Dordrecht, Netherlands

Schadelijke effecten van PFOA beperkt

De schadelijke effecten van de chemische stof PFOA, die in de periode 1985-2001 bij Chemours aan de Baanhoekweg in Dordrecht illegaal werd uitgestoten, lijken beperkt.
arjan Verwoerd | 14 februari 2016 12:34 | Aangepast op 14 februari 2016 12:34
 “De ongerustheid bij omwonenden is misschien wel wat overdreven”, zei toxicoloog professor Martin van den Berg van de Universiteit van Utrecht zaterdag bij Studio De Witt op Drechtstad FM. “Er zijn mogelijk effecten geweest bij zwangere vrouwen en zuigelingen, maar over volwassenen maak ik me weinig zorgen.” 

 

PFOA, dat onder andere voorkomt in koekenpannen met een antiaanbaklaag, is sinds 2013 verdacht. Het zou kanker kunnen veroorzaken. Dupont gebruikte de stof bij de productie van Teflon. Sinds 2012 wordt het niet meer gebruikt. Chemours (het vroegere Dupont) mocht de stof lozen in het water, maar niet in de lucht. 

 

Professor Van den Berg benadrukte dat bij de onrust die er is ontstaan, duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen werknemers en omwonenden. “Werknemers zijn aan concentraties blootgesteld die 1000 keer hoger zijn dan normaal. De uitstoot in de lucht wordt echter verdund door de wind.” Van den Berg erkent dat hoge concentraties PFOA effecten kunnen hebben op de hormoon- en cholesterolhuishouding.

 

“Omwonenden die langer dan 20 jaar zijn blootgesteld aan de stof zou je kunnen onderzoeken om vast te stellen of de concentraties in het bloed te hoog zijn. Als die waarden niet verontrustend zijn, is een bevolkingsonderzoek niet nodig.”

 

Tweede Kamerlid Lutz Jacobi pleitte in de uitzending ook voor onderzoek onder risicogroepen. “Ik ga hier opnieuw aandacht voor vragen in de Tweede Kamer. PvdA-statenlid Willem Minderhout wil ook alle gegevens over de uitstoot van PFOA op tafel. “Ik wil hier geen politiek slaatje slaan en de onrust vergroten, maar mensen hebben recht op duidelijkheid.” 

 

Luister hier het interview op Drechtstad FM terug:

 

Lees ook

Inzamelingsacties in regio voor Oekraïne: 'Het is een komen en gaan van auto's'

Medicijnen, ziekenhuismateriaal, winterkleding, beddengoed, batterijen, luiers. Vanaf de Stougjesdij...

Hoe Dordtse basisschool De Regenboog kinderen uit een achterstandswijk een boost geeft

Een school in een achterstandswijk. Een school waar ouders en kinderen uit de naastgelegen villawijk...

Dít is de nieuwe boswachter ecologie voor de Biesbosch

"Toch wel speciaal. Eigenlijk iets wat vroeger altijd al een droom was." Joey Braat is in zijn nopje...

Nog meer acties voor Oekraïne in Dordrecht tijdens landelijke GIRO555 actie

“Complete waanzin,” zo omschrijft Martin Boon uit Dordrecht de huidige situatie in Oekraïne. En...

Geen Dancetour in Dordrecht dit jaar

Gratis meehossen met livemuziek op de Spuiboulevard. De Dancetour was voor veel Dordtenaren het hoog...

Zaterdag bij TV Dordrecht: Het Dordts Cultuur Halfuur

Het was - vanwege corona - een tijdje stil rondom het Dordts Cultuur Halfuur, maar vanaf 12 februari...