecten."

Meest gelezen

Let op: N3 aantal nachten dicht

Redactie Streek 56 | 11 aug 2025 09:30

Patiënten krijgen brief of ze van huisarts willen ruilen: ‘Voor iedereen spannend’

Emmely Kokshoorn | Trevyn van Houwelingen | Pascalle van Werkhoven | 12 aug 2025 17:34

Man kijkt op verkeerde stoplicht en veroorzaakt ongeluk

Trevyn van Houwelingen | 8 aug 2025 11:30

Lees ook

Urn verdwenen op Essenhof: 'Niemand verwacht dat iemand zoiets doet'

De nabestaanden van een onlangs overleden man kwamen eerder deze week voor een nare verrassing te st...

Trucker zoekt verkoeling en springt van Moerdijkbrug

Het is hoogzomer in Nederland en dat gaat niet iedereen in de koude kleren zitten. Dinsdagavond liep...

Dordrecht rukt uit voor vallende sterren aan de hemel

Sterrenwacht Mercurius bleef woensdag tot middernacht open, en niet voor niets: tientallen bezoekers...

Reewegpark twee maanden dicht: ‘spelen en sporten niet mogelijk’

Het grasveld in het Reewegpark wordt vanaf 8 september twee maanden afgesloten. In die periode mag e...

Nieuwe wending in Dordtse poldersoap: gemeente stapt naar Raad van State

Het Dordtse stadsbestuur stapt naar de Raad van State om de Hel- en Zuilespolder. Rijkswaterstaat wi...

Locatie en waarschijnlijke ontwikkelaar bekend van Dordts knarrenhof

Het eerste Dordtse knarrenhof komt, als het aan het stadsbestuur ligt, op de plek van de voormalige ...