“We vonden het al raar dat we geen contact meer met hem konden krijgen, nadat hij in februari voor de ledenvergadering had afgezegd,” vertelt voorzitter Gertjan Dicker van goochelaarsvereniging Hands Down aan Rijnmond. “Woensdagavond werd duidelijk waarom, toen we de berichtgeving bij Rijnmond lazen.”
In dat bericht staat dat Herman J. op 17 februari is aangehouden en dat er apparatuur van hem in beslag is genomen. Zedenrechercheurs doen onderzoek naar het aangetroffen beeldmateriaal. Zijn voorlopige hechtenis is op 5 maart met negentig dagen verlengd.
Geen verdachte voorvallen
“Dit zag ik niet aankomen,” zegt Joost Penning, voorzitter van voetbalvereniging ASWH. Ook hij kreeg de berichten van diverse leden doorgestuurd. “De verdachte was ooit twee jaar lang voorzitter van de club. Het leek mij een normale man, al ken ik hem niet persoonlijk. Het was meer een bestuurder dan een voetbaldier, heb ik begrepen.”
Er is nooit iets verdachts voorgevallen, zegt Penning. “Hij had nooit iets met jeugd te maken. Er hebben zich ook nog geen ouders gemeld. Van de politie heb ik te horen gekregen dat de voetbalclub geen connectie heeft met deze zaak. Dat gaan we nu ook op onze website melden.”
Nog veel vragen
Zolang het onderzoek loopt, wil de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht niet inhoudelijk op de zaak ingaan. In een schriftelijke verklaring staat: “Van het nieuws over de aanhouding van een oud-burgemeester zijn we allemaal onder de indruk. De gemeente heeft ook veel vragen, maar het is belangrijk dat we alle ruimte geven aan het onderzoek.”
De huidige burgemeester Patrick van der Giessen vult aan: “Alleen een rechter kan bepalen of iemand zich strafbaar heeft gedragen. Zodra er een uitspraak is, zal de gemeente naar de inhoud daarvan handelen.”
Ernstige verdenking
De voorzitter van de goochelaarsvereniging sluit zich aan bij dat standpunt en weigert vooruit te lopen op de rechtszaak. “Het ziet er helaas wel uitermate ongunstig uit nu zijn voorarrest is verlengd. Dan is er een zeer ernstige verdenking. Daar nemen we een zo groot mogelijke afstand van. We hebben enorm medelijden met vrouw, kinderen en kleinkinderen en hopen dat ze sterk genoeg zijn om dit alles te doorstaan.”
Herman J. is al jaren lid van goochelclub Hands Down en was zelf ook ooit zes jaar lang voorzitter van die club. Dicker: “Het is een goede amateurgoochelaar, hij heeft ook prijzen gewonnen. Zijn handelsmerk is een belletje. Dat gebruikt hij om aandacht te trekken, of laat hij rinkelen als er iets speciaals in zijn act gebeurt. Naar ons weten heeft hij altijd normaal gefunctioneerd, maar we zijn natuurlijk niet overal bij. We hebben in ieder geval nooit klachten gehad.”
En dat geldt ook voor de school waar hij in 2024 eenmalig als Sinterklaas is ingevallen, zegt de directeur. Er hebben zich toen geen bijzonderheden voorgedaan. Een Sinterklaas is ook nooit alleen in een ruimte met een kind, benadrukt ze. De goedheiligman wordt altijd begeleid door pieten en iemand van de ouderraad.
Straatnaam
Een vertrouwd dorpsfiguur, bestuurder en clubman, die nu onderwerp is van een strafrechtelijk onderzoek. Dat zorgt voor een schokgolf, ook bij de inwoners van het dorp waar de oud-burgemeester na zijn vervroegd pensioen in 2011 bleef wonen. En waar zelfs een straatnaam naar hem vernoemd is.
Het gaat om een drukke weg langs een parkje. Een wandelaar die langs het bord loopt, vraagt zich af of de straatnaam nog wel kan kan blijven bestaan. “De man is een bekend figuur in het dorp. Zo groot is het hier niet. En hij zal een goede burgemeester zijn geweest, als-ie al sinds 1996 actief was. Maar dit is een dubieuze situatie. Het lijkt me dan ook niet dat je dit bord op de lange termijn kan handhaven, al vind ik het ook kort door de bocht om het meteen weg te halen.”
En dat is de gemeente ook niet van plan. Zolang er nog geen veroordeling is, blijft het straatnaambord bestaan.
Dit is een artikel van onze mediapartner Rijnmond.