Dordrecht, Netherlands

Sms'jes over pakketjes zorgen voor veel problemen

De politie krijgt steeds meer meldingen binnen van mensen die zijn opgelicht met nieuwe malware die vooral op Android-telefoons voor veel problemen zorgen. Mensen krijgen sms-berichten waarin staat dat er een pakket naar hen onderweg is. Als zij op de bijbehorende link klikken kunnen zij een app installeren. In werkelijkheid installeren zij de malafide app.
Jordy Nijenhuis | 27 mei 2021 12:02 | Aangepast op 27 mei 2021 12:02
Door de app worden via de telefoon waarop de app geïnstalleerd is sms-berichten verstuurd naar onder andere het buitenland. Van een aantal mensen is al bekend dat zij daardoor honderden euro’s kwijt zijn geraakt.

Ook in Dordrecht hebben tientallen mensen dit soort sms'jes gehad.

Het gaat om twee verschillende malware-apps: FluBot en Anatsa, die in het buitenland de afgelopen weken al meer slachtoffers maakten. Maar nu verschijnen ook in Nederland de verhalen van slachtoffers, meldt de NOS.

Het bijzondere aan apps als Flubot en Anatsa is dat ze de telefoon van het slachtoffer gebruiken om naar een volgend slachtoffer te gaan. "Voorheen was het vaak zo dat een telefoonnummer werd misbruikt en dat er van daaruit dan heel veel gebeurt. Nu is het zo dat de slachtoffers uiteindelijk zelf de verzendende partij zijn."

Maar het verspreiden van nog meer (vaak slecht gespelde) sms'jes is niet het enige dat de apps doen. Ze creëren ook valse login-schermen voor bank-apps en kunnen alle informatie op het scherm doorspelen aan criminelen.

Vooral in het buitenland wisten criminelen zo aan bankgegevens te komen waardoor ze soms grote bedragen konden wegsluizen, maar in Nederland zijn de banken veelal beter in de beveiliging tegen die praktijken, zegt Yoanne Spoormans, cyberspecialist bij de politie. "In Nederland wordt heel veel online gebankierd. Banken zijn hier beter in het herkennen van fraude. In de meeste gevallen wordt het gesignaleerd. Maar niet in alle gevallen, dus preventie blijft het beste."

Meest gelezen

Baanhoekbrug per direct dicht voor auto’s vanwege zwakke plek

Redactie Streekomroep | 6 mrt 2026 08:36

Dordtse jongen (14) vast voor meerdere aanrandingen

Redactie Streekomroep | 5 mrt 2026 11:22

Lees ook

Scheffersplein krijgt metamorfose: plein moet het hele jaar bruisende plek gaan worden

Het Scheffersplein moet het hele jaar een bruisende plek gaan worden. Dat hebben de horeca-onderneme...

Oud-burgemeester zit vast voor bezit kinderporno

Oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J. zit vast voor het bezit van kinderporno. De 77-ja...

112-nieuws: brand in gaskachel en chauffeur overleden

De brandweer is woensdagmiddag uitgerukt voor een brand in een woning aan de Krommedijk in Dordrecht...

De Stemming in Hardinxveld-Giessendam: ‘Er is hier niet zo veel aan cultuur’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Nieuwe massaclaim tegen Chemours op komst: 'Stoppen, opruimen en schade vergoeden'

Omwonenden van chemiereus Chemours, verenigd in de stichting 'PFAS Vrij Green Claim', stappen naar d...

Gezocht: extra plekken voor mogelijke azc's in deze gemeente

De gemeente Molenlanden vraagt inwoners opnieuw om hulp in de zoektocht naar nieuwe plekken voor mog...