gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Ronald Giphart schrijft boek over zijn Dordtse moeder Wijnie Jabaaij

0a12c27445a37eaea9ce10a2b91cb877

In juni is het 25 jaar geleden dat de Dordtse oud-politica Wijnie Jabaaij overleed. Haar zoon Ronald Giphart schreef het boek ‘Wie waarlijk leeft’ over haar als eerbetoon.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Wijnie Jabaaij maakte zich als Kamerlid en in de lokale politiek sterk voor vrouwenrechten en de positie van minderheden. “Ze begon eigenlijk als huisvrouw, moeder van twee kinderen, die wilde knokken voor voorzieningen als een crèche voor de werkende vrouw. Zo ging ze de Dordtse gemeenteraad in”, vertelt Giphart in televisieprogramma Op1.


Ze stond als politica bekend om haar directheid maar ook om haar charme, en heeft de reputatie als enige Kamerlid ooit hardgrondig te hebben gevloekt tijdens een commissievergadering.

Tevens trok ze door het land met een cabaretvoorstelling, ‘Marie Modaal’ (geschreven door Liesbeth den Uyl) over de positie van de vrouw.


Toen bij Jabaaij MS werd geconstateerd moest zij zich op 49-jarige leeftijd terugtrekken uit de politiek. Ze overleed op 56-jarige leeftijd.

Wijnie Jabaaij was de moeder van schrijver Ronald Giphart. Zijn bekende roman ‘Ik omhels je met duizend armen’ gaat eveneens over een moeder die euthanasie pleegt. In zijn nieuwe boek ‘Wie waarlijk leeft’ schrijft Giphart opnieuw over zijn moeder, maar dan niet fictief. In het boek beschrijft hij haar nalatenschap, zijn kijk op feminisme heden ten dage, moeilijke keuzes, haar drijfveren en haar strijdbare levenshouding.

Lees ook

yv2026714NKS02899

Invallers helpen FC Dordrecht aan oefenzege op Borussia Dortmund II

FC Dordrecht heeft dinsdag een fraaie 4-1 oefenzege geboekt. Op het hoofdveld van VV Papendrecht was de ploeg te sterk voor Borussia Dortmund II, uitkomend op het vierde Duitse niveau. Drie goals kwamen van invallers.

yv2026725NKS05139

Bekijk hier een samenvatting van FC Dordrecht – Al Khaleej (2-2)

In het voorlaatste oefenduel voor de competitiestart speelde FC Dordrecht zaterdag gelijk tegen Al Khaleej: 2-2. De Streekomroep was erbij aan de Krommedijk en maakte een samenvatting van het duel, hieronder te bekijken via ons YouTube-kanaal.

fotomargreetvandriel

Bas (73) is boos over asielprobleem en beledigt burgemeester: 'Vieze dictator'

"Een vieze dictator", zo noemt een 73-jarige man de Papendrechtse burgemeester Margreet van Driel op Facebook. In zijn reactie staan meerdere strafbare teksten, waar hij achteraf enorm van baalt. De pensionado biedt Van Driel persoonlijk excuses aan, maar aan een taakstraf ontkomt hij niet.

bigriversnogeen

Live: Dordrecht stroomt vol voor Big Rivers

Dit weekend stroomt Dordrecht weer vol voor Big Rivers, een jaarlijks terugkerend festival met muziek en dans op verschillende podia in de stad. In een liveblog houdt de Streekomroep, in samenwerking met onze collega's van Rijnmond, je op de hoogte van alle activiteiten.

Dordthuis juli 2026

nieuwbouw

Officiële opening Dordthuis weken uitgesteld: nieuwe verhuisplanning in de maak

Het Dordthuis gaat weken later officieel open dan gepland. Dat bevestigt de gemeente aan deze streekomroep, na vragen over de stand van zaken. De opening van het gloednieuwe pand aan de Spuiboulevard zou eigenlijk eind oktober zijn, maar door "verschillende ontwikkelingen tijdens de bouw" wordt dat nu op zijn vroegst eind november.

pillenenmes

Niet voor niks preventief fouilleren: verboden middelen en mes van straat

Een preventieve fouilleeractie in Dordrecht bleek afgelopen week al na vijf minuten niet voor niks te zijn geweest. Bij de eerste persoon die werd gecontroleerd, werd een grote hoeveelheid pillen gevonden zonder geldig recept. Ook werd een mes aangetroffen.