gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Ronald Giphart schrijft boek over zijn Dordtse moeder Wijnie Jabaaij

0a12c27445a37eaea9ce10a2b91cb877

In juni is het 25 jaar geleden dat de Dordtse oud-politica Wijnie Jabaaij overleed. Haar zoon Ronald Giphart schreef het boek ‘Wie waarlijk leeft’ over haar als eerbetoon.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Wijnie Jabaaij maakte zich als Kamerlid en in de lokale politiek sterk voor vrouwenrechten en de positie van minderheden. “Ze begon eigenlijk als huisvrouw, moeder van twee kinderen, die wilde knokken voor voorzieningen als een crèche voor de werkende vrouw. Zo ging ze de Dordtse gemeenteraad in”, vertelt Giphart in televisieprogramma Op1.


Ze stond als politica bekend om haar directheid maar ook om haar charme, en heeft de reputatie als enige Kamerlid ooit hardgrondig te hebben gevloekt tijdens een commissievergadering.

Tevens trok ze door het land met een cabaretvoorstelling, ‘Marie Modaal’ (geschreven door Liesbeth den Uyl) over de positie van de vrouw.


Toen bij Jabaaij MS werd geconstateerd moest zij zich op 49-jarige leeftijd terugtrekken uit de politiek. Ze overleed op 56-jarige leeftijd.

Wijnie Jabaaij was de moeder van schrijver Ronald Giphart. Zijn bekende roman ‘Ik omhels je met duizend armen’ gaat eveneens over een moeder die euthanasie pleegt. In zijn nieuwe boek ‘Wie waarlijk leeft’ schrijft Giphart opnieuw over zijn moeder, maar dan niet fictief. In het boek beschrijft hij haar nalatenschap, zijn kijk op feminisme heden ten dage, moeilijke keuzes, haar drijfveren en haar strijdbare levenshouding.

Lees ook

fotorebeccaspookstraat

Spookstraat verpaupert verder, zien bewoners: 'Je voelt jezelf niet veilig meer'

Verlaten huizen, metershoog groen en half gesloopte schuurtjes. De spookstraat Ruigenhil in Alblasserdam verpaupert verder, zien hopeloze bewoners. “Het gaat iedereen hier echt aan het hart.”

pixabayrijnmond

Met 'silent nooddisco' voorbereiden op een overstroming: 'Feestje met een knipoog'

Honderd mensen die met een koptelefoon op door een noodsituatie worden geleid. Het klinkt misschien niet direct als een feestje, maar tijdens Festival Voor de Vloed in Dordrecht gebeurt het echt. De ‘silent nooddisco’ is een van de opvallendste onderdelen van een festival dat Dordtenaren bewust wil maken van iets wat in het dagelijks leven gemakkelijk wordt vergeten: de stad leeft al eeuwen met de dreiging van het water.

gevangenisdordrecht

Saban S. (20) krijgt tbs na geweldsuitbarsting in Dordtse gevangenis

De rechtbank heeft een gedetineerde, die twee medewerkers van de gevangenis heeft mishandeld, tbs opgelegd. De geweldsdelicten gebeurde in PI Dordrecht. De man zit inmiddels al in een kliniek en gaat dus niet terug naar de cel.

einsteinstraatbusink

Dordts pand half jaar op slot na grote drugsvondst

De burgemeester heeft een bedrijfspand in Dordrecht gesloten voor zes maanden. In het pand is volgens de gemeente “een zeer grote” handelshoeveelheid harddrugs en een productielocatie voor drugs gevonden.

burgemeester Zwijndrecht vechtvideos

Politie en gemeente: 'Meld vechtvideo's en mishandelingen'

De gemeente Zwijndrecht en de politie roepen scholieren en hun ouders op incidenten met vechtvideo's te melden. In het dorp gaan leerlingen van verschillende middelbare scholen geregeld tegen betaling met elkaar op de vuist en ook worden verschillende tieners in filmpjes mishandeld en vernederd. De burgemeester vindt deze signalen zorgwekkend.

treindordt

'Zorgwekkende situatie': politie pakt dronken ouders op die met baby in trein zitten

De politie heeft afgelopen weekend twee dronken ouders opgepakt in de trein. Zij hadden hun kindje van nog geen jaar oud bij zich, maar waren niet in staat om voor het kind te zorgen. Agenten spreken over een "zorgwekkende situatie".