Dordrecht, Netherlands

Ruim 200.000 euro subsidie voor onderzoek naar behandeling haarnestcyste

Marlise Schouten, directeur van Stichting BeterKeten, reikt de symbolische cheque van 207.000 euro uit aan de chirurgen Smeenk en Toorenvliet (rechts) Foto: Albert Schweitzer ziekenhuis
Chirurgen van het Albert Schweitzer ziekenhuis en het Ikazia Ziekenhuis krijgen een subsidie van 207.000 euro voor onderzoek naar de beste behandeling van een haarnestcyste in de bilnaad (‘sinus pilonidalis’).
Marjolein Vos | 7 februari 2024 11:02 | Aangepast op 7 februari 2024 11:02
De subsidie wordt verstrekt door Stichting BeterKeten. Dit samenwerkingsverband van zes ziekenhuizen in de wijde regio Rotterdam stimuleert verbetering en samenwerking op het gebied van patiëntenzorg, opleiding en wetenschap. Voor het zesde jaar heeft BeterKeten geïnvesteerd in drie veelbelovende gezamenlijke promotietrajecten binnen de aangesloten ziekenhuizen, waaronder dat van de sinus pilonidalis.

Met het bedrag hopen de chirurgen Robert Smeenk (Albert Schweitzer) en Boudewijn Toorenvliet (Ikazia) via onderzoek aan te tonen dat de zogeheten huidverschuivingstechniek leidt tot snellere wondgenezing, minder terugkeer van de haarnestcyste en sneller herstel met een betere kwaliteit van leven. Ook wordt onderzocht of met deze aanpak minder zorg- en maatschappelijke kosten gemoeid zijn.

Sinus pilonidalis is een hinderlijke en pijnlijke ontsteking in de bilnaad. Het is een veelvoorkomende aandoening, met zo’n 9000 operaties per jaar in Nederland. De aandoening en vaak ook de behandeling geven veel ongemak voor de patiënt, een hoog ziekteverzuim en hoge zorgkosten. Er zijn verschillende operaties mogelijk. Het wegsnijden van de cyste en openlaten van de wond wordt van oudsher het meest uitgevoerd.

Toorenvliet en Smeenk hebben de afgelopen jaren echter een aanpak ingevoerd waarbij er geen open wond meer is en een sneller herstel mogelijk lijkt. Dankzij de subsidie kan wetenschappelijk komen vast te staan of deze aanpak inderdaad gunstiger resultaten geeft. Een promoverende arts-onderzoeker gaat het onderzoek uitvoeren.

Ook het IJsselland Ziekenhuis, Franciscus Gasthuis & Vlietland, Maasstad Ziekenhuis en Erasmus MC nemen met hun patinten deel aan de studie. Afgelopen jaar bestempelde zorgverzekeraar VGZ de aanpak van Smeenk en Toorenvliet al als een ‘Good Practice’, wat betekent dat VGZ andere ziekenhuizen aanbeveelt om ook zo te werk te gaan.

Meest gelezen

Baanhoekbrug per direct dicht voor auto’s vanwege zwakke plek

Redactie Streekomroep | 6 mrt 2026 08:36

Dordtse jongen (14) vast voor meerdere aanrandingen

Redactie Streekomroep | 5 mrt 2026 11:22

Lees ook

Man die dreigt met mes te komen, mag ziekenhuis voorlopig niet in

Een 47-jarige man, die telefonisch een doodsbedreiging zou hebben geuit naar personeel van het Alber...

Gevangene overleden na brand in cel

Bij een brand in een gevangeniscel in Dordrecht is in de nacht van maandag op dinsdag iemand om het ...

Nieuw plan voor weren vervuilend transport, maar opnieuw veel kritiek

GroenLinks doet opnieuw een poging om een emissievrije zone voor stadslogistiek in de binnenstad van...

De Stemming in Alblasserdam: ‘Wonen is nu natuurlijk wel een probleem’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Weer levenslang geëist tegen ‘Lucky’, die afwezig was bij hoger beroep na inslikken scheermes

Het Openbaar Ministerie ziet het als typerend gedrag voor moordverdachte ‘Lucky’: hij wordt boos als...

Moordverdachte ‘Lucky’ slikt scheermes in vlak voor hoger beroep

Moordverdachte Minh V., alias ‘Lucky’, is maandagochtend niet verschenen bij zijn hoger beroep, na h...