gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Ronald Giphart schrijft boek over zijn Dordtse moeder Wijnie Jabaaij

0a12c27445a37eaea9ce10a2b91cb877

In juni is het 25 jaar geleden dat de Dordtse oud-politica Wijnie Jabaaij overleed. Haar zoon Ronald Giphart schreef het boek ‘Wie waarlijk leeft’ over haar als eerbetoon.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Wijnie Jabaaij maakte zich als Kamerlid en in de lokale politiek sterk voor vrouwenrechten en de positie van minderheden. “Ze begon eigenlijk als huisvrouw, moeder van twee kinderen, die wilde knokken voor voorzieningen als een crèche voor de werkende vrouw. Zo ging ze de Dordtse gemeenteraad in”, vertelt Giphart in televisieprogramma Op1.


Ze stond als politica bekend om haar directheid maar ook om haar charme, en heeft de reputatie als enige Kamerlid ooit hardgrondig te hebben gevloekt tijdens een commissievergadering.

Tevens trok ze door het land met een cabaretvoorstelling, ‘Marie Modaal’ (geschreven door Liesbeth den Uyl) over de positie van de vrouw.


Toen bij Jabaaij MS werd geconstateerd moest zij zich op 49-jarige leeftijd terugtrekken uit de politiek. Ze overleed op 56-jarige leeftijd.

Wijnie Jabaaij was de moeder van schrijver Ronald Giphart. Zijn bekende roman ‘Ik omhels je met duizend armen’ gaat eveneens over een moeder die euthanasie pleegt. In zijn nieuwe boek ‘Wie waarlijk leeft’ schrijft Giphart opnieuw over zijn moeder, maar dan niet fictief. In het boek beschrijft hij haar nalatenschap, zijn kijk op feminisme heden ten dage, moeilijke keuzes, haar drijfveren en haar strijdbare levenshouding.

Lees ook

a16rws

Vrachtwagen met pech: rijstroken weer vrij

Een kapotte vrachtwagen is dinsdagochtend op de A16 bij Zwijndrecht gestrand in de richting van Breda. Drie rijstroken waren daardoor langere tijd dicht.

hekken 2

Nieuwe en verhoogde hekken: park met Schotse hooglanders volledig open

Het Dordtse Dubbelmondepark heeft permanent verhoogde houten hekken gekregen. Na een ontsnapping van twee Schotse hooglanders die er verblijven, was het park enkele dagen dicht en werden eerst tijdelijke hekken geplaatst. De vernieuwde houten hekken zijn bijna een halve meter hoger.

de brug brugkelder

Nieuwe klep Papendrechtsebrug half miljoen kilo zwaarder: zo wordt brugkelder versterkt

De brugkelder van de Papendrechtsebrug is volledig leeggehaald. Onderdelen, zoals de grote tandbaan, zijn verwijderd. Nu worden de voorbereidingen getroffen voordat het volgende proces start: het versterken van al het beton.

fietspaaltjes1

Gevaarlijke fietspaaltjes onder de loep tijdens landelijke paaltjescheckdag

Overbodige fietspaaltjes die op onoverzichtelijke en vooral onveilige plekken staan. Het is een doorn in het oog van de Fietsersbond Drechtsteden. De paaltjes moeten auto’s weren op plekken waar alleen fietsers moeten komen, maar zijn voor diezelfde fietsers vaak een gevaarlijke hindernis. De landelijke paaltjescheckdag op 19 september moet daar verandering in brengen.

Farante-College

Deze Zwijndrechtse school krijgt nieuwe naam

Vmbo-school Loket Zwijndrechtse Waard gaat verder onder een nieuwe naam. De school wordt omgedoopt tot Farante College. “Dit past bij de ontwikkeling die de school de afgelopen jaren heeft doorgemaakt én bij de ambitie voor de toekomst”, aldus Onderwijsgroep OZHW.

fatbikepolitie

Fatbike onder dreiging vuurwapen gestolen, arrestatieteam rijdt tiener klem

De politie heeft maandagavond in Ridderkerk een 15-jarige jongen aangehouden op een fatbike. Hij wordt verdacht van een gewapende beroving, een dag eerder in de Rotterdamse wijk Beverwaard. Daarbij werd iemand onder bedreiging van een mes en een vuurwapen van een fatbike beroofd, meldt Rijnmond.