gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Ronald Giphart schrijft boek over zijn Dordtse moeder Wijnie Jabaaij

0a12c27445a37eaea9ce10a2b91cb877

In juni is het 25 jaar geleden dat de Dordtse oud-politica Wijnie Jabaaij overleed. Haar zoon Ronald Giphart schreef het boek ‘Wie waarlijk leeft’ over haar als eerbetoon.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Wijnie Jabaaij maakte zich als Kamerlid en in de lokale politiek sterk voor vrouwenrechten en de positie van minderheden. “Ze begon eigenlijk als huisvrouw, moeder van twee kinderen, die wilde knokken voor voorzieningen als een crèche voor de werkende vrouw. Zo ging ze de Dordtse gemeenteraad in”, vertelt Giphart in televisieprogramma Op1.


Ze stond als politica bekend om haar directheid maar ook om haar charme, en heeft de reputatie als enige Kamerlid ooit hardgrondig te hebben gevloekt tijdens een commissievergadering.

Tevens trok ze door het land met een cabaretvoorstelling, ‘Marie Modaal’ (geschreven door Liesbeth den Uyl) over de positie van de vrouw.


Toen bij Jabaaij MS werd geconstateerd moest zij zich op 49-jarige leeftijd terugtrekken uit de politiek. Ze overleed op 56-jarige leeftijd.

Wijnie Jabaaij was de moeder van schrijver Ronald Giphart. Zijn bekende roman ‘Ik omhels je met duizend armen’ gaat eveneens over een moeder die euthanasie pleegt. In zijn nieuwe boek ‘Wie waarlijk leeft’ schrijft Giphart opnieuw over zijn moeder, maar dan niet fictief. In het boek beschrijft hij haar nalatenschap, zijn kijk op feminisme heden ten dage, moeilijke keuzes, haar drijfveren en haar strijdbare levenshouding.

Lees ook

plucheplakkers

Eerste periode zit erop: De Plucheplakkers kritisch op zwak FC Dordrecht

In aflevering 131 maken de Plucheplakkers Wouter Bos (GPR Sportradio), Corrado Francke (RTV Dordrecht) en Arco Bomgaars (AD De Dordtenaar) de balans op aan het einde van de eerste periode voor FC Dordrecht dit seizoen. Heel vrolijk is die balans niet, want de Krommedijkclub staat voorlaatste.

kiltunneldicht

Kiltunnel in beide richtingen dicht vanwege veiligheidsoefening

De Kiltunnel tussen Dordrecht en de Hoeksche Waard is maandagavond in beide richtingen dicht. Hulpdiensten voeren van 19.00 uur tot 00.00 uur een grootschalige veiligheidsoefening uit in de tunnel.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Femke Hameetman

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in het radioprogramma Studio De Witt op Drechtstad FM in gesprek met Femke Hameetman. Zij is artistiek directeur van het Dordrechts Museum.

foto brand pap

Ali (84) moet urenlang huis uit door grote brand: ‘Er kwam gitzwarte rook omhoog’

“Gitzwarte rook kwam omhoog, een flinke fik was het.” De 84-jarige Ali van der Wal uit Papendrecht moest dit weekend halsoverkop haar huis uit vanwege een vuurzee bij meerdere bedrijven. Twee dagen later liggen de brandresten nog in haar tuin. “Bang ben ik niet geweest, ik ben nogal nuchter.”

yv20261024A1C01692

Wisselvalligheid in het kwadraat bij FC Dordrecht: ‘Stukje discipline wat we missen’

Jantje lacht, jantje huilt aan de Krommedijk. Als FC Dordrecht dit seizoen een sprankje hoop toont, eindigt het volgende duel vrijwel telkens in een deceptie. Zo ook zaterdag tegen VVV-Venlo: 2-4.

foto ton

Zondag op TV Dordrecht: Herdenkingsconcert Johan de Witt

Een van de hoogtepunten van het Johan de Witt-herdenkingsjaar was de uitvoering van het ‘Requiem in memoriam’ door Merwe's Oratorium Vereniging. Een registratie van dit concert van september 2025 in de Augustijnenkerk is deze zondag nog een keer te zien op TV Dordrecht.