gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Ronald Giphart schrijft boek over zijn Dordtse moeder Wijnie Jabaaij

0a12c27445a37eaea9ce10a2b91cb877

In juni is het 25 jaar geleden dat de Dordtse oud-politica Wijnie Jabaaij overleed. Haar zoon Ronald Giphart schreef het boek ‘Wie waarlijk leeft’ over haar als eerbetoon.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Wijnie Jabaaij maakte zich als Kamerlid en in de lokale politiek sterk voor vrouwenrechten en de positie van minderheden. “Ze begon eigenlijk als huisvrouw, moeder van twee kinderen, die wilde knokken voor voorzieningen als een crèche voor de werkende vrouw. Zo ging ze de Dordtse gemeenteraad in”, vertelt Giphart in televisieprogramma Op1.


Ze stond als politica bekend om haar directheid maar ook om haar charme, en heeft de reputatie als enige Kamerlid ooit hardgrondig te hebben gevloekt tijdens een commissievergadering.

Tevens trok ze door het land met een cabaretvoorstelling, ‘Marie Modaal’ (geschreven door Liesbeth den Uyl) over de positie van de vrouw.


Toen bij Jabaaij MS werd geconstateerd moest zij zich op 49-jarige leeftijd terugtrekken uit de politiek. Ze overleed op 56-jarige leeftijd.

Wijnie Jabaaij was de moeder van schrijver Ronald Giphart. Zijn bekende roman ‘Ik omhels je met duizend armen’ gaat eveneens over een moeder die euthanasie pleegt. In zijn nieuwe boek ‘Wie waarlijk leeft’ schrijft Giphart opnieuw over zijn moeder, maar dan niet fictief. In het boek beschrijft hij haar nalatenschap, zijn kijk op feminisme heden ten dage, moeilijke keuzes, haar drijfveren en haar strijdbare levenshouding.

Lees ook

Schermafbeelding 2026-07-23 170721

Doorstroming van N3 naar A16 moet beter, dit gaat er gebeuren

Weggebruikers die vanaf de N3 linksaf naar de A16 willen, kunnen na een ingreep gebruik maken van twee rijstroken. Rijkswaterstaat past het kruispunt in Dordrecht aan aangezien verkeer daar regelmatig opstroopt, ook nu de Papendrechtsebrug dicht is. “We hebben dit vooraf zien aankomen.”

businkbrandvaartuig

Pleziervaartuig in brand op Dordtsche Kil, opvarenden nagekeken door ambulancepersoneel

Op het water van de Dordtsche Kil heeft vrijdagochtend een pleziervaartuig in brand gestaan. De opvarenden zijn nagekeken door ambulancepersoneel, meldt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Zuid-Holland Zuid.

20260324 - Hennepkwekerij opgerold na integrale controle

Hennepkwekerij ontmanteld na anonieme melding

Een anonieme melding heeft begin deze maand geleid tot het oprollen van een hennepkwekerij in Hendrik-Ido-Ambacht. De kwekerij werd ontdekt in een woning in de wijk Kruiswiel.

slimme verlichting SLI, googlemaps

Extra verlichting op voetpaden voor hondenuitlaters

Inwoners van Sliedrecht krijgen extra verlichting tijdens het uitlaten van hun honden in de donkere avonduren. De gemeente plaatst zogeheten ‘slimme verlichting’ op drie voetpaden naar hondenuitlaatvoorzieningen.

fotohvc

Improviseren met vuilniswagens door lange brugsluiting: dit verandert er

De maandenlange sluiting van de Papendrechtsebrug heeft gevolgen voor afvalverwerkers in de regio. Onder meer voor HVC wordt het flink improviseren. “Ben je gewend dat we in de ochtend komen, kan het voorkomen dat in de middag je papier of gft wordt ingezameld.”

pw20260801_WAL5518

Moeizame generale voor FC Dordrecht: nederlaag tegen Belgische beloften

Zes dagen voor de competitiestart heeft FC Dordrecht niet bepaald overtuigd. In eigen stadion was RSCA Futures - het beloftenteam van Anderlecht uitkomend op het tweede Belgische niveau - met 0-2 te sterk.