Dordrecht, Netherlands

Bouwmaterialen weggooien? Hier wordt het juist verzameld voor hergebruik

Wat te doen met afgedankte stukken hout of wc-potten? Vaak belandt het in de verbrandingsoven, maar verschillende grote Dordtse aannemers kiezen voor een andere optie: hergebruik. Door samenwerking ontstond de zogeheten circulaire bouwhub, waar het recyclen moet gebeuren.
Corrado Francke | 27 september 2024 17:01 | Aangepast op 27 september 2024 17:01
Een circulaire bouwhub klinkt wellicht wat zweverig, maar het principe is heel simpel. De gemeente heeft een gebouw beschikbaar gesteld op bedrijventerrein Dordtse Kil, waar bouwmaterialen worden verzameld, opgeslagen en hergebruikt.

CO2 besparen
Het beste voorbeeld van bouwmaterialen die een 'upgrade' krijgen, zijn houten balken, afkomstig van een bouwplaats of sloopproject. "Middels stapjes zorgen we ervoor dat zo'n balk bewerkt goed en daarmee geschikt wordt gemaakt voor inzet in de bouw", zegt Ramon Grundel namens het door samenwerking gevormde Bouwcirculair Netwerk. "Het grote voordeel hiervan is dat je daarbij CO2 bespaart."

Naast hang- en sluitwerk, kranen en wasbakken kunnen ook toiletpotten worden hergebruikt. "Tijdens hun gebruik lijden ze nauwelijks, er zijn alleen wat gebruikssporen zichtbaar." Aan de medewerkers van de circulaire bouwhub de schone taak om de wc-pot te demonteren en schoon te maken. "Uiteindelijk ziet 'ie er weer uit als nieuw."

Samenwerking hard nodig
De samenwerking was volgens Grundel keihard nodig omdat één bouwbedrijf het initiatief niet van de grond zou krijgen. De handen ineen slaan, dus. Naast de gemeente is ook het mbo-onderwijs bij het project betrokken. Leerlingen worden ingezet om mee te denken hoe materialen nóg beter herbruikbaar kunnen worden.

Had zo'n initiatief er niet al lang moeten zijn? "Het moet nog een beetje beklijven, tussen de oortjes gaan zitten bij iedereen. Ik kan me voorstellen dat mensen het wat lastig vinden als ze horen over een toiletpot die hergebruikt wordt. Tegelijkertijd: in een restaurant of hotel heb je er geen enkele moeite mee, en onze potten zien er weer uit als nieuw."

Meest gelezen

Sluiting vegan restaurant Rebel Rebel slaat in als een bom: 'Het overviel mensen'

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 19 jan 2026 17:00

Vier azc-locaties op het oog in deze gemeente: ‘Snappen dat dit vragen kan oproepen’

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | 16 jan 2026 14:00

Lees ook

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Dordrecht krijgt vijf nachtwinkels. De meeste daarvan zullen compleet nieuwe zaken worden. De winkel...

Brandweer uitgerukt voor schoorsteenbrand in Papendrecht

Aan de Westeind in Papendrecht was donderdagmiddag rond 15.00 uur een schoorsteenbrand. De vlammen k...

Hoe is FC Dordrecht 2026 begonnen? De Plucheplakkers buigen zich over dat en meer

De Plucheplakkers blikken terug op het eerste duel van FC Dordrecht in 2026. Ze noteren een 1-1 geli...

Kelly (38) krijgt ook in hoger beroep cel en tbs voor moord op 9-jarige zoon

De 38-jarige Kelly V. die haar zoontje Kian (9) om het leven bracht, is in hoger beroep veroordeeld...

Jonge bomen en struiken krijgen een tweede leven met uitdeelactie in Papendrecht

Liefhebbers van het planten en onderhouden van bomen en struiken kunnen op 30 januari hun hart ophal...

Twee Dordtse wijken in de gevarenzone: hevige regenval groot probleem

Ook in Dordrecht zijn er wijken die onvoldoende bestand zijn tegen hevige regenval met alle gevolgen...