Dat zegt Ben de Haan, secretaris van de Vereniging Behoud Leefklimaat Tweede Tol (VBLTT). De buurtvereniging krijgt het totaalbedrag op de rekening gestort en gaat vervolgens bij de omwonenden na of zij wel of geen geld willen. Per gezin is er, vanuit een twee jaar geleden aangenomen motie, duizend euro beschikbaar.
Deuren nakijken
Adrie Alleblas (70) woont met haar man Jan in een van de huisjes langs de dijk. “Het wordt wel spannend nu”, geeft ze toe, nu de laatste maand voor de azc-opening is aangebroken. Adrie wil ‘onze deuren na laten kijken’ en daarom de duizend euro hebben. “Ik ben toch een beetje angstig dat de mensen zomaar binnen kunnen komen.”
Een van haar buren, Andre van Meerten (35) weet nog niet of hij het bedrag wil. “Nog geen idee, het is even afwachten wat het gaat doen hier, of het wel of niet rustig blijft.”
Brief
Het geld wordt dus niet door de gemeente, maar de buurtvereniging verdeeld. “We gaan zorgen dat elke bewoner die in aanmerking komt een brief krijgt”, legt De Haan uit. Als iemand nee zegt, blijft het geld bij de buurtvereniging. “Dan willen wij het geld besteden aan zaken die de vereniging voor het leefklimaat kan verbeteren. Dat kan een buurtbarbecue zijn of andere festiviteiten en evenementen die we willen organiseren.”
De bewoners van de Wieldrechtse Zeedijk wonen vlakbij het toekomstig asielzoekerscentrum aan de Burgemeester van der Dussenstraat. In april komen aan de zuidwestkant van de stad de eerste van de in totaal 580 mensen. Het merendeel van de gemeenteraad zag in de motie een steuntje in de rug van bewoners, al zien sommige omwonenden het als ‘een doekje voor het bloeden’.
‘Hoop veranderingen voor de kiezen’
Wethouder Wim van der Kruijff ziet dat anders. “Bewoners hebben de afgelopen tijd een hoop veranderingen voor de kiezen gekregen. Deze bijdrage is een manier om dat te erkennen en bewoners in staat te stellen zelf te bepalen wat hun leefomgeving sterker maakt”, gaf hij eerder aan.